VÍKENDOVÉ TRŽBY SPECIÁL- TENET STARTUJE NA ZAHRANIČNÍCH…

VÍKENDOVÉ TRŽBY SPECIÁL- TENET STARTUJE NA ZAHRANIČNÍCH TRZÍCH ANEB KONEC ZLATÉHO VRCHOLU CHRISTOPHERA NOLANA?
Ne, tohle zatím není návrat ke klasickému dřívějšímu nedělnímu formátu o víkendových tržbách. Po zavření většiny kin a především nulové přítomnosti nových velkofilmů vlastně nedávalo smysl o tržbách psát, jelikož do kin dorazili jen klasiky ke kterým na vrchol finančního žebříčku stačili hodně málo výrazné finanční částky. Dovolil jsem si zároveň aktuálně ignorovat tržby thrilleru Vyšinutý s Russellem Crowem, protože sázím na to, že českými kiny tenhle thriller hodně profrčí (kdyby to někoho přece jen zajímalo tak aktuálně Vyšinutý hlásí 8, 8 milionů dolarů z Ameriky a dalších 7, 7 mega ze zbytku světa což při rozpočtu 33 milionů dolarů není úplný důvod k radosti) i nakonec přece jen do kin dorazivší Nové mutanty (z Ameriky za první víkend 7 milionů dolarů, zbytek světa přihazuje další 2 miliony a 900 tisíc dolarů, při rozpočtu 67 milionů dolarů jde o veliký průser a brutálně smutné zakončení jedné X-Menovské éry) a budeme se věnovat pouze největšímu (a vlastně víceméně jedinému) blockbusteru léta Tenetu.
Novinka vizionářského a experimentálního režiséra Christophera Nolana byla očekávanou událostí už víceméně od doby kdy se po Dunkerku čekalo na další Nolanův film a tehdy nikdo nevěděl o co půjde. Nakonec se kameraman Hoyte van Hoytema prokecl, že nás má čekat mix hitchockovky Na sever severozápadní linkou a Nolanova předchozího filmu Počátek, shrnutí Tenetu v kostce je ale ve finále přece jen mnohem komplikovanější. Nicméně původně měl Tenet do světových kin dorazit 17. 7. 2020. Už když se ale v březnu definitivně zavírali kina a začali se pomalu odsouvat filmy se začalo pochybovat o tom, že Tenet uvidíme v původním termínu. Studiu Warner Bros. to rozhodně neusnadnil Nolan, který si stal pevnými zuby za tím, že Tenet prostě musí do kin dorazit v roce 2020 za každou cenu a Warneři tak místo odkladu na rok 2021 připravili nové datum na 31. 7. 2020. Ani toto datum ale nevyšlo a nakonec by film odložen na 12. 8. 2020. Ani to ale nevyšlo a nakonec Warneři oznámili velmi speciální vydání filmu: Tedy fakt, že na většinu zahraničních trhů film dorazí už 27. 8. 2020 a do USA až 3. 9. 2020 (do Číny se poté jde 4. 9. 2020). Dost možná je ale stále ne aktuálně dobrá situace důkazem toho, že se Tenet nezvládne tak úplně zaplatit a i kdyby ano tak nepůjde o megahit. Zde si dovolím poté před řešením čísel Tenetu vlastně (nejen) finančně shrnout celou kariéru Christophera Nolana a ukázat, že měl Nolan dlouhou vyšlapanou zlatou cestičku…. která mu velmi pravděpodobně aktuálně na takových 50% končí. Proč jen na 50%? Odpověď až za chvíli-
  1. SLEDOVÁNÍ (1998)- CELOVEČERNÍ DEBUT, KTERÝ VŠE ODSTARTOVAL:
U rozebírání finančních úspěchů Nolanových filmů budeme víceméně ignorovat jeho tři krátkometrážní kousky Tarantella, Larceny a Doodlebug a budeme se věnovat zcela jenom celovečerním snímkům. Celovečerním Nolanovým debutem byl nezávislý film Sledování, který světlo světa spatřil v roce 1998 a velmi pravděpodobně byste tehdy nehádali kam daleko to Chris Nolan dotáhne. Nolan sice filmovou školu nikdy nestudoval, filmy ale točil již od dětství. U Sledování poté zastoupil pozici režiséra, scenáristy, kameramana i spoluproducenta a už zde použil nelineární příběhové vyprávění, které později použil i u Mementa, Batman začíná či Dokonalého triku. Film se natáčel na 16mm a dle samotného Nolana i přes svůj status nezávislého filmu šlo o velmi těžké natáčení, které trvalo celý rok, především kvůli malému rozpočtu, minimální výbavě a faktu, že herci (nebo spíše neherci) byli zaměstnání a natáčelo se tak v sobotu, přičemž každou sobotu se natočilo zhruba jen 15 minut materiálu. Nutno dodat, že i přes své velmi očividné nezávislé podmínky (Nolan využil jako prostory pro natáčení domovy svých přátel a rodiny a většinu času natáčení Nolan neměl světelnou techniku) jde o film, který stojí za to vidět především proto, že je velmi zajímavé pozorovat kam až daleko to Nolan dotáhl. I díky tomu se stalo Sledování jedním z nejvyhlášenějších nezávislých filmů všech dob, ten pravý vrchol ale na Nolana pochopitelně čekal.
