Box Office: Avatar 2 patří mezi nejvýdělečnější filmy všech dob

Avatar Way Water Spider Kid 1 (2)
Avatar 2
Disney

Na prvním místě Avatar: The Way of Water s 15,7 miliony dolarů. „Avatar 2 nikoho nezajímá!“ A přesto se nějakým zázrakem podařilo Avatarovi 2 jako čtvrtému filmu v historii pokořit hranici 1,1 miliardy. Avatar 2 si mohl posedmé za sebou přivlastnit zlatou medaili v rámci víkendových tržeb, zaokrouhlit své globální numero na 1 miliardu a 116 milionů dolarů, čerstvě se chlubit pozicí 4. nejvýdělečnějšího filmu všech dob. Titanic Jamese Camerona by přitom mohl s jeho globálními 2 miliardami a 195 miliony dolarů potencionálně padnout již příští týden, pak jen bude otázka, jak s tabulkami zamává obnovená premiéra Titanicu k 25. výročí. Podaří se návratu Titanicu do kin zaokrouhlit jeho tržby na 2,3 miliardy dolarů? A vyjde z toho ve finále Avatar 2 jako vítěz?

Avatarovi 2 se doteď vyhýbala výraznější konkurence, která začne přicházet až počátkem února. Jen v amerických kinech tak druhý Avatar přepočítává 620,6 milionů dolarů, jedná se o 11. nejúspěšnější film v rámci amerických kin. Top Gun: Maverick a jeho 718,7 milionů dolarů z amerických kin sice nepadnou, globální čísla Mavericka (1 miliarda a 487 milionů dolarů) ovšem Avatar 2 v součtu nechá daleko za sebou. James Cameron se může radovat a nyní pilně pilovat post-produkci třetího Avatara, který má při zachování kvalit potenciál o Vánocích 2024 též zbořit kina.

Kocour v botách 2
Universal

Na druhém místě Kocour v botách: Poslední přání s 10,7 miliony dolarů. Kocour v botách 2 mezitím zůstává neskutečnou trvalkou, kdy v 6. víkendu padá pouze o solidních 10%, v amerických kinech tak animák při aktuálních 140,8 milionech dolarů bude končit daleko za hranicí 200 milionů dolarů. Globálně mezitím Kocúr v čizmách přepočítává 334,1 milionů dolarů, při rozpočtu 90 milionů dolarů se tak v DreamWorks Animation radovat a pilně se připravovat na realizaci pátého Shreka. Na 555 milionů dolarů prvního Kocoura v botách sice nejspíš finální numera stačit nebudou, přesto ovšem výsledek nebude úplně vzdálený. Kocour s hlasem Antonia Banderase se tak do kin časem vrátí.

Muž jménem Otto
Sony

Na třetím místě Muž jménem Otto s 6,7 miliony dolarů. O slušných 23% spadl v amerických kinech remake švédského komediálního dramatu Muž jménem Ove. Otto v podání Toma Hankse již globálně přepočítává 71 milionů dolarů, při rozpočtu 50 milionů dolarů tak existuje solidní šance, že se film studiu Sony skutečně v kinech zaplatí, naděje vzbuzuje i fakt, že se čeká na spousty zahraničních trhů. Tom Hanks si tak propadák do životopisu zapisovat nemusí, pokračující řada jeho komerčních hitů mu může pomoct zapomenout nominaci na Zlatou malinu za výkon v Elvisovi.

M3gan
Universal

Na čtvrtém místě M3GAN s 6,4 miliony dolarů. Studio Universal mezitím udělalo další nepochopitelný tah, kdy již po 3. týdnech nasadili hororový megahit M3GAN na PVOD. S takovým uvedením je pochopitelné, že dochází k pirátským únikům, přesto jistě existují smyslné účetní důvody, kdy se nejspíš studiu Universal výplatnice od iTunes líbí více. Přesto jde o diskutabilní strategii, kdy se přesto na M3GAN pořád v kinech chodí (ve 4. víkendu propad o 34%), horor s rozpočtem ve výši 12 milionů dolarů tak při aktuálních globálních 146 milionech dolarů si tak bez problémů obhájí realizaci pokračování, finanční uzávěrka se přesto bude třpytit zlatem.

