Box Office: Spider-Man zpět na výsluní

Sv2 Mpp0420.1010 Rt Sb V1 Copy

Trailer Spider-Man: Napříč paralelními světy

Zdroj: Sony Pictures Animation

Na prvním místě seznamu filmové tržby #26 2023 je Spider-Man: Napříč paralelními světy se ziskem 19,3 miliony dolarů. Studio Warner Bros. by jistě bylo rádo, kdyby existoval paralelní vesmír, kde je Flash obří peckou a megahitem, tento svět ovšem není ten náš. A událostí, úspěchem i milníkem se stala jiná komiksová adaptace, která v očích mnohých překonává očekávání. Po 2 týdenní pauze se na vrchol amerického žebříčku mohl vrátit Spider-Man: Napříč paralelními světy, který zvládl již k dnešnímu dni utržit 560,2 milionů dolarů a je tak jisté, že bude končit až někde daleko za hranici 600 milionů dolarů. Čísla prvního filmu jsou tak již dávno pokořené (384 milionů dolarů) a je tak jisté, že se závěr trilogie s názvem Až za paralelními světy stane očekávanou událostí. Jen tedy dle všeho dost možná nedorazí dle původních plánů již v březnu 2024.

Až za paralelními světy sice může leckdo snadno pasovat na animák i film roku, magnum opus je ovšem zahalen faktem, že měla být produkce velmi náročná, kvůli zápalu producenta Phila Lorda, který v podstatě převzal hlavní kreativní kontrolu nad třemi hlavními režiséry Joaquiem Dos Santosem, Kempem Powersem i Justinem K. Thompsonem, tvůrci animace poté měli následně trávit prací 11 hodin denně od pondělí do neděle. I když je poté sice Napříč paralelními světy první částí končící očividným cliffhangerem, trojka by neměla být aktuálně hotová ani z poloviny a premiéra koncem března 2024 je tak aktuálně spíše velmi nepravděpodobná. Nyní se tak je snadné obávat, zda dá studio Sony po právu tvůrcům dost na čas nebo se pokusí vší silou tvůrce dokopat k tomu, aby se premiéra stihla v březnu 2024. Může to dopadnout buďto tak, že trojka výrazně spadne v kvalitách a nebo animátory donutí k další várce spánkového deficitu. Jisté ovšem je, že Napříč paralelními světy bude ke konci roku patřit mezi největší hity a zaručí, že nejrůznějších Spider-Manů bude v kinech v následujících letech nadále dost.

Filmové tržby #25 2023
Zdroj: CinemArt SK

Na druhém místě Mezi živly s 18,5 miliony dolarů. Animace vládne i druhému místu, ovšem tady moc důvodů k radosti není. Studio Pixar bylo dříve vnímáno jasná první animační liga, jejich status ovšem již delší dobu neznamená to co kdysi. Mezi živly je poté další originální pixarovka, která skončí jako finanční průšvih. Po 2 týdnech globální částka ve výši 121,1 milionů dolarů je při rozpočtu 200 milionů dolarů jasným úkazem toho, že v Pixaru se bude nejspíš skutečně upřednostňovat realizace dalších pokračování. V hlavě 2 a Toy Story 5 tak nejspíš doplní i další sequely megaúspěšných pixarovek, přitom zamrzí, že časy, kdy filmy jako Hledá se Nemo, Úžasňákovi nebo Vzhůru do oblak byly v podstatě filmovou událostí, mizí. Podaří se Pixaru vlastně ještě někdy vrátit na vrchol ? Kdyby měl člověk pistoli u hlavy, nejspíš by vyloženě optimista nebyl.

První reakce The Flash
Zdroj: YouTube/DC

Na třetím místě seznamu filmové tržby #26 2023 je Flash s 15,2 miliony dolarů. Flash poté ve svém druhém víkendu propadl o 72% a připsal si tak nejhorší finanční propad v rámci celého DC Extended Universe. Flash tak může sice globálně přepočítávat 211 milionů dolarů, při rozpočtu za 200-220 milionů dolarů je ovšem jasné, že si DC Comics po druhém Shazamovi! (při rozpočtu mezi 110-125 milionů dolarů finiš u 133,8 milionů dolarů) připíše ještě větší propadák, který na konci mezi největšími propadáky roku rozhodně chybět nebude. Na tuto kapitolu filmového DC Comics tak budou mimo mnoho dalších zapomenout především James Gunn a Peter Safran, kteří mohou pomalu začít doufat, že jejich nové DC Universe vrátí fanouškům důvěru. Právě po Flashovi to ovšem bude velmi těžké, kdy nejspíš důvěru nestihnout vrátit samotní Blue Beetle nebo přetáčkami, ale i Amber Heard prokletý druhý Aquaman.