O Nolanův debut se nicméně distributorsky postaralo studio Momentum Pictures a z rozpočtu 6 tisíc jich film vydělal téměř 48 a půl. Pořád nepříliš výrazná částka, i přes to šlo ale o bezpochybný úspěch.
Rozpočet: 6 tisíc dolarů
Tržby: 48 tisíc, 482 dolarů
2. MEMENTO (2000)- PRVNÍ VÝRAZNĚJŠÍ ÚSPĚCH:
Když člověk zmíní jméno Christophera Nolana tak by neměl zapomenout ani na jeho bratra Jonathana Nolana. V roce 1996 tito dva bráchové spolu podnikli výlet z Chicaga do Los Angeles a během této cesty řekl Jonathan Nolan svému bratrovi námět na film ze kterého byl Christopher Nolan nadšený. Není asi těžké uhádnout o jaký film šlo- Memento. Později začal Jonathan studovat na Georgetownské univerzitě a během této doby začal Christopher po svém bratrovi požadovat aby sepsal první verzi scénáře a po pár měsících mu Jonathan vyhověl. Po dvou měsících dostal Christopher nápad, že by byla vypravěčská struktura pozpátku. Ve finále byla Memento zpracováno vlastně tak, že jde o adaptaci Jonathanovy krátké povídky Memento Mori, kterou Christopher adaptoval velmi volně.
Velký dík může Christopher věnovat své tehdejší přítelkyni a budoucí ženě Emmě Thomasové. Ta Christopherův scénář ukázala Aaronu Ryderovi, řediteli (dnes již zaniklého) studia Newmarket Films. Ten scénář označil za nejvíc inovativní co kdy četl a Newmarket Films Nolanovi na film poskytli rozpočet ve výši 9 milionů dolarů.
Hlavní roli Leonarda si mohli postupně zahrát Brad Pitt (který mě veliký zájem ale bohužel neměl čas), Aaron Eckhart (který se později stal Harvey Dentem v Nolanově Temném rytíři) nebo Thomas Jane, nejvíc ale Nolana zaujmul Guy Pearce, který hlavní roli také svěřil. Natáčení poté probíhalo v rozmezí 7. 9. 1999- 8. 10. 1999 v rámci 25 dnů a 5. 9. 2000 se film dočkal úspěchu na Filmovém festivalu v Benátkách.
Během úvodního víkendu od 16-18. 3. 2001 film sice startoval pouze v 11 kinech, od 11. týdne v kinech by ale promítán ve více jak 500 kinech a vydělal 25, 5 milionů dolarů v USA a dalších 14, 1 milionů na zahraničních trzích a nakonec tak z toho bylo téměř 40 milionů dolarů, které znamenali jasný úspěch pro stále nezávislého filmaře. Ani tohle ale Nolanův vrchol nebyl….
