The Falcon and the Winter Soldier – New World Order (E01)

Šest měsíců po konci událostí Avengers: Endgame se Sam Wilson (Anthony Mackie) musí vyrovnat s tím, že mu Steve Rogers předal identitu Captaina Ameriky. Bucky Barnes (Sebastian Stan) se zase snaží vypořádat se svými vlastními démony…

Po WandaVision na Disney+ čerstvě startuje další seriál ze světa Marvel Cinematic Universe. Po devítidílném sólovém dobrodružství Wandy Maximoff a Visiona tak nyní vlastní šestidílný seriál dostává dvojice ve složení Sam Wilson/Falcon a Bucky Barnes/Winter Soldier. Tyhle dva se sice kdovíjak nemusela, jedna věc je ale v rámci MCU držela pohromadě – přátelství se Stevem Rogersem/Captainem Amerikou. Po závěru Avengers: Endgame se ale změnilo mnoho věcí a především i to, že Steve Rogers v MCU končí jako Captain America a identitu předal právě Samu Wilsonovi. Především ale v rámci MCU tato dvojice strávila posledních 5 let v podobě prachu. Dvojice se tak vrací a musí se vyrovnat se světem, který se po událostech posledních dvou Avengers filmů obrátil vzhůru nohama. A zatím co jeden z nich se musí vyrovnat s tím, že by z něj měl být nový Captain America, ten druhý zase s tím, že mu přes 70 let v kuse jedna teroristická organizace vymývala mozek, využívala jako stroj na zabíjení a nechává ho velmi často zamraženého v ledu. A do toho se pochopitelně objeví nějaká ta hrozba, která může ohrozit celý svět. Stojí pilot tohohle nového seriálu za to?

Seriál Falcon a Winter Soldier dokazuje jednu věc – poté co Wanda a Vision dostali ve svém vlastním seriálu větší prostor než v rámci filmů, Sam i Bucky zde nyní též dostávají více prostoru. I přesto, že si Falcon ani Bucky nemohli v rámci marvelovek na prostor kdovíjak stěžovat, přece jen jsou těmi hlavními stěžejními hráči nyní právě oni. A oba dostávají příležitost se předvést v novém světle a dokázat, že tenhle seriál naprosto bez problémů utáhnou. Především se stávají prokreslenějšími, ukazuje se, jak se nyní cítí ve světě, který se musí obejít bez Stevea Rogerse a oba nyní čas zabíjí různými způsoby. Sam se sbližuje se svojí sestrou (Adepero Oduye je zatím velmi fajn) a jejími dětmi a i v tomhle ohledu dostává postava Falcona nový rozměr. Bucky se zase snaží dát psychicky do pořádku po všech těch mukách, které musel pod rukami HYDRY prožít a především by chtěl konečně po 90 letech boje dosáhnout míru. A minimálně v rámci prvního dílu je skutečně naznačené, že nás čeká zajímavě strávený čas s dvěma naprosto zajímavými hlavními hrdiny, přičemž i o Buckym se dozvíme zajímavé věci ohledně jeho rodinného zázemí a především je skutečně zajímavé pozorovat ho, jak se snaží po všech těch krušných letech nějakým způsobem zapojit do společnosti.

Po WandaVision, která byla v rámci MCU takovým menším experimentem se sice Falcon a Winter Soldier vydávají tak trochu jistější cestou, rozhodně to ale neznamená, že to je špatně. Tvůrci víceméně naznačovali, že nás čeká Captain America 4 na ploše seriálu a vypadá to, že se nemluvilo pantem. První epizoda působí jako prolog do našlapaného akčního filmu, který má zatím hodně blízko k „ přízemnějšímu „ stylu Captain America: Návratu prvního Avengera. Režijní styl Kari Skogland má hodně blízko k uchopení bratrů Russoových a především to skutečně vypadá jako začátek velkolepého výtečného dobrodružství, které se navíc může opřít o zajímavé postavy a to i ty nové, přičemž na všechny hlavní lákadla pochopitelně nedojde hned v úvodu. První epizoda má sice jen víceméně tři akční sekvence, každá z nich ale stojí za to. Už úvodní akční sekvence, která předvede Falcona v plné síle je výtečná, ať už v rámci přehlednosti, choreografie či celkového zpracování.

Především se ale Skogland daří výtečně natočit i scény, kdy se zrovna nestřílí a nebojuje o záchranu životů. Pracování s tím, že se Bucky Barnes pokouší nějakým způsobem vykoupit, zničit své noční můry z traumatických zážitků, které ho pojí s HYDROU. Jenže je to velmi obtížné, což navíc naznačí linka, kterou Bucky v této epizodě má. A stejně tak má vlastní civilní linku také Sam. Mackie a Stan dostávají prostor pro to, aby se mohli v rámci hereckého výkonu dostatečně předvést a dokázat, že si vlastní seriál zaslouží. Vizuál stojí za to a i samotná kamera je výtečná. Během posezení Buckyho s psycholožkou kamera zabírá detaily Buckyho obličeje a pomáhá to dostat se do jeho aktuálního rozpoložení a především díky výtečné kameře vznikají ty přehledné akční scény. Spoluscenárista Derek Kolstad dopředu sliboval, že tenhle seriál bude mít akci na úrovni Johna Wicka a minimálně dle první epizody a prvních náznaků je vidět, že očividně nemlel pantem a skutečně nás čekají ještě velké věci. Už ty tři akční scény sami o sobě obstojí skvěle.

V rámci MCU navíc dochází k dalšímu výtečnému vykreslování světa. Dozvíme se, jak jsou superhrdinové placení, jak přesně (nejen) hlavní hrdinové reagují na události z Avengers: Endgame a seriál bravurně odkazuje na předchozí projekty od MCU.

A vrací se i skladatel Henry Jackman. Ten geniální Henry Jackman, který již složil hudbu k Captain America: Winter Soldier a Captain America: Civil War. Je přitom skvělé vidět, jak Jackman na ty již známé hudební motivy odkazuje ve zcela nových hudebních motivech a nebo rovnou využívá ty samé (Winter Soldier Suite!). Je to především poznat v závěrečných titulcích, které doprovází hlavní hudební motiv seriálu a soundtrack ještě více buduje atmosféru toho, že se skutečně díváme na Captaina Americu 4. Sice v seriálové podobě, rozhodně to ale automaticky neznamená, že je to špatně. Ba naopak.

Seriál se kvalitou vizuálních efektů, akce a výpravy zcela vyrovná celovečernímu filmu a především je v rámci šesti epizod možné předvést větší příběh než v rámci dvouhodinového celovečerního filmu. Velký rozpočet je na tom vidět a především to má tu Kari Skogland, která dokáže pracovat s dialogovými scénami i těmi velkými akčními. Akce hodně připomíná tu, která byla vidět v Captain America: Winter Soldier/Civil War a především je to skutečně brutálnější a vážnější, než by člověk čekal. Vyloženě „family-friendly“ podívanou rozhodně nečekejte.

První epizoda Falcon a Winter Soldier je jednoduše výtečným příslibem toho, že nás i v následujících 5 týdnech dohromady čeká veliká jízda, která se svými kvalitami skutečně bude moci vyrovnat filmům. Dohromady to možná nebude tak originální jako WandaVision, ale výtečným řemeslem minimálně dle první epizody je Falcon a Winter Soldier určitě……

Verdikt: 5 z 5


Photo © Disney+

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.