The Batman – 90 %

Dva roky slídění po ulicích jako Batman, který nahání strach zločincům, zavedly Bruce Waynea (Robert Pattinson) hluboko do stínů Gotham City. Mezi zkorumpovanou sítí městských úředníků a vysoce postavených osobností má osamělý mstitel jen několik důvěryhodných spojenců – Alfreda Pennywortha (Andy Serkis) a poručíka Jamese Gordona (Jeffrey Wright) – a mezi svými spoluobčany se stal jediným ztělesněním pomsty. Když se vrah sérií sadistických machinací zaměří na gothamskou smetánku, stopa záhadných indicií pošle Největšího detektiva světa na vyšetřování do podsvětí, kde se setká s postavami jako Oswald Cobblepot (Colin Farrell), Edward Nashton (Paul Dano), Carmine Falcone (John Torturro) a Selina Kyle (Zoë Kravitz). Jakmile důkazy začnou vést blíže k domovu a začne být jasný rozsah pachatelových plánů, musí Batman navázat nové vztahy a odhalit pachatele, aby se stal symbolem naděje Gotham City…

To, že je někdy laťka nastavená vysoko automaticky neznamená, že další pokus nemá smysl. Především v momentě, kdy se k osvědčené látce přistoupit tak trochu jinak. Od zakončení Trilogie o Temném rytíři bylo jasné, že jakýkoliv nástupce Christophera Nolana to bude mít těžké. Ben Affleck poté možná v roli Batmana v dvojici snímků Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti/Liga spravedlnosti dokázal působit dojmem, že by vlastní film utáhl, jím režírovaná sólovka se ovšem nikdy nezvedla ze země. A tak přišel na řadu Matt Reeves, tvůrce Úsvitu o planetu opic a Války o planetu opic a od počátku naznačoval, že k Batmanovi přistoupí po svém. Víceméně diváky rozpolceně přijaté obsazení Roberta Pattinsona odstartovalo výraznou bouři obav, ty ovšem zazdila skvělá propagační kampaň, která naznačovala, že se Batman pod Reevesovým dohledem skutečně představí ve zcela svěží podobě. A především skvělé podobě.

Batman
Photo © Warner Bros.

Matt Reeves udělal skutečně to nejlepší, co mohl a od Nolanovy trilogie se odklonil velmi razantně. Ať už pojetím Batmana, pojetím města Gotham, atmosférou i měřítkem. Nový Batman je skutečně ryzí detektivkou, která za pochodu evokuje Čínskou čtvrt, Francozskou spojku, Taxikáře či Sedm. Batman se vůbec poprvé na plátně objevuje v detektivní poloze a ukazuje, že tohle pojetí má i do budoucna neskutečný potenciál. Tuhle špinavou, depresivní a chvílemi vyloženě psychicky nepříjemnou návštěvu Gothamu totiž především nebude vůbec snadné jen tak dostat z hlavy.

Skvělý scénář dohromady utváří nosnou detektivní zápletku, která dokáže za pochodu překvapovat, obcházet se bez slabých části a především za pochodu pracovat s postavami. Po vzoru Nolana si Reeves dává na každé stěžejní postavě alespoň trochu záležet a dosadit jí smysluplnou úlohu. A detektivní zápletku posouvat skrze osobní příběh hlavního hrdiny, který ovšem prozatím není ztělesnění symbolu, ale pouze samozvanec, který děsí i ty, které se snaží chránit. Nový Batman tak není jen detektivní zápletkou odehrávající se v městě Gotham plné prohnilosti, ale i náhledem do duše Bruce Waynea. Ovšem i tentokrát platí, že se do duše Bruce Waynea nahlíží zcela jinak než svého času v Batman začíná.

Batman
Photo © Warner Bros.

Robert Pattinson je skvělý Batman. Nový Batman ovšem tentokrát toliknesází na Brucea Waynea, který by si měl hrát na milionářského playboye, kterým není. Pattinsonův Bruce na tom očividně není psychicky nejlíp a na veřejnosti to nějak dvakrát nezapírá. Zvolení písně od Nirvany “ Something In The Way “ k tomuto tak trochu emo pojetí Brucea Waynea sedí skvěle, především je ovšem skutečně radost vidět Pattinsonova Batmana v akci. I skrze vnitřní monology, které skutečně dokáží evokovat jak vnitřní monology z detektivek, tak právě i například promluvy Travise Bicklea z Taxikáře. Svou syrovostí dokáže nový Batman připomenout i nedávného Jokera Todda Phillipse. Pojí je ovšem především ta výrazná osobitost snadno odlišitelná od veškerých aktuálně vznikajících komiksových adaptací.

Batmanův původ je navíc znám i u víceméně nezasvěcených a proto není nutné znovu oprašovat momenty jako je odchod z opery či výcvik. Po vzoru Spider-Man: Homecoming Reeves známého hrdinu vrhá rovnou do akce. Tříhodinový film se poté skutečně nestíhá vléct a dokáže si svou délku naprosto obhájit. Krom samotného skvělého příběhu je poté Batman hned plný několika výtečných sekvencí. Automobilové nahánění Penguina Batmanem, která je jednou z nejlepších automobilových filmových honiček posledních let, fenomenální atmosférické scény, které koketují s vyloženým hororem a i funkční finále. I přes to, že je tento Batman výrazně komornější automaticky nepřichází o status působivosti.