Rozpočet: 9 milionů dolarů
Tržby: 39, 7 milionů dolarů

3. INSOMNIE (2002)- START SPOLUPRÁCE S WARNER BROS.:
Christopher Nolan se následně ujmul remakeu norského thrilleru Insomnie, který se natáčel od dubna do června 2001 a Nolan po dvou nezávislých filmech dostal větší rozpočet a především spolupracoval s větším studiem- Warner Bros. Právě toto byl start spolupráce se studiem Warner Bros., kterým si Nolan získal důvěru studia a mohl se tak později ujmout Batmana. Ale o tom až za chvíli. Thriller s Al Pacinem, Robinem Williamsem či Hilary Swank v hlavních rolích je sice rozhodně jednou z těch slabších Nolanovek (dost možná i proto, že jde jen o remake a Nolan se tak pořád musel víceméně držet základní struktury), přesto šlo ale o úspěch, který se dostal do černých čísel a pořád je rozhodně dobrým řemeslem. A následně už začala Nolanova blockbusterová krasojízda…..
Rozpočet: 46 milionů dolarů
Tržby: 113, 8 milionů dolarů
4. BATMAN ZAČÍNÁ (2005)- START BLOCKBUSTEROVÉ ÉRY:
Právě start Nolanovy Trilogie o Temném rytíři pro Nolana znamenal definitivní nástup do blockbusterového módu. V lednu 2003 byl po najmutí studiem Warner Bros. Christopher Nolan definitivně na palubě a měl před sebou hodně těžký úkol- Odstartovat nového Batmana, který velké skupině naštvaných fandů dá zapomenout na Batman a Robina. Před Batman vs Superman v režii Wolfganga Petersona s Judem Lawem a Colinem Farrellem v hlavních rolích či Batmanem v režii Darena Aranofskyho v Joaquinem Phoenixem v hlavní roli (velmi zajímavé především při uvědomí si v jaké komiksové roli Phoenix později skončil) tak dostal přednost právě Nolanův Batman ke kterému Nolan napsal scénář společně s Davidem S. Goyerem. A už od začátku bylo jasné, že jestli někdy skutečně dojde na Justice League tak Batman v podání Christiana Balea jeho součástí určitě nebude. Nolan si totiž u Batman začíná dal důraz na co největší realismus a chtěl natočit komiksový film, který by se ale mohl s přimhouřenými oči skutečně stát v reálném světě. Zároveň mu nedělal problém zákaz studia aby byl film mládeži nepřístupný a přesto dokázal udělat z Batman začíná vyloženě vážnou a víceméně drsnou podívanou.
Už u Batman začíná Nolan ukázal velmi neobvyklý přístup k blockbusterovým fimům jako třeba to, že odmítl aby existoval jakýkoliv druhý štáb a veškeré scény filmu si chtěl natočit zcela sám a za každou cenu tak udržet svou speciální vizi. Dle svých vlastních slov Batmana začíná inspiroval Blade Runnerem, především co se týče špinavosti a prohnilosti ve městě Gotham.
Batman začíná nakonec do kin dorazil 15. 6. 2005 a ihned se stal miláčkem kritiků, kteří start nového Batmana chválili díky tvůrčímu přístupu, výkonu Christiana Balea v hlavní roli, parádním akčním sekvencím, skvělé hudbě dvojice Hans Zimmer a James Newton Howard a především díky emocionální vize. Přesto ale nešlo o hit v tom pravém slova smyslu. V Hollywoodu ve většině případech platí, že aby se film zaplatil tak musí vydělat zhruba 2x a půl tolik kolik film stál. Především dnes jde o pravidlo když u některých filmů částky na marketing už dohánějí rozpočet na natáčení filmu. 2×150+75= 375 milionů dolarů.
Americký otvírák Batman začíná startoval na 48 milionech dolarů a nakonec se nový Batman v Americe vyhrabal na 205 milionů dolarů. Zbytek světa poté oproti USA přihodil 166 milionů a film si tak na konci své cesty v kinech došel celkově pro 371, 8 milionů dolarů, přičemž v roce 2012 si při obnovené premiéře Batman začíná došel pro další milion, 600 tisíc. Už v roce 2005 nicméně Warneři pokračování oficiálně odklepli, protože se film do černých čísel přece jen těsně dostal a především si pochvalná kritika pokračování vydupala. A Warnerům o pár let později další dva Nolanovy Batmani vykouzlili co se týče finančních tržeb výrazně širší úsměv na tváří….
