The Falcon and the Winter Soldier

Po odchodu Stevea Rogerse do superhrdinského důchodu je svět bez Captaina Ameriky. Štít Captaina Ameriky potřebuje nového majitele. Jenže to nyní není na pořadu dne. Je tu nová hrozba, která musí být zažehnána. Pokusí se o to Falcon (Anthony Mackie) a Winter Soldier (Sebastian Stan).

Po WandaVision na Disney+ v posledních šesti týdnech zavládl další seriál z dílny Marvel Studios s názvem Falcon a Winter Soldier. Režie se přitom ujmula zkušená televizní režisérka Kari Skogland a seriál dopředu avizoval, že se krom výtečné akce můžeme těšit také na důležitá téma, kterých se seriál dotkne. Od Black Lives Matter po důležité globální otázky, které především reagují na závěr Avengers: Endgame a moment, kdy se po 5 letech najednou polovina planety Země vrátila zpět. Falcon a Winter Soldier tak dopředu avizoval tak trochu ambiciózní podívanou. Podařilo se mu ale dostát očekávání?

Falconovi a Winter Soldierovi se dá v podstatě přezdívat Captain America 4. Steve Rogers sice po závěru Endgame položil svou superhrdinskou kariéru na hřebík, to ovšem neznamená, že by tím svět automaticky přišel o Captaina Ameriku. Už závěr Avengers: Endgame naznačil, kdo se novým držitelem legendárního štítu z vibrania a ikonické identity Captaina Ameriky ujme, seriál Falcon a Winter Soldier ale ukazuje, že nic není tak jednoduché. A dost možná za to nemůžou nejen osobní předsudky, ale strach předsudků z okolí.

Mohl by se vůbec stát Captainem Amerikou muž černé pleti? Dovolila by to americká vláda? A co na to okolí? Nebyl dar od Stevea Rogerse na konci Endgame pro Sama Wilsona spíše tak trochu přítěží? A je vůbec Sam Wilson hoden toho, aby se stal nástupcem Stevea Rogerse? To jsou otázky, které Falcon a Winter Soldier představuje. Hlavní postavy Sam Wilson a Bucky Barnes v podání Anthonyho Mackieho a Sebastiana Stana dostávají více prostoru, než kdy dřív a oba se s následky Steveova odchodu potýkají po svém. Hned na začátku se přitom Sam Wilson zbaví Captainova štítu a nevědomky tak způsobí, že se držitelem Captainova štítu stane muž, kterého Steve neznal a který by dost možná jeho standardy řádně nesplňoval. Bucky tak přišel o nejlepšího přítele, muž, kterému měl dle Stevea věřit zahodil jeho dědictví a do toho se se musí potýkat s problémy, které mu zanechala mnoho odžitých let v mrazáku u HYDRY. A do toho je tu problém, že se Falcon a Winter Soldier navzájem pořád tak trochu nedokážou vystát.

Falcon a Winter Soldier v podstatě do velké míry funguje jako klasická buddy movie v tom ohledu, že se dva hlavní hrdinové na začátku úplně nemusí, aby si postupem děje a závěrem seriálu ujasnili, že to vlastně mají společného dost a mají se i tak trochu rádi. Každý se přitom potýká se svými problémy a seriál dokonce představí nový pohled na to, že být superhrdinou automaticky neznamená vděčnost, ze strany banky nebo podobných institucí a že přes všechny vaše dobré činy dost možná pořád za sebou zanecháte stíny minulosti. Anthony Mackie a Sebastian Stan si vzájemnou chemii ozkoušeli už v Captain America: Občanská válka a právě zde prý vznikl impuls pro vytvoření společného projektu pro tyhle dva superborce. Především ale Mackie a Stan dostávají větší příležitost předvést své herecké výkony a oba zde zanechávají výborné výkony. Především Sam Wilson se časem více a více ukazuje, jako ideální nástupce Stevea Rogerse a dokazuje, že v závěru Endgame Rogers neudělal mylné rozhodnutí. Sledovat budoucnost obou hlavních hrdinů v MCU bude v budoucnosti určitě zajímavé.