Nič v zlom v kinách
Zdroj: Itafilm

Na čtvrtém místě Nic ve zlým s 15,1 miliony dolarů. Studio Sony poté do kin nasadilo komedii Nic ve zlým s Jennifer Lawrence v hlavní roli, která sice již delší dobu nepatří mezi největší hvězdy Hollywoodu (její status se v podstatě rozplynul po finále Hunger Games), komedie za 45 milionů dolarů má přesto šanci ve finále skončit jako menší úspěch, globálně pořád otevřela za 24,6 milionů dolarů a nevzdá boj o to zacílit někde na hranici 100 milionů dolarů. Přeci jen ovšem nepůjde o vyložený komediální hit a dá se vlastně těžce věřit tomu, že by Jennifer Lawrence hodlala podobnými komediemi nadále směřovat svou kariéru.

Transformers: Probuzení monster
Zdroj: CinemArt CZ

Na pátém místě Transformers: Probuzení monster s 11,6 miliony dolarů. Sedmí filmoví Transformers poté již zvládly v kinech utržit 341,2 milionů dolarů, při rozpočtu mezi 195-200 milionů dolarů je tak jasné, že studio Paramount bude ve finále rádo, že Transformers jakž takž skončí někde v černých číslech. Časy, kdy si třetí a čtvrtí Transformers mohly v kinech dojít pro miliardu, jsou ovšem tak krapet pryč, je tak vlastně těžké říct, zda se plány na animovanou prequelovou trilogii o pádu Cybertronu nebo crossover s G. I. Joe nějak vyplatí.

Asteroid City recenze
Zdroj: CinemArt CZ

Na šestém místě Asteroid City s 9 miliony dolarů. V 1675 kinech se poté objevila novinka Wese Andersona s názvem Asteroid City. Ta již minulý víkend odstartovala v limitovaném nasazení s počtem 6 kin za 790 tisíc dolarů a připsala si nejlepší limitovaný otvírák od počátku pandemie COVID-19. Nyní se ukazuje, že má výrazný tvůrce pořád dost fanoušků i přes fakt, že se jeho díla stávají více a více repetitivní. Asteroid City si tak zvládlo prozatím globálně dojít pro 16,7 milionů dolarů, i přes průměrnější ohlasy na Andersonovu novinku se ve finále záležitost za 25 milionů dolarů zvládne zaplatit a ukáže, Andersona si jeho oddaní vždy najdou.

Strážci galaxie 3
Zdroj: CinemArt SK

Na sedmém místě Malá mořská víla s 8,7 miliony dolarů. Hraná Malá mořská víla poté zvládla utržit již 499,4 milionů dolarů, brzy tak navzdory očekáváním překoná hranici půlmiliardy. Film za 250 milionů dolarů ovšem pořád jen tak tak skončí v černých číslech a na rozdíl od miliardových hraných předělávek Lvího krále nebo Aladina není megahitem, ve který by studio Disney mohlo doufat.

Na osmém místě Strážci Galaxie: Volume 3 s 3,5 miliony dolarů. Třetí Strážci Galaxie poté mezitím zvládly utržit již 828 milionů dolarů. Na čísla dvojky to těsně stačit nebude (869 milionů dolarů), přesto je to při vzpomínání na třetího Ant-Mana (476 milionů dolarů) pořád důvod k radosti a ukázka, že se James Gunn za svou rozlučku s Marvelem z několika důvodů stydět nemusí.

Kostlivec trailer
Zdroj: youtube.com / 20th Century Fox

Na devátém místě The Blackening s 3 miliony dolarů. Komediální horor Tima Story s názvem The Blackening, poté v amerických kinech zvládl již utržit 12,3 milionů dolarů, při rozpočtu 5 milionů dolarů je tak ve finále ve studiu Lionsgate důvod k radosti. Afroamerická cílovka byla jistotou, která Timu Storymu na konto připíše další úspěch a upevní ho tak na pozici mezi nejúspěšnějšími afroamerickými filmaři. Zda je to potěšující nebo ne je poté na jinou diskuzi.

Na desátém místě Kostlivec s 2,5 miliony dolarů. Horor Kostlivec poté zvládl již utržit 56,3 milionů dolarů, při rozpočtu 35 milionů dolarů ovšem vyložený důvod k radosti a původně exkluzivita pro Hulu si své uvedení do kin vlastně vyloženě obhájit nezvládla. Zájem o adaptování tvorby Stephena Kinga ovšem nejspíš stejně jen tak neskončí.

Indiana Jones 5 trailer
Zdroj: lucasfilm.com

Příští týden do kin dorazí animák Krakenteena Ruby ze stáje DreamWorks Animation a Indiana Jones a nástroj osudu.

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.