Top Gun: Maverick v kinech pokořil miliardu jako 49. film v historii

,,Lidé jako vy vymírají.´´ ,,Možná ano, pane. Ale dneska ne´´. Poslední dvě věty z prvního traileru na Top Gun: Maverick jakoby částečně reflektovali kariéru Toma Cruise a dokázali předvést, že skutečně ještě nepatří do starého železa. V prosinci 2021 jako 48. film v historii miliardu v kinech globálně pokořil Spider-Man: Bez domova, následně se poté čekalo, že se v jeho stopách vydá i Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství a následně i třetí Jurský svět s podtitulem Nadvláda.

Nakonec se jako ovšem 49. miliardový film do historie nezapisuje ani druhý Doctor Strange a ani třetí Jurský svět, ale Top Gun: Maverick, který do kin dorazil 36 let po premiéře původního snímku. Po letech poté nejen, že dorazilo to nejlepší možné pokračování, ale především následné finanční výsledky naprosto odpovídající kvalitám filmu a vše tudíž funguje jako ideální výměnný obchod. Diváci dostali ten nejlepší možný moderní filmový zážitek na velkém plátně a adekvátně ho tak odměnili obřími tržbami. Tom Cruise se tak mohl na prahu šedesátky konečně dočkat prvního miliardového hitu ve své kariéře.

V roce 1986 dokázal Tony Scott pod taktovkou Jerryho Bruckheimera a Dona Simpsona pořídit první Top Gun za 15 milionů dolarů, v kinech přitom při prvním uvedení film vydělal celkem 353,8 milionů dolarů (díky dvěma pozdějším opětovným uvedeních v kinech v letech 2013 a 2021 poté film mohl své tržby zaokrouhlit na 357,3 miliony dolarů). Z Toma Cruise se stala hvězda obřích rozměrů, nábor lidí k letectvu po uvedení filmu vzrostl o 500% a o 5 let později došlo i na parodii filmu s názvem Žhavé výstřely (v té si hlavní roli zahrál Charlie Sheen, který byl předtím jedním z kandidátů na roli Mavericka).

V roce 1986 dokázal Top Gun zastínit Ocelového orla, který se též odehrával v prostředí amerických pilotů, producenti Bruckheimer a Johnson měli po Flashdance a Policajtu z Beverly Hills na kontě ještě větší hit a časem došlo i na snímek Bouřlivé dny, který měl v podstatě sloužit jako Top Gun v prostředí závodů NASCAR (došlo i na návrat Toma Cruise v hlavní roli). Při pohledu na obrovské tehdejší tržby se může zdát zvláštní, že se pokračování začalo pořádně chystat až v roce 2010. Sám Tom Cruise se ovšem dušoval, že chtěl pokračování realizovat až v ten pravý moment, kdy dostupná technologie dokáže divákovi pořádně zprostředkovat akci v kokpitu.

Na druhý Top Gun tak nakonec skutečně došlo a to i přes fakt, že Simpson v roce 1996 ve věku 52 let zemřel na infarkt (už v roce 1995 ovšem došlo mezi ním a Bruckheimerem k odstřihnutí spolupráce) a Tony Scott v roce 2012 po zjištění o neoperovatelném nádoru na mozku spáchal sebevraždu skokem z mostu. Oběma druhý Top Gun ostatně vzdává poctu (Scottovi v závěrečných titulcích, během úvodních log je uvedené prapůvodní logo Don Simpson/Jerry Bruckheimer Films).

Scottova náhrada v podobě Josepha Kosinskiho přitom na samotném počátku u spoustu lidí nedokázala vzbudit vyloženě naděje, ty ovšem dokázal vyvolat alespoň tak, že se na scénáři podílel Christopher McQuarrie (režisér a scenárista prvního Jacka Reachera i páté a šesté Mission: Impossible, dále i spoluscenárista Na hraně zítřka, Mumie a Valkýry, tudíž zkušený spolupracovník Toma Cruise). Již dávno bylo jasné, že se Top Gun: Maverick především sveze na nostalgii. Divácích původního filmu i nové generaci. Už první trailery ostatně dokázali nalákat k velkolepému zážitku, kdy pachuť zhmotňovali pouze dvouleté odklady spojené s COVIDEM-19. Diváci ovšem na Top Gun: Maverick přišli. A ve velkém a v mnoha případech i opětovné (v mém případě například celkem 4 návštěvy kina a zárodky úvahy o 5. návštěvě).

