The Lego Star Wars Holiday Special

Přímo po událostech Star Wars: Vzestup Skywalkera sledujeme Rey, která se vydává na nové dobrodružství s BB-8, aby získala hlubší znalosti o Síle, zatímco její přátelé se chystají na wookieeovský svátek Den života. V tajemném chrámu mistrů Jedi je uvržena do dobrodružství napříč časem přičemž navštíví milované okamžiky filmové historie Star Wars. Rey se setká s Lukem Skywalkerem, Darth Vaderem, Yodou, Obi-Wanem a dalšími ikonickými hrdiny a záporáky ze všech devíti snímků. Podaří se jí vrátit včas do své časové linie na svátek Dne života a poznat pravý význam svátečního ducha?

Původní Star Wars Holiday Special vznikl v roce 1978 a dodnes jde o to nejhorší co svět předaleké galaxie světu dal. Původní Star Wars Holiday Special je dodnes skutečně tou nejhorší ukázkou toho co Star Wars můžou předvést a dokazuje to i fakt, že jsme si na další Star Wars Vánoční speciál museli počkat 42 let. Tentokráte ovšem dostáváme Holiday Special v LEGO podobě!

Události 2. Star Wars vánočního speciálu se odehrávají rovnou po událostech Star Wars: Vzestupu Skywalkera a můžou sázet na to, že díky LEGO je možné naprosto cokoliv. Jenomže nový Star Wars Holiday Special nesází pouze čistě na vánoční atmosféru, ale navíc se tu pracuje s formátem ohledně cestování časem, díky čemuž tak tento LEGO Star Wars vánoční speciál sází na ikonické momenty z celé série Star Wars, ikonické charaktery, které byste nikdy nečekali společně vedle sebe (včetně několika různých inkarnací vedle sebe) a především vyložený fan service. A teď je jenom otázka jak moc dobře to celé dohromady působí.

Formát cestování časem se ve světě Star Wars neobjevuje poprvé (byl už představen v seriálu Star Wars: Povstalci) a osobně nemám problém s tím, že ve světě Star Wars něco takového existuje. To jak je ale využito v Lego Star Wars Holiday Special funguje tak 50:50. Těžko říct, jestli je tohle naposledy kdy se s možností cestování v čase ve světě Star Wars zde setkáváme naposledy nebo ne (spíše počítám, že se s ním nějakým způsobem pracovat bude), ono proletování napříč ikonickými momenty jako závod kluzáků v Epizodě I, duel na Mustafaru v Epizodě III, zničení Hvězdy smrti I v Epizodě IV nebo závěrečná konfrontace na Hvězdě smrti II v Epizodě VI ale ve finále bohužel postrádá jakési kouzlo wow efektu.

U Lego Star Wars Holiday Special je bohužel problém v tom, že jeho (opravdu výrazné) pomrkávání na fanoušky zase tolik nefunguje a především je té infantility možná někdy až příliš moc. Je to pochopitelné, protože jde pořád o LEGO formát a pořád se zde cílí především na mladší diváky, celkově jsem ale přesto z výsledné formy zklamán.

Lucasfilm zároveň Star Wars Holiday Special dokazuje svojí bezradnost a fakt, že se částečně sám začíná navážet do Epizod VII-IX čímž víceméně dokazuje, že veškeré hejty fanoušků jsou pravdivé. Ze strany Lucasfilmu je tento lego animovaný kraťas tak trochu ve finále víceméně flusnutím na svůj vlastní krámek a celkově mi to přijde jako lehká snaha o to dokázat, že se Lucasfilm s fanoušky souhlasí a uznává, že jsou Epizody VII-IX tak trochu failem. Což je prostě špatně.

Vánoční atmosféru se tu přece jen daří vystihnout a dokonce má i občasné pomrkávání svůj efekt. Bohužel se sice celý Lego Star Wars Holiday Special neobejde bez ewoků, zároveň ale dorazí i Jawové, Babu Frik a dokonce i Chewbaccův otec Attichitcuk z původního Holiday Special. Jen se dle očekávání jedná jen o pomrknutí a navíc se ve finále nedaří z interakce takové mladší a starší verze Hana Sola nebo tří Obi-Wanů vykřesat tolik. Na kraťasu, který trvá pouze 44 minut se to dá tak trochu čekat, přesto je ale ve finále Lego Star Wars Holiday Special pouze tak trochu zábavná blbina, která se dá s vypnutým mozkem dostatečně užít a věřím, že menším divákům se tento Holiday Special líbit bude.

Stačí vám, že je Lego Star Wars Holiday Special lepší než ten původní? Ne? Tak tím pádem asi ani nemá šanci tenhle LEGO animovaný snímek vidět. Z LEGO animace se tu totiž ve finále nedaří vymlátit to nejlepší, pomrkávání či prolítávání napříč epickými momenty celé Skywalker ságy taky kdovíjak nefunguje a ve finále jde skutečně jenom o stravitelný vánoční Star Wars speciál, který do historie nevstoupí jako nekoukatelné peklo jako původní Star Wars Holiday Special….. zároveň ale vlastně do historie nemá šanci vstoupit vůbec. A upřímně doufám, že pokud se v brzké době definitivně Lucasfilm nerozhodne, že to přece jen zkusí s Epizodami X-XII, bude Lego Star Wars Holiday Special představovat poslední Star Wars projekt, který je nějak zapojen do sequel éry, protože tenhle LEGO dodatek vůbec nepůsobí jako důstojné navázání na něco co bylo přece jen dostatečně zakončeno v Epizodě IX. Uvidíme jestli se v následujících letech dočkáme dalšího Star Wars Holiday Specialu nebo si opět budeme muset nějakou dobu počkat…………….

PS: Moje nejoblíbenější postava ze sequel trilogie Kylo Ren je zde trestuhodně nevyužita! Finn naopak opět dostává do rukou světelný meč a je jedním z těch důvodů, proč mě mrzí, že se pravděpodobně jen tak pokračování Epizody IX nedočkáme

Trailer:

Verdikt: 3 z 5


Photo © Disney+

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.