Tropická bouře – Ben Stiller pracoval na scénáři přes pět let

Nejzářivější hollywoodské hvězdy se sešly na natáčení největšího a nejnákladnějšího válečného filmu všech dob, v němž Američané konečně vyhrají válku ve Vietnamu. To překvapivě není charakteristika filmu Tropická bouře, ale úvod k jeho příběhu, který slibuje mimořádný zážitek pro fanoušky všech forem humoru… Tugg Speedman (Ben Stiller) je klonem Sylvestera Stalloneho, který chrlí kasovní trháky, ale ne a ne dosáhnout na Oscara. Kirk Lazarus (Robert Downey Jr.) by naopak mohl cenami dláždit chodník a s vírou ve vlastní schopnosti hledá stále nové a větší výzvy. Třetí hvězdou do party je pak komik Jeff Portnoy (Jack Black), který má hodně společného se svým představitelem, jenž by rád prchnul od pověsti fekálního humoristy k charakternímu herectví. Zásadním krokem jejich kariéry měl být výše zmíněný válečný velkofilm, jenže během natáčení se něco zadrhlo – náklady stoupají, atmosféra houstne a primadony ne a ne se vpravit do rolí vojáků v hlubinách vietnamské džungle. Na radu válečného poradce Čtyřlístka (Nick Nolte) vtáhne zoufalý režisér Cockburn (Steve Coogan) své herce do skutečného pralesa, aby z nich stvořil chlapy. Žádný z nich netuší, jak je tahle výprava zocelí. Během cesty totiž narazí na militantní domorodou bojůvku, která chce proti americké invazi bojovat zuby nehty. A tak zatímco domorodci pálí ostrými, nicnetušící herci si myslí, že vše je součástí natáčení a plánu ďábelského režiséra na jejich „převýchovu“.

Ještě předtím než se začne ve spojitosti s Tropickou bouří mluvit o zatím posledním slušném zástupci podžánru parodie by bylo dobré si ujasnit jestli vlastně Tropická bouře je skutečně čistá parodie. Dojde tu sice na parodování několika snímků (ještě před začátkem filmu prostřednictvím fake trailerů se film stihne vysmát Rambovi, Zamilovanému profesorovi nebo Zkrocené hoře) a humornému citování scén z kultovních válečných filmů (ušetření se nedočká Četa, Most přes řeku Kwai a ani Apokalypsa), spíše než o čistou parodii jde ale o komedii, která si utahuje z různých typu herců, fungování hollywoodských produkcí nebo také dokonce politických ideologií. Musí se uznat, že je Tropická bouře šílená divočina, přesto má ale i přes svůj brutální humor a vulgární hlášky v sobě velmi chytrou sofistikovanou komedii, která vlastně funguje jako slabší odvar té nejslabší epizody South Parku. A i to rozhodně není málo, protože Ben Stiller jakožto spoluautor scénáře a režisér se u mně tímto tak trochu vykoupil za pouze oukey Zoolandera a natočil komedii sice ne bravurní, přesto ale vtipnou a s vrstvami, kterou si nikdy nebudu mít problém znova. Musím uznat, že sám jsem dlouho čekal než si u mně Tropická bouře zasloužila 4 hvězdy, nakonec jsem si ale uvědomil že až 4 hvězdy jsou adekvátním balancem mezi objektivní trojkou a diváckou pětkou, která je radostná z toho, že vůbec něco takového vzniklo.

Tropická bouře je film, který má pravděpodobně štěstí, že vznikl v roce 2008 a s jeho realizací se nečekalo o kousek dýl. Už jen kvůli rozhodnutí aby Robert Downey Jr. ztvárnil afroameričana (respektive bělocha, který se nechá přeoperovat na afroameričana) by to film mohl mít v dnešní době těžké. Rok 2008 ale byl ještě schopen tenhle fakt skousnout a byl to rok kdy mohl Robert Downey Jr. tuto roli nejen ztvárnit ale též za ní získat na nominaci na Oscara. A je to právem, protože Downey (který mimochodem ve filmu hraje držitele pěti Oscarů) v tomhle filmu bravurně zahrál herce posedlého Stanislavského metodou (tedy metodu kdy se musí herec tvrdě a kvalitně připravit na svou roli- mezi takové herce patřil třeba Heath Ledger, který Downeyho- i když po smrtně- v této kategorii překonal za svůj životní výkon v Temném rytíři) a ten tuto metodu vzal doslova tak moc, že si nechal změnit i barvu kůže. Jeho výkon je poté skutečně oscarový, protože zahrát australana, který se snaží co nejlépe hrát černocha není tak lehká věc jak by se mohlo zdát. Snadno z toho může vzniknout trapná fraška a právě výkon Downeyho od tohoto scénáře mizí daleko. Downey je sice ze všech herců nejvýraznější, to ale neznamená, že by zbytek byl mimo. Právě naopak má Tropická bouře perfektní typový casting a i když se dá brát za úsměvné, že by byl Ben Stiller akčním hrdinou tak i tohle je metahumor, který film představí a Stillerovi by možná divák ve finále i toho zabijáka a akčního hrdinu kráčejícího ve stopách Schwarzennegera nebo Stallonea věřil. Jack Black zde poté hraje roli, která mu bravurně sedí a i Brendan T. Jackson či Jay Baruchel jsou castingové trefy. Do toho všeho se kolem mihne i zase jednou parádní Nick Nolte, Stillerův manažér Matthew McConaughey, pyroman Danny McBride, neschopný režisér Steve Coogan nebo pravá ruka Lee Grossmana Bill Hader.

