Top Gun – Nejslavnější letecký film z osmdesátek.

Mladí vojenští piloti Pete „Maverick“ Mitchell (Tom Cruise) a jeho kolega Goose (Anthony Edwards) jsou vysláni na pětitýdenní kurz do kalifornského Miramaru do školy pro elitní vojenské piloty, které se říká Top Gun. Maverick je na to hrdý a hodlá se stát nejlepším bojovým pilotem ve vojenském námořnictvu. Avšak jeho hazardérství není obdivováno, naopak mu působí mezi kolegy a nadřízenými potíže, protože Maverick porušuje pravidla a oficiální předpisy. Jeho instinkt je pro něho důležitější. Když však jeho kamarád Goose přijde při jednom zkušebním letu o život, začíná se Maverick měnit…

Je to už 33 let a tento rok k nám konečně dorazí dvojka, není tak na škodu si připomenout původní Top Gun….. Rok 1986, produkující Jeremy Bruckheimer, režisér Tony Scott a Tom Cruise v hlavní roli. I přes nelehké přípravy a obtížné natáčení vznikl jeden z nejslavnějších filmů všech dob, který má i po skoro 4 dekádách svoje jedinečné nestárnoucí kouzlo.

Top Gun je jednoduše skvělá zábava plná sympatických charakterů, luxusních stíhaček a především neskutečného feel-good feelingu, který prostě baví celou dobu. Ten film se sice v jedné části změní v trochu temnější podívanou, jinak je to ale prostě parádní zábavný film. Možná ne až tak chytrý, občas možná až příliš teplý ale zábavný.

Dobře vyjasněme si to na rovinu- Top Gun je možná teplej, ale teplej v tom nejlepším možným slova smyslu! Mezi Maverickem a Icemanem (Val ,, ne-navždy Batman“ Kilmer) je už od jejich seznámení hodně zajímavá chemie, která ve finále může dojít ať už k tomu, že si spolu rozbijou držku nebo si to spolu užijou v pilotním hangáru. Ve finále nedojde ani k jedné z těchle variant, Maverick a Iceman by se ale pravděpodobně zařadili do mého seznamu nejvíc hot gay couple párů, kdyby se k tomu oficiálně dostali. A tuhle skvělou ,, až moc gay“ chemii má Maverick nejen s Icemanem, ale i se se všemi ostatními kadety v Top Gunu. Goose je ale pořád jen jeden!

Ani na Goose ale Maverick pochopitelně nemá čas když se na scéně objeví Charlie. Je to jen postava, která byla do scénáře ve finále přidána jen proto aby diváci nečekali, že Maverick ve finále stráví pár hezkých chvil s Icemanem? Dost možná. I Charlie už je ale dnes neodmyslitelná součást původního Top Gunu. A i když si s Kelly McGillis čas na rozdíl od Cruise pohrál, tu ,,starou“ Kelly McGillis z Top Gunu už nám nikdo nesebere.

Top Gun by vlastně mohl být hodně snadno jen tupou zábavou, Bruckheimer ale sehnal božího Tonyho Scotta a právě jemu rozhodně hodně vděčíme za to proč je snadné si Top Gun zamilovat.

Sympatický protagonista Maverick je dobrý základ, dobrý film vám ale automaticky neudělá. To až dost možná kvalitní režisér. A Tony Scott jím byl! Kvůli nádherným záběrům neměl problém vyhodit 25 000 dolarů ze svého honoláře nebo vyplýtvat většinu filmové suroviny na jedinou úvodní (vizuálně božskou) scénu. Bruckheimer ho dokonce po tomhle zjištění vyhodil, hned vzápětí ho ale přijal zpět páč pochopil, že ve Scottových rukách je film v dobrých rukách. Především to nebyl jeho jediný povedený film a na Tonyho Scotta se prostě musí vzpomínat jen v dobrém, byl to génius!

Je fakt snadný si ten film zamilovat a odpustit mu hodně věcí- Vyměklý testosteron? Možná, ale ten film má prostě neskutečný kouzlo a neomrzí ani po 12 shlédnutích. Je tak teplej až je boží. Je tak luxusníma leteckejma scénama nabitej až je boží. A je tak neskutečně nestárnoucí, že je prostě boží. Na Top Gun nikdy nenechám dopustit a budu ho bránit zuby nehty. Mám ten film prostě strašně rád a minimálně jednou ročně ho asi pořád uvidím.

Na dvojku by skutečně mělo po těch 34 letech dojít už příští rok. Scott se toho sice nedožil, Joseph Kosinski se ale minimálně Tronem: Legacy a Nevědomím ukázal jako solidní náhrada, která navíc nebude jen oprašovat originál ale měl by (podobně jako u Trona 2) zároveň přinést nový svěží vítr. A především se vrací Tom ,, Maverick“ Cruise. Dle první ukázky vypadá Top Gun 2: Maverick prostě parádně a nemůžu se dočkat toho jak si těsně před návštěvou dvojky dám opáčko jedničky. Dvojka se pravděpodobně bude brát trochu vážněji (přístup k jedničce by už dnes asi jen tak neprošel), pořád by to ale měl být ten starý Top Gun a chystanou dvojku kde bude Maverick cvičit Goose Jr. rozhodně řadím mezi nejočekávanější filmy příštího roku. A i kdyby ve finále dorazilo zklamání, jedničku mi už prostě nikdo nesebere!

Trailer:

Verdikt: 5 z 5


Photo © Paramount Pictures

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.