Tarzan – animovaná klasika z roku 1999

Tarzan vyrůstal od útlého dětství v divoké africké džungli. Z osiřelého lidského mláděte, které před lety nezištně adoptovala gorila Kala, vyrostl silný a spravedlivý král džungle. Jeho dobrodružný život v korunách stromů obrátí naruby expedice profesora Portera, který přijel do africké džungle studovat život goril. Tarzan si poprvé uvědomí, že je člověk a jeho prozření je umocněno opětovanou láskou k profesorově dceři Jane. Na romantiku ovšem zatím moc času nezbývá. Zlotřilý průvodce expedice Clayton hodlá uskutečnit svůj ďábelský plán- chce gorily zbavit svobody a v klecích je výhodně prodat.

Tarzan je společně s Drákulou, Sherlockem Holmesem a Wong Kei-yingem jedním z nejčastěji zpracovávaných filmových hrdinů (dočkal se celkem přibližně 90 filmových zpracování), tou nejslavnější a především asi opravdu nejlepší je ale opravdu ten Tarzan z roku 1999 od studia Disney.

Disneyho Tarzan představuje vrchol a konec Disney renesance, tedy období, které trvalo v letech 1989-1999 a během této doby Disney tvořil své nejlepší animáky, které zároveň dosáhli velkého uznání a stali se zásadními milníky animovaného filmu. Společně s Malou mořskou vílou, Kráskou a zvířetem, Aladinem, Lvím králem, Pocahontas či Mulan sem patří právě Tarzan, jenž je naprosto právem brán jako vrchol tvorby Disney Animation Studios.

V této době Disney především zpracovával známé látky, zde se konkrétně ujmul slavného hrdiny Edgara Rice Burroughse, tedy muže, kterého vychovali opice. Disney tedy vzal Burroughsův román a pojmul Tarzana ve svém klasickém stylu- To znamená, že se Tarzan dočkal mluvících zvířat a především vedlejších vtipkujících postav (díky tomu tak vznikli postavy jako opičí kamarádka Tarzana Terk nebo slon Tantor) , humoru, epické akce a především písní. Hudba a písně hrají jako u většiny disneyovek zásadní roli a zde se písní ujmul Phil Collins, který udal hudební složce Tarzana výrazný směr a díky němu vznikli legendární písně jako Son of the Man nebo Two Worlds One Family (které se následně dočkali skvělého českého překladu za přispění hlasu Petra Muka).

Tarzan je ale především i v rámci dalších úžasných klasicky animovaných disneyovek výjimečný díky opravdu detailní a skvěle zpracované animaci a společně se Lvím králem, Aladinem, Kráskou a zvířetem a Sněhurkou a sedm trpaslíků určitě patří do TOP 5 celého klasicky animovaného odvětví Disney animáků. Vyniká i především díky celkem slušně rozkresleným charakterům a pokusům o morální poselství, které se ve finále nemíjí účinkem a ve finále má dokonce i některé vyloženě emocionálně silně momenty spojené především s opravdu dobrými postavami a jejich prokreslenými charaktery (postava Kerchaka je geniálním příkladem za všechny).

Tarzan funguje jako animovaná dobrodružná jízda a zároveň má skutečně výrazné aspekty romantického žánru. Tarzan je prostě a jednoduše tím nejlepším zakončením jedné éry Disney Animation a i přesto, že se dočkal dvou nedůstojných navázání (Tarzan 2, který je ve skutečnosti prequelem je ještě celkem oukey, Tarzan a Jane, který už skutečně navazuje na události prvního dílu už opravdu ne) tak na svém kouzlu a výraznosti už v rámci tak legendárního animovaného studia neztratil dodnes vůbec nic. A především je zrovna skutečně jedno jestli si pustíte songy od Phila Collinse nebo Petra Muka… Oboje totiž fakt stojí za to!

Trailer:

Verdikt: 5 z 5


Photo © 1999 WALT DISNEY Pictures

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.