Willy’s Wonderland

Tichý řidič (Nicolas Cage) souhlasí s tím, že bude pracovat jako údržbář ve Willy´s Wonderland, kdysi úspěšném zábavním centru. V noci se ovšem řidič bude muset snažit o přežití, protože osm animatronických postaviček se probere k životu a pokusí se ho zabít…

Nicolas Cage musí tak trochu lézt do všeho.* *Cage totiž musí splácet dluhy za neplacení daní berňáku a i díky tomu Cage leze do spousty podivných projektů a je schopný natočit přes 5 filmů ročně. Jenomže někdy Cage do něčeho jde i proto, že jednoduše chce. Přesně takto ho zaujal krátký film Willy´s Wonderland, přičemž Cage kývl na to, že si nejen zahraje hlavní roli v celovečerní adaptaci, ale též se na filmu bude podílet jako producent. Snímek Kevina Lewise, který mnoha lidí pokládá za nepřiznanou adaptaci videohry Five Nights at Freddy´s je jednoduše béčkovou záležitostí, kde se postupně musí Cage s partou puberťáků utkat s animatronickou gorilou, želvou, krokodýlem, rytířem, pštrosem, sirénou, chameleonem a lasicí, kteří stříkají černou krev, celé to krom Cage nemá kdovíjak dobré herce, konfrontace s animatroniky jsou repetitivní a samotné efekty nejsou kdovíjak dokonalé. Zároveň se dá určitě říct, že šlo z Willy´s Wonderland vykřesat více nápadů. Jenomže jde pořád o jeden z nejsnesitelnějších filmů Cage v posledních letech a spousta jeho aspektů je vlastně fajn.

Jedna z nejzajímavějích věcí je ta, že Cageův hlavní hrdina celou dobu neřekne ani slovo. Cageův němý hrdina na první pohled naznačí, že na tu na klasické cageování není tolik prostoru, což je do velké míry pravda. Vidět Cage v téhle netypické roli, kde musí sázet pouze na svou mimiku je ovšem neskutečně zábavné a Cage se svojí kamennou tváří, který likviduje animatroniky, pije energy drinky a hraje painball je jednoduše boží. Je velmi zajímavé, že nejvděčnější Cageovou rolí za poslední roky (krom Spider-Man Noira ze Spider-Man: Paralelní světy a Croodsových 2) je právě ta role, kde celou dobu mlčí.

Trošku horší je to s vedlejšími charaktery. Chápu, že samotný scenárista G. O. Parsons nejspíš pochopil, že stavět celý film pouze na němém Cageovi není úplně jednoduché a to především proto, že němý Cage sám těžko osvětlí, proč se to celé vlastně ve Willy´s Wonderland děje. Jenomže právě pubertální skupina, která se objeví v zábavném centru jsou nejen tou nejotravnější možnou pubertální skupinou ze slasherového hororu, ale zároveň skutečně působí tak, že byli do filmy přidání proto, aby ve filmu mohl ve filmu umřít skutečně výrazný počet mrtvých a někdo tak trochu nešikovně vysvětlil, proč všude kolem pobíhají vražední animatronici. Celá pointa příběhu sice tkví v tom, že je Cage podveden a o záležitostech v zábavním centru nic neví. Jenže pořád šlo určitě vymyslet funkčnější způsob, jak Cageovi vysvětlit co se to u Willyho děje a to především bez těch nudných a otravných pubertálních postav.

Design animatroniků je tak mrazivý, jak by měl být, některé vizuální nápady jsou skutečně nápadité a některé momenty jsou skutečně zábavné. Zároveň to ale zcela určitě nevyužívá svůj potenciál, větší rozpočet by tomu slušel a Cageova one man show by byla určitě lákavější.

Je to do jisté míry skutečně béčková blbost. Jenomže pořád to bude patřit mezi nejlepší filmy Nicolase Cage v uplynulých letech a některé nápady jsou skutečně neskutečně zábavné a Cage jako němý údržbář zabiják je prostě fenomenální. Tato béčková zvrhlost určitě nemá na to stát se kultovní klasikou, jako odpočinková hororová komedie ovšem funguje. Těžko říct, jestli (už teď) plánované pokračování může přinést něco navíc, Cage v téhle roli bych ale vlastně fakt rád viděl ještě jednou. Ale musí nechat pusu opět zavřenou!

Trailer:

Verdikt: 3 z 5


Photo © JD Entertainment

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.