Nadšení z trailerů dokázali ještě před premiérou podpořit první nadšené ohlasy z Filmového festivalu v Cannes, které o pár týdnů později doplnili víceméně velmi spokojené až vyloženě nadšené reakce všech ostatních filmových kritiků. Paramount už tehdy mohl začít doufat, že se investice ve výši 170 milionů dolarů (bez započtení nákladů na reklamu) pořádně zaplatí, miliardu ovšem snad skutečně cítili pouze ve studiu Paramount.

To mělo ostatně během COVIDU-19 dostat nabídku od různých streamovacích služeb od Netflixu po Apple TV+, aby Top Gun: Maverick prodali. V Paramountu ovšem tehdy měli odmítnout právě kvůli tomu, že údajně věřili v miliardový potenciál druhého Top Gunu. Těžko říci, jak moc tomu skutečně věřili a zda nešlo jen o placebo efekt spojený s ideální reklamou, v Paramountu musí panovat radost, že se nenechali streamovacími službami zlákat. I když je velmi pravděpodobné, že Tom Cruise byl jednoduše zásadně proti.

Lepší předčasný dárek ke svým 60. narozeninám (3.července 2022) si přitom Tom Cruise nemohl přát. Herec, který skutečně miluje filmy, snaží se u svých projektů posouvat hranice filmového zážitku (především skrze inspiraci u Jackieho Chana a praktikování většiny kaskadérských kousků při natáčení velkolepých blockbusterů typu Mission: Impossible) a dnes se skutečně jako jeden z mála může nadále označovat titulem ,,velká herecká hvězda´´.

Má navíc zásadní rozhodnutí v tom, kdy se Top Gun: Maverick vydá na stream. Nedávno se objevila informace, že by chtěl Paramount zkrátit exkluzivní okénko pro kina ve výši 120 dní a Top Gun 2 na stream vypustit dříve. Tom Cruise ovšem upřednostňuje kina nejen díky podílům ze zisku, ale především proto, že ideální filmový zážitek jde v jeho očích naleznout čistě jen na filmových plátnech. Top Gun: Maverick by tak díky tomu mohl strávit čas v kině ještě celé léto.

Cruise byl přitom za svou kariéru 3x nominován na Oscara, krom akčních blockbusterů má ve své kariéře zapsané i několik dramatických či komediálních rolí, v posledních letech přitom splňuje podmínky akční hvězdy. Kariéra Toma Cruise přitom pochopitelně vždy též nebyla ideální a někdy mu hrozil vyložený pád na dno (především legendární vystoupení u Oprah Winfrey). Cruise přitom pořád vyloženě nestárne a může začít doufat, že poslední dvě Mission: Impossible mu v následujících dvou letech zapíší do kariéry další dva miliardové záseky. Cruise je totiž skutečně jedna z mála hereckých hvězd, která se dá bez přehánění označit za pracanta. A po všech těch letech by 3 miliardové hity za sebou mohli přinést ideální satisfakci.

Již nyní Top Gun: Maverick utržil přes půlmiliardy amerických dolarů pouze v amerických kinech, zisky z mezinárodních trhů jsou přitom v podstatě na stejné úrovni. Top Gun: Maverick by se přitom mohl zastavit někde u 1,1-1,2 miliardy dolarů a to i přes absenci Číny, která by normálně na Toma Cruise mohla slyšet, i kvůli vysokým nákladům pro dvě poslední Mission: Impossible (jen sedmička měla studio vyjít na 290 milionů dolarů) ovšem studio Paramount určitě doufá, že soudruzi do svých kin pustí alespoň dvě poslední mise Ethana Hunta.

Při výhledu na zbytek velkých premiér v letošním roce a pohledu na krapet zklamavší tržby Doctora Strange v mnohovesmíru šílenství (místo očekávané miliardy se film nakonec nejspíš zastaví někde okolo 950 milionů dolarů) přitom není těžké uvěřit, že by Top Gun: Maverick mohl vydržet jako finanční jednička letošního roku až do premiéry Avatara 2: The Way of Water, to ovšem pravděpodobně pouze v případě, že by se Thor: Láska jako hrom a Black Panther: Wakanda nechť žije vydali ve stejně zklamavších stopách jako právě návštěva Doctora Strange v mnohovesmíru šílenství.