Krom Pattinsona ovšem Reeves zvládl i skvěle obsadit zbytek obsazení. Zoë Kravitz je skvělá Catwoman, Jeffrey Wright solidní James Gordon, Andy Serkis je velmi dobrý (i když možná tak trochu nevyužitý) Alfred a Colin Farrell k nepoznání jako Tučňák je prostě vynikající herecká kreace, kdy plánovaný seriál zní lákavě i díky samotnému zápalu Farrella. Riddler Paula Dana poté pochopitelně není protivníkem pro fyzické konfrontace, dokáže ovšem vyvolat snadný pocit hrozby a dokáže očividně nahnat strach i samotnému Batmanovi. Danův až vyloženě fyzicky nepříjemný herecký výkon poté snadno nechá vzpomenout i na Heatha Ledgera, Joaquina Phoenixe a jejich Jokery, krom nich také Johna Doea ze Sedm či Skládačkového vraha ze Saw. Ať už se Pattinsonův Batman příště utká s kýmkoliv, Dano nastavil laťku vysoko.

Kameraman Greig Fraser (Duna Denise Villeneuvea) se poté postaral o řadu skvělých a stylových záběrů, které více než koketují s vyloženým výtvarnem, kdy by šlo ze samotného filmu vybírat záběry a udělat z nich součást jedné výtvarné výstavy. Kamera za pochodu pracuje s neony, různými typy osvětlení i táhlými nepřerušovanými záběry a Fraser opět dokazuje, že jeho přístup k obrazové kompozici je fenomenální. A pak je tu Michael Giacchino, který svůj soundtrack k novému Batmanovi pojmul zcela jinak než Danny Elfman, James Newton Howard a Hans Zimmer svého času. Především přišel se skvělým ústředním motivem, který k tomuto pojetí Batmana sedí, skvělými hudebními motivy ovšem doprovodil i ostatní stěžejní postavy. Především Catwoman a Riddlera.

Batman
Photo © Warner Bros.

Délka, která téměř dosahuje 180 minut přitom vyloženě nesvádí k boji s diváckou trpělivostí, pro některé ovšem bude skutečně klíčová. Především pro ty, kteří více než Batmana detektiva upřednostňuji Batmana v akci. Ze všech komiksových adaptací, které kdy vznikli má navíc Reevesův Batman jako jeden z nejblíže k vyloženému uměleckému filmu, který navíc i díky přízemnímu podání Batmanova mýtu (Batmobil je zde prakticky normální auto, Batmanův arzenál je poté též více realistický) nikdy vyloženě nesází na velkolepé a efektní atrakce (i když právě momenty jako naháněčka na dálnici či pěstní souboje bohatě postačí). Batman je poté sice pořád áčkový blockbuster, skutečně v něm ovšem funguje trocha té psychologické studie, odlišných ideologií o tom, co je to spravedlnost a především sledování toho, jak samotné vyšetřování formuje jak Batmana, tak i Bruce Waynea.

S odstupem času bude navíc Batman po vzoru Jokera výjimečná komiksová adaptace, která mohla vzniknout v klasickém studiovém systému a víceméně počítat s tím, že toto pojetí rozdělí fanoušky. I když zde sice Batman totiž vůbec poprvé dostává svého titulu ´´ nejlepší detektiv světa ´´, jisté momenty nejspíš fanoušky klasického Batmana přeci jen nepotěší. Pořád ovšem nehrozí, že by to zašlo tak daleko, jako když Rianu Johnsonovi někdo po Star Wars: Posledním z Jediů vyhrožoval smrtí, protože mu údajně svým filmem zničil dětství. V Reevesově podání totiž Batman rozhodně pořád zůstává Batmanem, jen k tomu skutečně přistupuje trochu jinak a i díky tomu se v následujících týdnech zaslouží o bohatá témata o tom, jestli je ten odklon od klasického Batmana vlastně ideální. O kvalitách Reevesova uchopení ovšem nejspíš pochyby v kdovíjak velkém množství nevzniknou.

Batman
Photo © Warner Bros.

Reeves novou kapitolu Batmana nakopl skvěle a naznačil, že by Nolanova Trilogie o Temném rytíři mohla mít do pár let solidního nástupce. Skvělý scénář podtrhuje výborné obsazení, silný vizuál a především parádní atmosféra. Detektivní, hororová i existenciální. Reevesův Batman dokáže vyvolat gejzír různorodých emocí a tím jen podtrhuje, že jde skutečně o vrstevnaté dílo. Snad to samé za pár let půjde říct i o pokračování, naznačený potenciál toho, kam tahle verze Batmana může směřovat je obrovský…..


Photo © Warner Bros.

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.