Box Office: Indiana Jones 5 bude jedním z propadáků roku

Dial of Destiny
Indiana Jones a nástroj osudu recenze
Zdroj: Lucasfilm

Na prvním místě seznamu filmové tržby #27 2023 je Indiana Jones a nástroj osudu s 60 miliony dolarů. Z pátého Indiana Jonese hit nebude. K potvrzení nestačila pouze várka prvních dojmů z Cannes a posměšky na účet Harrisona Forda a to, že dělat blockbuster s 80-letým hercem v hlavní roli je do velké míry podivnost. Rozpočet, který měl ve finále vyjít na nějakých 250-300 milonů dolarů jasně značí, že tady bude Disney ve velkém tratit a návrat/konec cesty jedné z nejikoničtějších postav stříbrného plátna tak neskončí vůbec slavně. Nástroj osudu neuvidí tržby Království křišťálové lebky (790,7 milionů dolarů), to bylo známo dopředu. Že ovšem pátý Indy bude mít vůbec problém dorovnat tržby Dobyvatelů ztracené archy (389 milionů dolarů), Chrámu zkázy (333 milionů dolarů) i Poslední křížové výpravy (474 mlionů dolarů) bude jasně ostudná vizitka, která dost možná změní hodně.

Bude právě neúspěch pátého Indyho definitivním základem pro to, aby Kathleen Kennedy opustila pozici ředitelky Lucasfilmu ? Dle několika zákulisních informací ano a všichni, kteří nenávidí sequelovou trilogii Star Wars a tvrzení Kennedy o tom, že je Síla jasně žena, si tak mohou pomalu začít mnout ruce. Musí se totiž přeci jen pořád uznat, že pokles zájmu o Star Wars (sedmička si v roce 2015 došla pro 2 miliardy a 68 milionů, devítka už pouze pro miliardu a 72 milionů dolarů) a zřejmě i o Indyho tkví dle všeho právě i v nepříliš šikovném vedení zmíněné Kennedy, která z několika důvodů zůstane jednou z nejvíce kontroverzních postaviček Hollywoodu posledních let. Smutný tak zůstává fakt, že i když se chtěl Harrison Ford jistě s rolí rozloučit na vrcholu, rázem to vypadá, že na milost díky pětce alespoň dost výrazná hrstka vezme Království křišťálové lebky. Ve výsledku ovšem bude pátý Indy jedním z největších finančních průšvihů všech dob a minimálně tak zajistí, že se po vzoru Star Wars nikdo nepokusí o nějaké dojení skrze spin-offy Abnera Ravenwooda nebo dospělého Kraťase. Zrovna Indymu by ovšem člověk jistě přál nějakou ve všech ohledech lepší rozlučku se stříbrným plátnem.

Spider-Man: Napříč paralelními světy recenze
Zdroj: Sony Pictures Animation/Columbia Pictures Industries

Na druhém místě Spider-Man: Napříč paralelními světy s 11,5 miliony dolarů. Pokračování Spider-Man: Paralelní světy mezitím již zvládlo utržit 607,2 milionů dolarů a dle všeho zvládne zdvojnásobit tržby prvního filmu (384 milionů dolarů). Již nyní kandidát na jeden z nejzásadnějších filmových milníků této dekády stojí na pochvalných reakcích i faktu, že Spider-Man (i jeho varianty) již mnoha let patří mezi nejpopulárnější superhrdiny všech dob. Studio Sony by tak jistě doufalo, že se třetí díl s názvem Až za paralelními světy skutečně stihne realizovat tak, aby stihl premiéru v březnu 2024, vše ovšem napovídá tomu, že dojde na odklad. I díky potencionálním vrcholným kvalitám závěru dost možná výtečné trilogie ovšem ve finále odkladu snadno nebude nutné hned litovat.

Filmové tržby #25 2023
Zdroj: CinemArt SK

Na třetím místě Mezi živly s 11,3 miliony dolarů. 28. pixarovka mezitím bude dalším výrazným propadákem studia Disney, pod které spadá kdysi vrcholné animační studio Pixar. Animák pořízen za 200 milionů dolarů zvládá po 3 týdnech přepočítávat pouze 186,8 milionů dolarů a je tak jasné, že cesta mezi elementy skončím jako jeden větší neúspěch a základ pro to, aby V hlavě 2 i chystané Toy Story 5 v blízkých letech doplnily další pokračování kdysi úspěšných hitů Pixaru. Je tak jasné, že v brzkých letech dojde na méně originálních pixarovek a více zavedených pokračování. V momentě, kdy dojde na Úžasňákovi 3 nebo Auta 4, bude jasné, kde se urodil zárodek.