To samotné bude fungovat i jako skvělá zpráva pro budoucnost Hollywoodu. Už miliardové tržby druhého Top Gunu nejspíš povedou k pokusech o další legacy sequely, především se ovšem ukáže, že kvalita a s ní spojená audiovizuální vyšperkovanost se někdy prodá sama. Joseph Kosinski ostatně slíbil, že jeho další film s Bradem Pittem v hlavní roli, který se bude odehrávat v prostředí Formuli 1, bude mít za cíl zpracovat závody Formule 1 stejným způsobem jako řádění ve stíhačkách v druhém Top Gun: Maverick.

To, co původně vznikalo jako exkluzivita pro Apple TV+ se ovšem nakonec před uvedením na streamovací službu, která si prozatím neplete kvalitu s kvantitou, podívá i do kin v klasickém širokém nasazení. Čísla druhého Top Gunu přitom Pittova Formule One nejspíš neuvidí ani z balkónu, přesto se dá snadno věřit tomu, že podobně silný audiovizuální zážitek jako Top Gun: Maverick si cestu k divákům najde velmi snadno.

Rozum pravého byznysmena by poté snadno vedl k rozhodnutí o tom realizovat Top Gun 3 v nejbližších letech a využít faktu, že Tom Cruise nadále skoro nestárne. Tom Cruise se ovšem nachází v pozici, kdy může říct ne (odmítl tak například, aby pro Paramount+ došlo na seriálové spin-offy Mission: Impossible i Bouřlivých dnů, ale také bojuje za to, aby se Top Gun: Maverick i poslední dvě Mission: Impossible zdrželi v kinech po delší dobu než 45 dní). Do druhého filmu Tom Cruise definitivně šel proto, že byl přesvědčen, že šlo koncept Top Gunu obměnit, kdy by mohl Top Gun 3 maximálně vést k dalším konfliktům s admirálem Cainem v podání Eda Harrise, konfrontaci lidských pilotů s drony a především důkazem toho, že rozhodujícím faktorem vzdušné bitvy není typ stíhačky, ale konkrétní pilot umístěn v kokpitu.

V letech 1996-2024 došlo na výrobu celkem osmi dílů Mission: Impossible především proto, že šlo dle Cruise sérii někam posouvat, mohli se vymýšlet šílenější a nápaditější akční sekvence, při kterých mohl Cruise více a více hazardovat se svým životem. I přes mistrovské kvality druhého Top Gunu se nezakryje fakt, že Maverick dosáhl možného vrcholu a samotný koncept nikam nejspíš skutečně posouvat nejde. Minimálně ne v nejbližší době. Dojde snad po vzoru druhého Top Gunu na třetí Top Gun někdy za 20 let, kdy bude Rooster v podání Milese Tellera kráčet v Maverickových stopách. To jsou vše otázky, na které nedostaneme odpověď ještě hodně dlouho.

Stejně tak vlastně není jisté, kdo se po Avatarovi, Titanicu, Avengers 1-4, Spider-Manovi: Daleko od domova a Spider-Manovi: Bez domova, Black Pantherovi, Iron Manovi 3, Captainu Americovi 3, Captain Marvel, Star Wars 1, 7-9 a Rogue One: Star Wars Story, prvním Jurském parku a prvním a druhém Jurském světě, hraném Lvím královi, Ledových královstvích 1-2, Rychle a zběsile 7 a 8, Harry Potterovi 1 a 8, hrané Krásce a zvířeti, Úžasňákových 2, Mimoních, Já, padouchovi 3, Aquamanovi, Pánovi prstenů 3, Hobitovi 1, Transformerech 3 a 4, Skyfallu, Jokerovi, Temném rytíři s Temným rytířem povstal, Toy Story 3 a 4, Pirátech z Karibiku 2 a 4, hraném Aladinovi, Hledá se Dory, Alence v říši divů Tima Burtona a Zootropolis: Městu zvířat zapíše do historie jako jubilejní 50. film, který v kinech globálně pokoří hranici 1 miliardy. Je ovšem jisté, že i kdyby Thor 4 či Black Panther 2 náhodou selhali, Avatar 2 to v prosinci jistí…

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.