Rozpočet: 150 milionů dolarů
Tržby: 373, 6 milionů dolarů
5. DOKONALÝ TRIK (2006)- DEFINITIVNÍ ZAČÁTEK SCENÁRISTICKÉHO KOOPEROVÁNÍ BRATRŮ NOLANOVÝCH:
Ještě před Batman začíná 2/Temným rytířem se nicméně Nolan ujmul adaptace knihy Prestige od vyhlášeného spisovatele Christophera Priesta. Sám Priest byl z této volby nadšený, protože miloval jak Sledování tak Memento. Dokonalý trik se poté stal prvním filmem ke kterému oficiálně bratři Christopher a Jonathan napsali scénář a dle všeho si film tak trochu přizpůsobili a knihy se úplně věrně nedrželi. Samotný Priest ale přesto film označil za perfektní adaptaci své knihy a dvě zásadní změny jenom pochválil.
Dokonalý trik chtěl původně Nolan natočit ještě před Batman začíná, nakonec si ale na film udělal čas až chvíli po něm. S Christianem Balem se opět domluvil na ztvárnění hlavní role a jako jeho soupeře a protivníka do filmu dostal Hugha Jackmana. Natáčelo se od 16. 1. 2006 do 9. 4. 2006 a zajímavý je na tom fakt, že definitivně verzi scénáře bratři Nolanové dali dohromady až 3 dny před začátkem natáčení. Definitivně byl film hotov 22. 9. 2006 a do kin poté dorazil 20. 10. 2006.
Většina lidí, především ty největší Nolanovy fanoušci dodnes řadí Dokonalý trik mezi jeho nejlepší filmy. Já s tímto názorem doteď zásadně nesouhlasím, přesto je ale Dokonalý trik pro mně velmi dobré filmové dílo, které mě především fascinuje svým zásadním zvratem, který měl divák vlastně celou dobou před očima…… ale úplně mu nedojde až do závěrečné katarze!
Distribuční práva byla rozdělena takto- Buena Vista (Disney) film distribuoval v Americe, Warner Bros. poté na zahraničních trzích. V Americe si film došel 53, 1 milionů dolarů, ve zbytku světa poté pro 56, 6 milionů dolarů. Ano, částka 110 milionů dolarů možná z Dokonalého triku nedělá hit, přesto se ale film dostal do černých čísel. Přesto ale je Dokonalý trik posledním zástupcem ´´menších´´ filmů v Nolanově biografii a definitivně po něm přichází na obrovské a především úspěšné blockbustery…..
Rozpočet: 40 milionů dolarů
Tržby: 109, 7 milionů dolarů
6. TEMNÝ RYTÍŘ (2008)- PRVNÍ MILIARDOVÝ HIT PRO NOLANA!
Ještě před premiérou Batman začíná sepsal spoluscenárista David Goyer hrubou dějovou kostru pro nadcházející dva filmy a už tehdy bylo rozhodnuto, že se představí nové verze Jokera a Two-Face. David S. Goyer je tedy společně s Nolanem podepsán jako autor příběhu, scénář už ale sepsal Christopher s bratrem Jonathanem.
31. 7. 2006 bylo definitivně oznámeno, že titul filmu je Temný rytíř což z něj udělalo první sólový film Batmana, který nemá jeho jméno v titulu filmu. Už při oznámení se tak nějak čekalo, že se tržby oproti předchozímu filmu zvětší, nikdo ale asi nečekal takovou smršť, protože se bavíme o době jménem rok 2008. V době kdy miliarda u filmů nepadala tak snadno a v té době jí překonal jenom Titanic, Pán prstenů: Návrat krále a Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže. Jak se vlastně mohlo stát, že z původního filmu, který dal téměř 400 milionů dolarů se vyskočí až přes miliardu? Těch důvodu je hned několik!
Batman začíná sice v kinech kdovíjak výrazně neválel, přesto se ale stal oblíbeným filmem, který časem začal získávat čím dál tím více a více nadšených fanoušků. Už u nich se pokračování tak stalo očekávanou záležitostí, především už ale Temný rytíř z ukázek působil velkolepěji a především se tu lákalo na představení nové verze Jokera. Zrovna u něj se sice prskalo na nepochopitelné obsazení Heatha Ledgera, hned jak se ale začali šířit zprávy, že je Ledger ve své roli totálně úžasný a do role se totálně ponořil tak začala zvědavost definitivně dosahovat obrovské míře a už tehdy se Temný rytíř stal jedním z nejočekávanějších filmů roku 2008. Korunu tomu nasadil IMAX prolog nasazený na Vánoce 2007, který se tehdy promítal před filmem Já, legenda (ta mimochodem odkáže na nikdy nerealizovaný Batman vs Superman od Petersona).