Na čtvrtém místě Nic ve zlým s 7,5 miliony dolarů. Komedie Nic ve zlým s Jennifer Lawrence v hlavní roli poté napovídá, že nebude největší trvalkou, přesto při aktuálně globálních 49,3 milionech dolarů doletí daleko za stovku a studio Sony se tak investice za 45 milionů dolarů rozhodně vyplatí. Přesto se nedá zbavit pocitu, že samotné studio Sony by možná od komediální Jennifer Lawrence čekalo více.

Krakenteena Ruby recenze
Zdroj: DreamWorks Animation

Na pátém místě Transformers: Probuzení monster s 7 miliony dolarů. Sedmí filmoví Transformers poté globálně zaokrouhlují na 379,1 milionů dolarů, při rozpočtu 200 milionů dolarů a vzpomínání na miliardové třetí i čtvrté Transformers tak jistě ve studiu Paramount panuje lehké mrzení, především i díky ambicím brzy Transformers propojit s G. I. Joe.

Na šestém místě Krakenteena Ruby s 5,2 miliony dolarů. DreamWorks Animation si poté mezitím může dle očekávání připsat na účet velký propadák jménem Krakenteena Ruby. Mix coming-of-age story a podmořské války mezi krakeny a mořskými pannami sice studio vyšel pouze na 70 milionů dolarů, globální start za 12,8 milionů dolarů ovšem naznačuje, že se tady bude končit v červených číslech. DreamWorks Animation tak jistě může potěšit návrat Kung-Fu Pandy i Shreka v následujících letech, po vzoru Pixaru se ovšem bude tím pádem v následujících letech dbát spíše na známé značky.

Malá mořská víla skončí v černých číslech, Flash je největším propadákem studia Warner Bros.

První reakce The Flash
Zdroj: YouTube/DC

Na sedmém místě Malá mořská víla s 5,1 miliony dolarů. Hraná Malá mořská víla mezitím zvládla vydělat již 523,8 milionů dolarů, je tu tak šance, že se studiu Disney investice za 250 milionů dolarů přeci jen vrátí. Ambice ovšem rozhodně byly vyšší a Disney jistě mrzí, že se tu miliardový nástupce hraného Aladina nebo Lvího krále nekoná.

Na osmém místě Flash s 5 miliony dolarů. Flash by se měl poté dle všeho stát největším propadákem v historii studia Warner Bros., měl by mu konkrétně prodělat něco okolo 200 milionů dolarů. Z filmu, ze kterého se Tom Cruise, Stephen King nebo James Gunn snažili udělat velkou událost léta, se tak stává obrovský průšvih, který by dle všeho mohl zakázat Ezrovi Millerovi šanci v jakémkoliv velkém blockbusteru. Všechno zle je tak možná pro něco dobré, je ovšem jasné, že tohle není to velké vyvrcholení DC Extended Universe, které si studio představovalo. A to nejen díky sázce na návrat Michaela Keatona.

Strážci galaxie 3
Zdroj: CinemArt SK

Na devátém místě Asteroid City s 3,8 miliony dolarů. Nový film Wese Andersona poté zvládl již utržit 29,5 milionů dolarů, je tak zatím vysoce pravděpodobné, že se film za 25 milionů dolarů zaplatí a ukáže se, že Wese Andersona diváci jeho filmu vždy určitě najdou.

Na desátém místě Strážci Galaxie: Volume 3 s 1,8 milionem dolarů. Závěr trilogie Strážci Galaxie a rozlučka Jamese Gunna s Marvelem poté zvládl celosvětově utržit již 833,7 milionů dolarů, na tržby druhého filmu (863 milonů dolarů) tak závěr trilogie nedosáhne jen těsně, přesto je ve finále (i díky vzpomínání na třetího Ant-Mana, který v kinech nezvládl pokořit ani hranici půlmiliardy) dost důvodů k radosti a Gunn se s Marvelem před definitním odchodem k DC Comics rozhodně neloučí v ostudné formě.

Insidious: Červené dveře
Zdroj: Sony Pictures

Příští týden do kin dorazí komedie Joy Ride a Insidious 5: Červené dveře.

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.