Tajemství staré bambitky 2

Příběh napraveného loupežníka Karaby (Ondřej Vetchý), jeho odvážné dcery Aničky (Kamila Janovičová), trochu nešikovného prince Jakuba (Tomáš Klus) a dalších postav opustili tvůrci ve chvíli, kdy každá pohádka končí. Zlo bylo potrestáno, dobro zvítězilo a s ním i láska Aničky a Jakuba. A po letech… Z Jakuba je král, z Aničky královna a rodina se rozrostla o zvídavou princeznu Johanku (Valentýna Bečková). Ta nejraději tráví čas u milujícího dědečka Karaby, který se rozhodl věnovat už jenom hrnčířskému řemeslu. Zlotřilí rádcové Lorenc (Jiří Lábus) a Ferenc (Miroslav Vladyka) byli vyhnáni z království, potloukají se po světě a hledají místo, kde by mohli znovu začít kout pikle. A mladá, nezkušená královna Julie (Veronika Khek Kubařová) ze sousedního království se stane vhodným nástrojem jejich pomsty. Že by nastal čas oprášit tajemnou bambitku, která doposud ležela dobře ukrytá a povolat na pomoc loupežníka Karabu? Kdo však ví, kde mu je konec? A není to jenom pohádka pro malou princezničku? Lorenc a Ferenc nastraží na Karabu důmyslnou past. Teď je potřeba spojit síly, aby spravedlnost a láska konečně zvítězily…….

Televizní pohádka Tajemství staré bambitky se dočkala premiéry 25. 12. 2011 a během ní jí v televizi zhlédlo téměř 2 miliony domácností. S odstupem času je poté pohádka vnímána jako jedna z nejpovedenějších či alespoň nejsnesitelnějších českých pohádek uplynulé dekády, což dokazuje i fakt, že i během posledních vánočních svátků pohádku v televizi viděl téměř 1 milion domácností. I proto dává smysl, že po dekádě došlo na realizaci pokračování, kde ovšem přichází zásadní změna v tom, že Tajemství staré bambitky 2 nevzniklo pro televizi, ale pro kina. Sám navrátivší režisér prvního filmu Ivo Macharáček poté prohlásil, že příběh dvojky je vrstevnatější, má více linek a je výpravnější. Navýšení rozpočtu je přitom u Tajemství staré bambitky 2 rozhodně vidět a skutečně tentokrát nevypadá televizně, ale více filmověji. Stačí to ovšem k tomu, aby si Tajemství staré bambitky 2 obhájilo svou existenci?

Tajemství staré bambitky 2
Photo © Fairytale Production / Vojtěch Resler

I tentokrát musí divák při sledování Tajemství staré bambitky 2 počítat s velmi jednoduchým příběhem a víceméně infantilním přístupem. Všechny známé postavy si víceméně drží svůj charakter z předchozího filmu, k žádnému zásadnímu vývoji postav nedochází a souboj dobra se zlem se víceméně vyvíjí očekáváným směrem. Na druhou stranu ovšem Tajemství staré bambitky 2 dokáže rozhodně prodat nějaké to poselství o přebírání zodpovědnosti, nebání se projevit své city či o tom, že by poctivost a dobrota vždy měla ideálně vítězit nad chamtivostí a zlem.

Tajemství staré bambitky 2
Photo © Fairytale Production / Vojtěch Resler

Za scénářem i tentokrát stojí Evžen Gogela, i díky tomu zřejmě dokáže chování postav koexistovat s jejich chováním z původního filmu. Nejvíce stěžejní linkou si přitom z původní sestavy prochází především Karaba v podání Ondřeje Vetchého, kterému ruka Gogela do cesty přihraje spanilou královnu v podání Veroniky Khek Kubařové. Ačkoliv kombinace Vetchý/Khek Kubařová působí v průběhu neustále podivně, Khek Kubařová svým výkonem rozhodně neurazí, především i proto, že linka kolem královny Julie a Karaby je možná ve finále z celého filmu nejzajímavější.

Dvojice Jiří Lábus a Miroslav Vladyka se vrací jako proradní Lorenc a Ferenc a dokáží být nadále velmi zábavní, přesto by možná bylo zajímavější, kdyby příběh tentokrát vsadil na podobu zcela nového zla. To je mimo jiné načrtnuté v sekundární dějové lince, která pojednává o tom, že si musí král Jakub v podání Tomáše Kluse vydobýt nějaký ten respekt. Jenže tahle linka ve finále vlastně vyšumí zcela do prázdna, přičemž zamrzí, že právě tato samotná podzápletka by možná šla rozpracovat a použít jako ústřední linku. O celé Tajemství staré bambitky 2 ovšem platí, že vše vždy vyřeší až podezřele hladce. A když je například na začátku zrušeno královské vojsko, člověk očekává, že se to celé přeci jen tak trochu vymstí a bude to mít zásadní dohru. A ve finále ano. A vlastně zároveň vůbec.

tajemstvi stare bambitky 2
Photo © Fairytale Production / Vojtěch Resler

Tajemství staré bambitky 2 ovšem skutečně dokáže působit výpravněji, kamerové oblety jsou půvabnější a nápaditější, kostýmy a výprava jsou fajn a platí, že navýšení rozpočtu a změna formátu je na pokračování poznat. I když ovšem Tajemství staré bambitky 2 má vlastně daleko k zbytečnostem typu Dědictví aneb Kurva se neříká či Sněženky a machři po 25 letech, jistá pachuť toho, že se s kdovíjak nosným konceptem pro tohle pokračování podařit nepřišlo ovšem zůstává.

V jistých momentech je humor opravdu tak dětinský, až je vyloženě pitomý. V jistých momentech je ovšem tak moc pitomý, že je vlastně zábavný tím, jak je pitomý. Písně jsou tentokrát o poznání méně snesitelnější a poslouchatelné než v případě prvního filmu. A především je skutečně nutné dodat, že je scénář tentokrát ještě více jednodušší než minule a oněch zmíněných více linek vlastně dvakrát není k prospěchu věci. Všechny dějové linky se totiž neprojeví jako dvakrát nosné a především u nich skutečně nemá cenu hloubat nějakou logikou, protože s ní by samotná zápletka skončila někdy po půl hodině. Při snaze o nasazení dětské optiky se ovšem musí nechat, že tato pohádka skutečně je schopná předat nějaké to poselství a může být pro svou cílovku skutečně zábavná. A doprovod přitom nebude muset mít pocit, že možná škvrněti dělá medvědí službu.

Bez tohohle návratu se možná svět mohl obejít, návrat nadále sympatických a celkem zábavných postav jako Karaba, Anička a Jakub či Lorenc a Ferenc ovšem neurazí a na původní pohádku rozhodně nevrhá nemilý stín. A pořád jde o zdařilejší výsledek, než vánoční pohádky, které se po vzoru prvního Tajemství staré bambitky snaží každé Vánoce zasít do srdcí diváků. Těžko říct, jak moc si u diváků původního filmu pokračování povede, dá se ovšem počítat s tím, že i tentokrát budou spokojeni….

Verdikt: 55 %

Photo © Fairytale Production / Vojtěch Resler

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.