A pak je tady to neslavné datum 22. 1. 2008- Heath Ledger umřel! Umřela tehdy mladá vycházející hvězda, která možná nebyla hvězdou megahitů a to největší tehdy měla velmi pravděpodobně před sebou, přesto šlo ale o šok, především když se začalo říkat, že kvůli roli musel začít brát hodně prášků, která později způsobili jeho smrt. Ledger posedlý Stanislavského metodou herectví tak zaprodal svou duši za ten nejlepší možný herecký výkon a i jeho smrt velmi zvýšila očekávání. Že ale nakonec opravdu půjde o miliardový hit opravdu nemohl čekat nikdo.
Jenom v Americe si Temný rytíř přišel na šílených 534 milionů dolarů a šlo tak tehdy po Titanicu (600 milionů dolarů) o nejvýdělečnější film čistě v Amerických kinech. Zbytek světa poté přihodil 469, 7 milionů dolarů a film si v kinech došel pro 997 milionů dolarů. Během vyhlášení Oscarových nominací při kterém nemohlo chybět povinné posmrtné nominování (a pozdější výhra) Heatha Ledgera za nejlepšího herecký výkon ve vedlejší roli poté došlo na obnovenou premiéru a v lednu 2009 definitivně Temnému rytíři těsně padla miliarda. A to tehdy znamenalo, že si může Christopher Nolan natočit svůj vysněný projekt…..
Rozpočet: 185 milionů dolarů
Tržby: 1 miliarda a 5 milionů dolarů
7. POČÁTEK (2010)- NOLANŮV VYSNĚNÝ PROJEKT:
Jeden z předních důvodů toho proč Christopher Nolan přijal režii Batman začíná byl fakt aby si získal důvěru producentů a mohl si poté natočit svůj vlastní vysněný blockbuster- Počátek! Sepsání scénáře Nolanovy trvalo 9-10 let a předtím než se z Počátku stal heist film mělo jít původně o horor. Velkou inspirací mu byl Matrix a v roce 2001 nabídl svůj námět studiu Warner Bros. Právě tehdy mu ale došlo, že si nejdřív musí získat jejich důvěru, protože na Počátek potřebuje obrovský rozpočet. Po dokončení Temného rytíře tak Nolan následně šest měsíců sepisoval scénář a 11. 2. 2009 studio Warner Bros. potvrdilo, že společně s Christopherem Nolanem pracují na jeho novém filmu…. můžete třikrát hádat o jaký film šlo!
Nolanovi se konečně podařilo zlákat Leonarda DiCapria poté co chtěl několikrát s hercem spolupracovat a nikdy to nevyšlo. Tím, že si Nolan do hlavní role našel pravděpodobně pořád největší hvězdu Hollywoodu (diskuze na delší povídání) si víceméně zařídil finanční úspěch.
Z Počátku se stejně jako z většiny Nolanovek už stala kultovní záležitost, která se především stala jedním z finančně nejúspěšnějších originálních filmů všech dob. V Americe si film došel pro 292 milionů dolarů a 475 milionů dolarů film získal na zahraničních trzích. Celkově tak film v roce 2010 vydělal 823 milionů dolarů, díky obnoveným premiérám v letošním roce poté Počátek dnes hlásí 833, 6 milionů dolarů. Právě úspěch Počátku víceméně Nolanovi zařídil, že by si mohl začít dělat jaké filmy chce. Ještě ale předtím ale musel natočit Batmana 3….