Pathaan
Yash Ray Films

Na pátém místě Pathaan s 5,9 miliony dolarů. V 695 kinech se poté výtečně dařilo indickému akčnímu filmu Pathaan, kdy téměř tříhodinový akční thriller již díky tržbám v domovské Indii přepočítává 47,5 milionů dolarů. Shah Rukh Khan tak může potvrdit pozici jedné z největších hvězd Bollywoodu.

Na šestém místě Nezvěstná s 5,7 miliony dolarů. V druhém víkendu se volné pokračování thrilleru Pátrání propadá o slušných 38%, thriller s Niou Long a Storm Reid tak může již nyní v amerických kinech přepočítávat 17,6 milionů dolarů. Thriller za 7 milionů dolarů se tak studiu Sony zaplatí i díky brzkému uvedení na zahraniční trhy, při vzpomínání na fakt, že jednička při rozpočtu 880 tisíc dolarů v kinech utržila 75,6 milionů dolarů, je ovšem jasné, že půjde o krapet méně veselejší investici.

The Wandering Earth 2
China Film Group Corporation

Na sedmém místě Plane s 3,8 miliony dolarů. Slušně se vede i akčnímu thrilleru Plane s Geraldem Butlerem a Mikem Colterem v hlavních rolích, v 3. týdnu dochází k slušnému propadu o 28%. Film tak již globálně přepočítává 29,4 milionů dolarů, při rozpočtu 25 milionů dolarů by se studio Lionsgate mohlo normálně radovat, toto studio je ovšem především proslulé schopností si na filmu vydělat i tím, že dopředu předprodá práva (díky tomu se například Bohové Egypta nakonec nestali finanční katastrofou). Se studiem se sice těžce vyjednává, zřejmě ovšem vědí, co dělají.

Na osmém místě The Wandering Earth 2 s 3 miliony dolarů. Čínské sci-fi The Wandering Earth vydělalo v roce 2019 v kinech celkem 700 milionů dolarů. Podaří se podobné numero utržit pokračování? Zatím to není vyloučené. Po týdnu se v Číně podařilo utržit celkem 354,8 milionů dolarů, jistě pomohlo i nasazení do kin na Čínský nový rok. Vše bude záležet na výdrži, i v USA se ovšem sci-fi s Andym Lauem a Wu Jingem vedlo slušně, kdy ze 142 kin přitekla částka ve výši 3 milionů dolarů. Čínská komunita v USA si tak jeden z největších čínských blockbusterů roku nenechala ujít, pro tvůrce jde ovšem jen o milý doping navíc. Čínské jüany tak budou téct ve velkém, již nyní se určitě chystá realizace třetího filmu.

Infinity Pool
Elevation Pictures

Na devátém místě Infinity Pool s 2,7 miliony dolarů. Do 1835 kin poté dorazila novinka Brandona Cronenberga, syna Davida Cronenberga. Brandon kráčející primárně v kontroverzních stopách svého otce si tak pomalu buduje svou fanouškovskou základnu, kdy se jen časem uvidí, zda bude mít tento sci-fi horor v kinech nějakou výraznější výdrž.

Na desátém místě Left Behind: Rise of the Antichrist s 2,3 miliony dolarů. Křesťanský thriller s Kevinem Sorbem v hlavní roli dorazil mezitím do 1405 kin, od středy se filmu povedlo utržit celkem 3 miliony dolarů. Původní film s Nicolasem Cagem zvládl celkem utržit 27,4 milionů dolarů, Kevin Sorbo, který Cage v roli nahradil, ovšem do kin přiláká maximálně fanoušky seriálového Hercula, radovat se pochopitelně film musí i z návštěvnosti křesťanské komunity.

knock
Universal

Tento týden do kin dorazí komedie 80 for Brady se Sally Field a Jane Fonda, animák Úžasný Mauric (ze zahraničí zatím 1 milion, 647 tisíc dolarů) a novinka režiséra M. Nighta Shyamalana Někdo klepe na dveře s Davem Bautistou nebo Rupertem „Ronaldem Weasleyem“ Grintem.

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.