Zajímavé je to v tomhle ohledu i se záporáky. Hlavním protivníkem v seriálu Falcon a Winter Soldier je skupina Flag Smashers, především její vůdce Karli Morgenthau v podání Erin Kellyman. Flag Smasherové přitom nejsou záporáky v pravém slova smyslu. Jsou to vlastně oběti následků závěru Avengers: Endgame, kteří v jednom momentě přišli o všechno a své činy vlastně páchají kvůli většímu dobru nejen pro sebe, ale i pro lidi ve stejné situaci. I proto tyto postavy dostávají v jistých kruzích tak nadšené ohlasy a proto jsou přirovnávány k bandě Robina Hooda. Dává to do jisté míry smysl. Kellyman přitom do ztvárnění Morgenthau dává hodně a to především v momentě, kdy se činy Morgenthau začnou zhoršovat a otázka její dobré úmyslnosti je do jisté míry na vážkách. Celé to působí věrohodně i proto, že vše na světě není tak černobílé. Nikdo není vyloženě dobrý a ani vyloženě zlý. Každý má své negativní vlastnosti, přičemž je poté otázka, do jak velké míry kladné vlastnosti převažují ty negativní a zase naopak. To se dá v podstatě říct i o jiné postavě, která se již v MCU objevila.

Daniel Brühl se vrací jako Helmut Zemo a je prostě opět boží! Prozatím doposud jeden z nejlepších záporáků v historii MCU se stává spíše antihrdinou. Nejde mu o ovládnutí světa, ani dosáhnutí moci. Motivaci Zema vede rodinná tragédie, přičemž se snaží o to, aby se nic podobného již nikdy stát nemuselo. A je mu přitom jedno, jak moc velkou oběť za to může zaplatit. Zemo tak čím dál tím více funguje spíše jako antihrdina a i přes to, že dá nad jeho činy polemizovat, Brühlovo charizmatické podání a ukázka tanečních schopností dokazuje, že je Brühl naprosto ideální volba pro tuto roli a bude zajímavé, jakou případnou úlohu ještě Zemo v budoucnosti MCU sehraje.

John Walker v podání Wyatta Russella je poté novou postavou, která je zajímavým přírůstkem. Už po jeho nástupu na scénu ho pochopitelně spoustu lidí začalo nenávidět, protože není Steve Rogers. A to si on sám uvědomuje. Walker je strašně komplikovaný charakter, kterému nejdou upřít jeho kladné ani negativní vlastnosti. Nedá se pochybovat o tom, že to je v jádru dobrý člověk, přesto se ovšem v jeho charakteru dají objevit jisté neduhy. Je sice držitelem tří medailí za statečnost, sám ovšem pochybuje o tom, zda jich je skutečně hoden. Dle všech výsledků je sice ideální následovník Stevea Rogerse, je ale tomu skutečně tak? Walkerovy jeho traumata a přílišná očekávání tak trochu začnou lézt na mozek a zlomový moment ukáže, že je strašně těžké tenhle charakter rozebrat. Jde prozatím o další ukázkový příklad antihrdiny, přičemž Wyatt Russell je do této role naprosto ideální volbou. A bude zajímavé sledovat, jakým způsobem se s Walkerem bude nadále sledovat.

Emily VanCamp se vrátila jako Sharon Carter a vypadá to, že někoho v MCU napadlo, jak jí dodat případný další zajímavý dějový arch. Danny Ramirez jako Falconův známý Joaquín Torres je ideálně zvolený sympaťák, Adepero Oduye jako Samova sestra Sarah představuje postavu Falcona v novém světle, Clé Bennett zde též dostává též důležitou úlohu, především je tu ale také Carl Lumbly. Jeho postava Isaiaha Bradleyho především na slávu identity Captaina Ameriky hází zcela nový pohled a je ještě větším příkořím pro Sama Wilsona v otázce toho, zda by se měl Captain America skutečně těšit. Lumblyho výkon v těch pár scénách je silný a dokazuje, že si v Marvel Studios snad někdo skutečně hlídá casting libovolné postavy.