Rozpočet: 160 milionů dolarů
Tržby: 833, 6 milionů dolarů
8. TEMNÝ RYTÍŘ POVSTAL (2012)- ZAKONČENÍ JEDNÉ Z NEJLEPŠÍCH TRILOGIÍ VŠECH A FINANČNĚ NEJÚSPĚŠNĚJŠÍ NOLANŮV FILM!
Ještě před oficiálním odklepnutím Počátku musel Christopher Nolan podepsat smlouvu na závěr své Batmanovské trilogie i přesto, že se mu do ní dle všeho zase tak nechtělo. Nolana nejenom velmi zasáhla smrt Heatha Ledgera ale zároveň musel vypracovat příběh, který by se oproti původním plánům obešel bez něj a jeho Jokera (Nolan už z úcty nechtěl nechat přeobsadit). Studio Warner Bros. tehdy doufalo, že by si film mohl dorazit v roce 2011, Nolan si ale údajně vydupal premiéru právě až na rok 2012. Dodnes se řeší jestli není Temný rytíř povstal oproti zbytku své trilogie trochu nedopracovaný a já na to říkám jedno: Jděte se vycpat! Tady ale řešíme čistě finance a co se týče těchto museli být u Warnerů jednoduše spokojeni.
Takové půlnoční předpremiéry byli někde ve světě vyprodány už půl roku dopředu. Nakonec to celé dopadlo následovně: 448 milionů dolarů z Ameriky, dalších 632 milionů ze zbytku světa. Celkově tak částka 1 miliarda a 81 milionů dolarů, Šlo o 9. film, který hranici jedné miliardy překonal a především dodnes jde o finančně nejúspěšnější Nolanův film. Změní se na tom vlastně něco v následujících letech? Otázka, která vlastně nemá odpověď, jeden lehký spoiler na konec článku si ale dovolím už teď… Tenet Dark Knight Rises rozhodně nepřekoná!
Rozpočet: 250 milionů dolarů
Tržby: 1 miliarda a 81 milionů dolarů
9. INTERSTELLAR (2014)- NOLANOVA VESMÍRNÁ ODYSEA
Po konci jedné dlouhé éry čekal na Nolana start nové v podobě jeho vesmírného snímku Interstellar. Interstellar byl film na kterém se v Hollywoodu pracovalo už nějakou dobu a ještě v červnu 2006 platilo, že film dorazí pod záštitou studia Paramount v režii Stevena Spielberga. V březnu 2007 byl poté najat Jonathan Nolan aby pro film napsal scénář. V roce 2009 ale Spielberg od projektu odstoupil, protože jeho produkční společnost Dreamworks od Paramountu poslal k studiu Disney a Paramount tak potřeboval nového režiséra. Jonathan tak nakonec kontaktoval svého bratra Christophera a ten byl v roce 2012 definitivně na palubě. Na společné produkci se poté dohodl Paramount s Warnery a dohoda byla následovná- Paramount film bude distribuovat v Americe, Warneři ve zbytku světa.
Pro Nolana šlo po dlouhé době o první film u které se o kameru nestaral Wally Pfister (ten se rozhodl režírovat a stát se novým velkým režisérem a dopadlo to jako Transcendence) a navázal tak novou spolupráci s kameramanem Hoytem van Hoytemou. Zároveň jde (zatím) o poslední film ke kterému psal se svým bratrem scénář a i když se nakonec Interstellar nepřiblížil číslům ani Temných rytířů a ani Počátku tak z toho byl hit. V Americe si film došel pro 188 milionů dolarů, zbytek světa poté přihodil 522, 5 milionů dolarů. Ve finále z toho ve finiši z toho bylo 677 milionů dolarů. Až letos se díky obnovené premiéře v Číně film dostal na 710 milionů dolarů, lehce smutný je ale fakt, že podle všeho film ziskově vydělal jenom 47, 2 milionů dolarů. Přesto ale nešlo o propadák a zároveň kvalitní úpadek. Na definitivní ukázku toho, že si Nolan ale opravdu může asi udělat co chce se muselo čekat další 3 roky…..
Rozpočet: 165 milionů dolarů
Tržby: 710, 5 milionů dolarů
10. DUNKERK (2017)- NOLANŮV VÁLEČNÝ EPOS
Nolan na nápad s realizací Dunkerku přišel už v druhé polovině 90. let když se se svou budoucí ženou Emmou Thomas (která se stala i producentkou jeho filmů) plavili v Anglii, definitivní verzi scénáře ale napsal až v roce 2015. Při realizaci Dunkerku se inspiroval filmy jako Na západní frontě klid, Vetřelci nebo Nebezpečná rychlost. Studio Warner Bros. mu na tuhle válečnou pecku poskytlo rozpočet ve výši 150 milionů dolarů a většina lidí čekala propadák, který se studiu nevyplatí. Nolan se už ale za tu dobu stihl stát jménem, která láká samo o sobě a i přesto, že tentokrát díky držení se reálné historie nemohl vyrukovat se zásadním zvratem, díky nezvyklému dramaturgickému vyprávění dorazila další výrazná filmová pecka, která se stala dalším Nolanovým úspěchem.
