Víkendové tržby 27- 29. 11. 2020: Hlavní novinkou víkendu byli Croodsovi 2: Nový věk. Za úvodní víkend si Croodsovi 2 c…

Víkendové tržby 27- 29. 11. 2020:

Hlavní novinkou víkendu byli Croodsovi 2: Nový věk. Za úvodní víkend si Croodsovi 2 celosvětově přišli na 35 milionů dolarů. 14 milionů dolarů je z Ameriky (nutno dodat, že film šel do kin už ve středu a celková částka ve výši 14 milionů dolarů tak byla dosažena v rámci 5 dnů, za víkend bylo vyděláno pouze 9 milionů dolarů), 21 milionů dolarů ze zahraničních trhů. Pokračování úspěšného animáku z roku 2013 (Rozpočet: 135-175 milionů dolarů, Tržby: 587, 2 milionů dolarů) vyšlo na 65 milionů dolarů a po dlouhých odkladech (v jednu dobu byl film dokonce definitivně zrušen) definitivně dorazil tento rok a vsadil na to, že jde do kin i v aktuální situaci. Americký otvírák za 14 milionů dolarů samo sebou nestačil na tehdejší otvírák jedničky (43 milionů dolarů), přesto jde ale pořád o jeden z největších otvíráků tohoto roku a tenhle animák bude dost možná útočit i na nějakých 40-50 milionů dolarů jenom z Ameriky. Od jedničky a dvojky se ale změnila ještě jedna zásadní věc a zatímco jedničku DreamWorks Animation distribuovalo 20th Century Fox, od té doby se DreamWorks Animation dostalo pod křídla Universalu.

Proč je tato informace tak zásadní? Universal s kinaři uzavřel přelomovou smlouvu a po 17 dnech může jít jejich novinka na digitální streamovací služby, kde budou za menší poplatek (většinou zhruba 20 dolarů) k dispozici. Výjimka bude pouze taková, že Universal nějaký film nechá v kinech klasicky alespoň 31 dní/5 týdnů v případě, že bude otvírák filmu bude minimálně 50 milionů dolarů. U Croodsových 2 platí výjimka a tento film bude na streamovacích službách k dispozici až 25. 12. 2020. I proto ten útok na 50 milionů dolarů nevidím jako nereálný, zvláště když nějaká konkurence v kinech aktuálně chybí. Nutno jinak zmínit, že pravidla o té omezené době v kinech by zatím měla platit pouze pro USA kina, jednání o podobnou strategii by ale mělo brzy začít i v Evropě.

Jednička Croodsových jinak v Číně kdysi otevřela za 6 milionů dolarů a ve finále to tahle pravěká rodina v čínských kinech dotáhla celkem na 63 milionů dolarů. Dvojka Croodsových v Číně startovala za 19, 2 milionů dolarů a mám ten pocit, že zde překoná těch 63 milionů dolarů jedničky. Budeme v Číně útočit na 80 milionů dolarů? Možné to určitě je, příští týden ale v čínských kinech startuje Monster Hunter a bude záležet jestli si dětská cílovka radši tou dobou nevyrazí na Millu Jovovich kosící monstra. Jsem ale rozhodně optimistický a věřím, že se dvojka Croodsových nakonec do plusu dostane.

Tenhle animák navíc vznikl velmi unikátním způsobem a to tak, že herecké obsazení, které čítá Nicolase Cage, Emmu Stone, Ryana Reynoldse, Petera Dinklage, Kelly Marie Tran (všemi milovaná Rose ze Star Wars) nebo Leslie Mann namluvilo své repliky kvůli pandemii z domova. Dle optimistických výhledů bychom si na pokračování příběhu téhle pravěké rodinky měli v českých kinech zajít už 17. 12. 2020, nám vše je ale nejspíš jasné, že to datum si ještě do kina nezajdeme na nic. Já osobně se ale na pokračování těším, protože je jednička jedním z mých nejoblíbenějších animáků posledních let a trailer mě zatím naplňuje pozitivním očekáváním. Jen těžko říct, jestli se vůbec dočkáme Croodsových 3. Sluší se ovšem dodat, že na spoustu zahraničních trhů film ještě nedorazil a pokud tvůrci ve finále vydělají nějakých 162, 5 milionů dolarů, mělo by být vše v pořádku. A já tu pořád cítím útok na 200 milionů dolarů. Bude to pokles oproti jedničce, v aktuálním stavu pandemie to ale pořád bude velký důvod k radosti. A věřím, že zoufalé izolované rodiny si za tento animák na VOD velmi rádi zaplatí. Zvlášť když se většina recenzí shoduje na tom, že i podruhé to stojí za to.

Už 4. 12. 2020 ostatně Universal na VOD vypustí horor Slečna bestie, který si tento víkend přišel na dalších 680 tisíc dolarů a aktuálně hlásí dohromady z amerických kin 6 milionů dolarů. Filmy studia Blumhouse většinou vydělávají mnohonásobek svého rozpočtu, aktuální situace ale neprospívá ani jim. Tenhle film ale pořád vyšel pouze na 6 milionů dolarů a tak aktuální částka ve výši 10 milionů dolarů není vyloženě bídná. Těžko říct, zda to i při sečtení zisků z VOD bude stačit na zvažovaný sequel, tento horor by měl nicméně do naších kin dorazit 7. 1. 2021 (což je pořád víceméně optimistický výhled).

Tenet jinak celosvětově z posledních sil hlásí 357 milionů dolarů a studio Warner Bros. údajně bude tratit více než 100 milionů dolarů. Christopher Nolan prostě přecenil naděje toho, že pandemie jeho novinku v kinech nepřizabije.

Příští týden to v čínských kinech zkusí zmíněný Monster Hunter, zároveň do těchto kin konečně dorazí Neviditelný muž a pokusí se si přisypat nějaké ty čínské jüany navrch (v kinech zatím vydělal 130 milionů dolarů). A pak už nás jenom pár týdnů dělí od zásadní zkoušky budoucnosti kin- Wonder Woman 1984!

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.