Box Office: Flash je dle očekávání obřím průšvihem, Mezi živly daleko nezaostává

Flash
The Flash trailer
Zdroj: YouTube/DC

Na prvním místě Flash s 55,1 miliony dolarů. Dost možná komiksová událost dle Toma Cruise, Stephena Kinga nebo nového ředitele DC Studios Jamese Gunna. Částečná adaptace populárního komiksu Flashpoint, která do akce vrací dodnes milovaného Batmana v podání Michaela Keatona. Zakončení jednoho sice krapet pochybně budovaného propojeného vesmíru, který si ovšem přeci jen našel své fanoušky. S rozpočtem mezi 200-220 milionů dolarů film, který by pro realizaci pokračování potřeboval utržit zhruba 770 milionů dolarů. A jistě se to tak nestane.

Dobrou pověst se možná studio Warner Bros. pokusilo celovečernímu Flashovi dodat v maximální míře, výsledek přesto dle očekávání působí jasné selhání. Americký propadák za 55,1 milionů dolarů je daleko pod dřívějšími predikcemi, globální otvírák za 130,1 milionů dolarů poté také není žádnou pravou spásou. I Black Adam na podzim v Americe startoval za 67 milionů dolarů a globálně za 142,9 milionů dolarů, aby ve finále utržil pouze 393,3 milionů dolarů. I vzhledem k početné blockbusterové konkurenci je jasné, že Flash bude dalším finančním průšvihem a úkazem, že filmový svět DC skutečně potřebuje restart. Ten ovšem zřejmě bude i nad síly Jamese Gunna, protože tady u mnohých budovat zpět ztracenou víru bude těžký úkol.

Gunn jednoduše nemohl říci, že Flash není nejostřejší tužkou v penále, protože je pořád s producentem Peterem Safranem novým šéfem DC Studios a musí tak bránit DC projekty za každou cenu. Bylo ovšem jasné, že Flash je dost možná odsouzen k zániku a to nejen díky minimálně tuctu kontroverzí, které jsou spojené s Ezrou Millerem, představitelem titulního rychlíka, tentokrát pro jistotu v dvojnásobném balení. I díky dvojroli Ezry Millera by přetáčky dvakrát prodražily už tak hodně drahý blockbuster, exkluzivní nasazení na HBO Max by už byla vyloženě ostudná. Warner Bros. se tak očividně snažilo filmu vybudovat solidní PR i díky slibům, že Ezra Miller vyhledá odbornou pomoc a kampaň se mezitím začala soustředit především na Batmana v podání Michaela Keatona.

Do marketingu tak nakonec dle posledních informací bylo investováno dalších 110 milionů dolarů, kromě Ezry Millera se ovšem pořád bavíme o pochybně budovaném propojeném světě, který si za pár let zvládl znepřátelit nejen skalní fanoušky Zacka Syndera a jednoduše nezvládl vyvolat dojem, že by měl být právě Flash tou Endgame DC Extended Universe. Po druhém Shazamovi! (globálně pouhých 133,5 milionů dolarů při rozpočtu mezi 110-125 milionů dolarů) jde tak o letošní druhý DC průšvih, který nenapraví ani k propadáku předem odsouzený Blue Beetle a oproti miliardovému Aquamanovi jistě o několik set milionů méně úspěšnější druhý Aquaman.

Jamese Gunna tak čeká skutečně těžká práce, vlastně se dá aktuálně těžce věřit tomu, že se tento Flash někdy dočká pokračování. A mnoho moudrých by si nejspíš i vsadilo na to, že Ezru Millera už nikdo neuvidí nejen jako Flashe, ale v jakékoliv jiné větší hollywoodské produkci. Pro jednoho z nejpopulárnějších komiksových hrdinů tak vlastně velmi ostudná vizitka, přeci jen ovšem už delší dobu očekávaná.

Elemental

Zdroj: Collider.com

Na druhém místě Mezi živly s 29,5 miliony dolarů. Deprese nicméně aktuálně neprobíhají nejen ve Warner Bros., ale i v Pixaru, který má na kontě další propadák. Originální romantická pixarovka Mezi živly, která představuje svět složený z obyvatelstva odpovídající různým elementům, zvládla v Americe utržit za 29,5 milionů dolarů, globálně poté za 44,5 milionů dolarů. I nová pixarovka ovšem vyšla na 200 milionů dolarů a je tak jasné, že tady legendárnímu animovanému studiu pšenka nepokvete. Legendární studio má za sebou již několikátý propadák v řadě (vinu nelze házet pouze na COVID-19) a je jasné, že originálním pixarovkám bude nejspíš navzdory slibům opět brzy konec. V hlavě 2 chystané na příští léto nebo plánované Toy Story 5 tak dost pravděpodobně může v následujících doplnit trojka Úžasňákových nebo čtyřka Aut. Legendární status studia Pixar každopádně skomírá, pro ctitele tohoto studia nepříliš potěšující informace.