V Amerických kinech si Dunkerk došel pro 188 milionů dolarů, v těch dalších poté pro 337 milionů dolarů. Celkově z toho tak bylo 525 milionů dolarů, což sice bylo ještě méně než u Interstellaru, bohatě to ale stačilo…..
Rozpočet: 150 milionů dolarů
Tržby: 526, 9 milionů dolarů
11. TENET (2020)- FINANČNÍ ÚSPĚCH ČI PROPADÁK?
Tak a teď babo raď…. Pro všechny, kteří se dostali až všem jsme u zatím posledního Nolanova filmu a stejně tak jak je samotný film komplikovaný je aktuálně velmi komplikované řešit i jeho tržby.
Tenet měl původně do kin dorazit 17. 7. 2020, byl ale postupně třikrát odsunutý a nakonec dorazil do kin velmi originálně- Nejdříve od 26. 8. 2020 pokryl skoro všechny zahraniční trhy a teprve až 3. 9. 2020 se dostane do USA a čínských kin. Velmi pravděpodobně by byl byl Tenet jako většina konkurence odsunut na rok 2021, Nolan si ale zuby nehty prosadil premiéru už letos a vypadalo to, že i to dost možná zlomí Tenetu vaz.
Bavíme se totiž aktuálně o době kdy většinu lidí dle průzkumu odrazuje návštěva kina v roušce a to aktuálně co se týče kin většina zemí vyžaduje nebo vyžadovat bude. Připočtěme si navíc fakt, že z Tenetu zrovna kritici do vzduchu neskáčou a například na IndieWire ve velkém padá i oznámkování v rozmezí C až C-. Pořád si ale Tenet dle očekávání už teď našel velmi početnou stránku nadšených diváků, kteří už tak nějak počítají s další návštěvou. A zároveň platí, že tu jsou pořád lidi, kteří kina milují za každou kinu a je jim jedno jestli budou mít při jeho návštěvě zakrytou půlku obličeje či ne.
Co se týče odhadování tržeb Tenetu nemám zmatek jenom já- Takové Box Office Pro odhaduje americký otvírák v rozmezí 15-35 milionů a celkové tržby z amerických kin v rozmezí 150-300 milionů dolarů. Aktuálně se totiž neví nic- Neví se jestli do kin dorazí dostatek diváků, neví se jestli z Tenetu bude trvalka. Status trvalky ale má v případě Tenetu své šance, protože film se musí v multiplexech s více jak 8 sály povinně hrát 12 týdnů a s aktuálním odsunutím Kingsmanů: První mise je nejbližší konkurencí na začátku října až Wonder Woman 1984.
Warnerům hodně do karet ohledně filmu, který Christopher Nolan dával dohromady přes 20 let, sepisováním scénáře strávil zhruba 6-7 let a po dlouhé době jde v rámci Nolanovek o film ke kterému neskládá hudbu Hans Zimmer, nýbrž Ludwig Göransson hraje fakt, že si vystavili velmi výrazné podmínky. Warneři neobvykle dostanou z veškerých zisků z projekcí v kině za celou dobu 63%! Velmi pravděpodobně také proto, že nezvyklým nasazením Nolanovy novinky v kinech se zvyšuje hrozba pirátství a úniku filmu na internet. Shoří Tenet jako papír a zkazí ony předpoklady o Nolanových zlatých ručičkách? Ne tak zhurta!
Když už i Tom Cruise dorazí do kina a je nadšený tak to něco znamená. Zároveň se ukázalo, že je Tenet takovým lákadlem, že za tím cestují lidé napříč koutem světa. Neplatí to jenom o američanech, kteří dorazí do takové zahraniční země, která jim to umožní a která zrovna promítá Tenet ale třeba také o lidech, kteří letí do Londýna aby film viděli na 70 mm filmu, který v naších

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.