Recenze: Před úsvitem- Výjimečná romance Richarda Linklatera

Recenze: Před úsvitem (1995)

Before Sunrise
V rychlíku jedoucím z Budapeště se potkávají francouzská studentka Céline (Julie Delpy) s americkým mladíkem Jessem (Ethan Hawke) a spontánně se rozhodnou vystoupit ve Vídni. V noční rakouské metropoli mají čtrnáct hodin na vzájemné poznávání se a řešení vážných i nevážných témat. Co nastane po úsvitu?

Po snímcích It’s Impossible to Learn to Plow by Reading Books, Flákač a Omámení a zmatení se stal Richard Linklater vycházející tvůrčí hvězdou nezávislého filmu. U svého čtvrtého celovečerního snímku s názvem Před úsvitem se poté inspiroval osobním příběhem, kdy se setkal se ženou, která s ním strávila den chozením po městě a debatováním o různých věcech. Právě svůj osobní zážitek chtěl zpracovat do filmové podoby, uvědomil si ovšem, že při psaní scénáře, kde stěžejní úlohu sehrává konverzace mezi mužem a ženou je potřeba také silná ženská scenáristka. Scénář s ním proto sepsala Kim Krizan a společně s ní Linklater napsal do dnes jeden z nejlepších romantických filmů všech dob.

Před úsvitem
Postupným sbližováním se Jesse i Céline dozvídají více i sami o sobě, chemii Hawkea a Delpy se jednoduše nedá nic vyčítat a těžko by mohla být lepší. Scénář sepsaný za pouhých 11 dní působí sepsán tím nejlepším možným způsobem. Linklater jako režisér (oceněný za tento film Stříbrným medvědem za nejlepší režii v Berlinale) vzal na první pohled banální romantický příběh a natočil ho unikátním způsobem. Příběh Jesseho a Céline skutečně působí jako ze života, fungují při něm emoce a Linklater po celých 100 minut bez problémů udrží diváckou pozornost. I díky skutečně šťavnatým dialogům a faktu, že je film skutečně bravurně natočen a jeho samotná vizuální stránka nemá chybu. Jde o přesně o ten typ filmu, kde se dá s jeho hlavními hrdiny soucítit a přát jim šťastný konec a kromě většinu času dobrého pocitu se to ve finále neobejde bez emocionálně silného finále, které skutečně dokáže, že si tyhle dva neudělali hezký den zbytečně. Jakýkoliv jiný konec by byl po tak perfektním budování jednoduše zklamáním.

Before Sunrise

Před úsvitem je fenomenální film. Nejen, že je nádherně natočen, ale je i neskutečně chytrou romantickou záležitostí, která skvěle funguje i díky výtečně přirozeným výkonům dvojice Ethan Hawke/Julie Delpy. Geniální scénář Linklatera a Krizan sice pojednává o jednoduché zápletce o dvou lidech, kteří spolu stráví den a diskutují na různá téma, tohle minimalistické a jednoduché téma je ovšem zpracované tím nejlepším možným způsobem. Nejen díky famózním dialogům, ale také díky pocitu, že jde skutečně o hřejivou romanci, která jeden náhodný den dvou lidí změní v podstatě pohádku. A každý najednou zatouží po tom, aby měl takové štěstí jako Jesse a Céline a náhodou ve vlaku narazil na spřízněnou duši.

 

Před úsvitem je sice malý film, nejen jeho scénář ho ovšem dělá filmem velkým. Jde o výjimečnou romanci, která dokáže chytit za srdce přesvědčivěji než většina romantických filmů z 21. století. Tomuhle nadějnému páru skutečně držíte hodně štěstí a po konci je velmi pravděpodobná chuť po nášupu. Ještě, že se Před úsvitem dočkalo dvou pokračování, které se navíc kvalitami svému staršímu bratrovi bez problémů vyrovnají. A druhý film je dokonce jedním z těch případů, kdy jednička ve finále tahá kratší sirku. Jenže v případě Před úsvitem je to v porovnání s jeho nástupcem opravdu jen o chlup……..

Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=CjwMxgo7aUw

Verdikt: 90%

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.