A když už jsme u toho Grossmana…. Downey má ve filmu parťáka, který mu dokáže v jeho hereckém výkonu sekundovat. A je to Tom Cruise v roli vzteklého producenta Leeho Grossmana! Celý marketing se snažil Cruiseovu přítomnost neprokázat a neobjevila se po celou dobu reklamní kampaně jediná jeho fotka. A dovolím si tvrdit, že i kdyby se provalilo měsíce dopředu, že si ve filmu zahrál Tom Cruise tak by ho v roli Grossmana nikdo nepoznal. Cruise pro ztvárnění využil falešný kostým, který ho udělal tlustým, falešné tlusté ruce a čepici, která mu udělila paruku. Jsou dokonce i případy kdy Cruise pod Grossmanovou maskou nikdo nepoznal až do doby než se jeho jméno objevilo v závěrečných titulcích. Cruise ve filmu nestráví kdovíjakou dobu, jeho 10 minut slávy kdy mimochodem dokáže předvést i dvě taneční kreace (které tak trochu hraničí s tím co všechno film snese) a především se neskutečně vyřádit jako vzteklý producent. Zašlo to dokonce tak daleko, že se od vydání filmu mluví o Grossmanově spin-offu. Dodnes na něj nedošlo (a pravděpodobně ani nedojde, protože aktuální doba jde proti realizaci ještě brutálněji), přesto ale určitě patří jednu z nejvýraznějších Cruisových rolí v jeho kariéře a sluší se zmínit, že si bez pardonu Cruise zasloužil též nominaci. Tahle role dokázala, že je skutečně profíkem.

Rozpočet byl 92 milionů dolarů a film díky tomu vypadá draze a vizuálně je na poměry žánru komedie opravdu parádní. Kameru si dokonce vzal na starost John Toll, kameraman filmů jako Statečné srdce nebo Poslední samuraj. Tropická bouře i díky němu vypadá bravurně a především má Tropická bouře akci, kterou by dnes mohla závidět většina tvůrců akčních filmů.

Možná, že kdyby přece jen Stiller více času věnoval více rýpání do Hollywoodu a více putování v džungli tak by udělal líp. Jakmile se totiž rýpe do hereckých typů, žánrových klišé nebo tomu jak zahrát retarda dobře (nikdo vám to nevysvětlí líp než černý Robert Downey Jr.!) tak je vše naprosto parádní, po prvních 20 minutách jde ale přece jen ta vrcholná zábava trochu stranou a objeví se pořád fajn zábava, ale potenciál na totálně boží klasiku přece jen chybí i přesto, že je ten film pořád neskutečně zábavný a tak skvěle drzý, že se i v samotném divákovi vyrojí konflikt jak film zhodnotit. Ten film je totální šílenost, je to ale bravurně natočená šílenost a zábavná. Už proto si stojím za tím, že celovečerní film s Grossnamem by mohl fungovat a mrzí mě, že se jej asi fakt jen tak nedočkáme.

Dost možná skutečně poslední slušný zástupce žánr parodie i když jde pořád o diskutabilní téma. Ten film je utržený ze řetězu od začátku (vlastně už před začátkem) a celou dobu je jasné, že nikdo ten provaz už nesváže zpět, právě v tom tkví ale kouzlo téhle šílenosti, která je ve finále skutečně i chytrou satirou co se nebojí krom hereckých metod a produkčních sviňáren rýpnout i do politické nevraživosti a i když to možná dělá urážlivě tak to dělá vtipně, což je přesně ta podobnost se South Parkem. Tvůrčí duo Tray Parker a Matt Stone to sice pořád dělá líp a pořád si může díky své animaci dovolit větší šílenosti a především šílenosti, které pořád v rámci animace fungují lépe, Ben Stiller společně s Justinem Therouxem a Etanem Cohenem napsal a následně zrežíroval skutečnou fajn komedii, která bude navždy v něčem zcela jedinečná. Není bezchybná a k objektivní dokonalosti má přece jen daleko, přesto je ale fajn a i Brendan T. Jackson jako Alpa Chino (Al Pacino byl touhle menší poctou prý opravdu poctěn) tu dokázal, že v něm něco možná je. Každopádně už díky existenci Lee Grossmana si tenhle film zaslouží existovat. Tlustého tancujícího Toma Cruise už zřejmě nikdy neuvidíte. Minimálně ne v téhle podobě…..

PS: Původní sestřih měl dle Stillera tři a půl hodiny. Kde je konečně pořádnej Director´s Cut když ho člověk potřebuje?

Trailer:

Verdikt: 4 z 5


Foto: DreamWorks SKG

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.