Režisérkou všech epizod je přitom Kari Skogland, která je sice zkušenou televizní režisérkou, Falcon a Winter Soldier má ale rozpočet jako jeden celovečerní film. I proto tak Falcon a Winter Soldier působí jako Captain America 4, který je ovšem oproti svým předchůdcům zhruba o 2 hodiny delší a je rozsekaný na šest kousků. Jako celek to ovšem funguje skvěle. Nedá se přitom vyloženě říct, že by Skogland kopírovala styl bratrů Russových u dvou předchozích dílů Captaina Ameriky, přesto to ovšem stojí za to. Falcon a Winter Soldier představuje výrazný vizuál a především Skogland zvládá režírovat akční scény, které jsou v případě Falcona a Wintera Soldiera v mnoha momentech i fyzické. Ty akční scény jsou nápadité, choreograficky vyšperkované a především přehledné. Především se ale tvůrci nebojí občas brutálnějších momentů, kdy se to sice musí obejít bez stříkanců krve, přesto jde ovšem cítit údernost a především snaha o drsnější a i tak trochu realističtější podívanou. A přesto se do toho všeho pořád funkčně zapojuje humor, který je v mnoha ohledech tak funkční především i díky skvělé chemii mezi postavami.

Především se vrátil Henry Jackman, autor hudby ke Captain America: Winter Soldier a Captain America: Občanská válka. Jackman se přitom nebojí nepoužit dávno osvědčené hudební motivy, zároveň ale i hudební motivy nové, které nejlépe znějí v akčních sekvencích. Jackmanova hudba je správně úderná, je v nich cítit lehký nával nostalgie k dávno osvědčeným Jackmanovým hudebním motivům a přesto se nedá říct, že by šlo o vyložené kopírky. Jackman zde předvádí dost možná jeden ze svých nejvýraznějších soundtracků.

Falcon a Winter Soldier si především pokládá otázku, jaký by měl vlastně nástupce Captaina Ameriky být. Potřebuje vlastně nutně supersérum? Nedělal náhodou Stevea Rogerse Captainem Amerikou jeho charakter? Nejsou důležitější věci, které dohromady tvoří Captaina Ameriku? Je ideálním následníkem Stevea Rogerse Sam Wilson nebo John Walker? Do toho všeho se navíc zapojují ony známé rasové předsudky, které jsou dost možná základním kamenem úrazu v tom, proč se Sam Wilson sám bojí Captainem Amerikou stát. Jenomže veškeré jeho charakterní vlastnosti, podobnosti se Stevem Rogersem a zároveň jisté aspekty, které Steve postrádal z něj dělají toho pravého nástupce, i přesto, že on sám si to nejspíš neuvědomuje. Mackieho Sam Wilson se díky tomuto seriálu stává jedním z nejzajímavějších hrdinů pro následující roky MCU.

Falcon a Winter Soldier je prostě skvělá podívaná. I díky filmovému rozpočtu to celé vypadá neskutečně filmově, především se ale seriál může opřít o pravdu skvělý příběh, výtečné postavy a talentované tvůrce. Prozatím jde o jeden z vrcholů Marvel Cinematic Universe, který navíc patří mezi nejvýraznější projekty, které MCU prozatím představilo. Na (velmi pravděpodobnou) 2. sérii AKA „ Captaina Ameriku 5 „se osobně neskutečně těším a věřím, že i tentokrát tvůrci přijdou se zajímavými nápady, jak s oběma hlavními charaktery ještě pracovat. Jestli se nadále bude seriálová tvorba Marvel Studios uhýbat tímto směrem, bude to jednoduše super.

Trailer:

Verdikt: 5 z 5


Photo © Disney+

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.