Spider-Man: Napříč paralelními světy recenze

Zdroj: Sony Pictures Animation/Columbia Pictures Industries

Na třetím místě Spider-Man: Napříč paralelními světy s 27,8 miliony dolarů. Mnohem úspěšnějším animákem je i díky mnohem pozitivnějším reakcím Spider-Man: Napříč paralelními světy. První část ambiciózní komiksovky zvládla již globálně utržit 489,3 milionů dolarů a při rozpočtu 100 milionů dolarů a pohledu na pokrok oproti prvnímu filmu (v kinech celkem 384,3 milionů dolarů) je jasné, že studio Sony bude snadno žít v pocitu, že se musí hype spojený aktuálně se Spider-Manem musí maximálně vytěžit. Dá se tak čekat, že poté co na podzim dorazí druhý Spider-Man od Insomniacu, v březnu 2024 závěr trilogie s názvem Až za paralelními světy a v roce 2025 nejspíš i čtvrtý Spider-Man s Tomem Hollandem, rozhodně nebude projektů se Spider-Manem ubývat. I díky objektivním kvalitám Napříč paralelními světy je tento úspěch potěšující vizitkou.

Transformers: Probuzení monster
Zdroj: CinemArt CZ

Na čtvrtém místě Transformers: Probuzení monster s 20 miliony dolarů. Sedmí hraní Transformeři v druhém víkendu klesnuly o 67%, přesto se povedlo již globální tržby zaokrouhlit na 275 milionů dolarů. Při rozpočtu 200 milionů dolarů ovšem pořád nejde o dvakrát potěšující informaci, protože je jasné, že ryzí pokračování Probuzení monster ekonomicky nedává smysl i přes zajímavý příslib ze závěrečné scény posledního filmu. Zájem o Transformers očividně pořád je, přeci jen to ovšem vypadá, že se filmová franšíza bude muset vydat krapet jiným směrem.

Na pátém místě Malá mořská víla s 11,6 miliony dolarů. Hraná Malá mořská víla od studia Disney poté zvládla globálně utržit 466 milionů dolarů, rozpočet za 250 milionů dolarů ovšem pořád zopakuje, že se v černých číslech bude končit jakž takž a oproti miliardovým předělávkám populárních Disneyho animáků se tady pořád budou kopat druhé housle.

Na šestém místě The Blackening s 6 miliony dolarů. Do kin kromě poté Flashe a Mezi živly dorazila i hororová komedie The Blackening v režii Tima Storyho. Při rozpočtu 5 milionů dolarů jde pro studio Lionsgate o příslib toho, že se i díky jasnému cílení na afroamerické publikum bude končit v černých číslech a Tim Story si tak v Hollywoodu udrží nějakou pozici i přes její pochybnost.

Strážci galaxie 3 recenze
Zdroj: CinemArt SK

Na sedmém místě Strážci Galaxie: Volume 3 s 5 miliony dolarů. Třetí Strážci Galaxie poté již globálně došly k částce ve výši 821,6 milionů dolarů a tak to nakonec vypadá, že čísla druhého dílu (869 milionů dolarů) těsně nepadnou. Přesto jde o uspokojivou částku při faktu, že jde o rozlučku. V Marvel Studios ovšem přeci jen jistě došlo k nadějím, že by se rozlučka Jamese Gunna s Marvelem mohla pokoušet o miliardu.

Na osmém místě Kostlivec s 3,8 miliony dolarů. Kostlivec adaptující krátký příběh Stephena Kinga, i když je ve finále spíše pokračováním této povídky, zvládl celkem utržit již 51,3 milionů dolarů a dokazuje tak, že se hororových fanoušků, kteří se nebojí návštěvy kina, najed pořád dost. Přesto je při rozpočtu 35 milionů dolarů úspěch vlastně pochybný a vyložený hit se rozhodně nekoná. Vrátka rozevřená do kořán pro případné pokračování tak nejspíš brzo skončí zabouchnutá.

Rychle a zběsile 10 recenze
Zdroj: CinemArt CZ

Na devátém místě Rychle a zběsile 10 s 2 miliony dolarů. Desáté Rychle a zběsile poté zvládlo utržit 683,9 milionů dolarů a při rozpočtu 340 milionů dolarů tak nejde o vyložený důvod k tomu se radovat. Pořád se ovšem ukazuje, že je o sérii v nějaké formě zájem a realizaci dalších filmů, které pokřtí i návrat Dwaynea Johnsona, to nejspíš neohrozí. Úvahy nad tím, že má tato série své nejlepší časy za sebou, jde ovšem potvrdit.

Na desátém místě Adipurush s 1,9 milionem dolarů. Do amerických kin poté dorazil i indický akční film Adipurush, který si pochopitelně mnohem více peněz vydělá v domovské Indii. Necelé 2 miliony z 550 kin ovšem opět dokazují, že si cílovka tento indický blockbuster v kinech snadno najde.

Asteroid City recenze
Zdroj: Cinemart CZ

Asteroid City Wese Andersona se po startu v limitovaném nasazení (790 tisíc dolarů ze 6 kin a nejlepší limitovaný start za posledních pár let) tento týden dočká širokého nasazení, stejně tak se širokého nasazení dočká Prime Lives (z limitovaného nasazení zatím 1 milion a 901 tisíc dolarů), do kin poté dorazí také komedie Nic ve zlým s Jennifer Lawrence v hlavní roli.

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.