Star Wars: Epizoda IV – Nová naděje

Rytíři Jedi byli vyhlazeni a Impérium vládne galaxii pevnou rukou. Malá skupina povstalců se odváží vzdorovat a ukradne plány k nejmocnější zbrani Impéria, Hvězdě smrti. Imperátorův nejvěrnější služebník, Darth Vader (David Prowse, hlas Jamese Earla Jonese), musí najít plány a skrytou základnu povstalců. Zpráva o princezně Lei (Carrie Fisher) a vůdci rebelů se dostane až k obyčejnému farmáři, Lukovi Skywalkerovi (Mark Hamill). Ten se řídí svým osudem, zachraňuje princeznu a pomáhá povstalcům svrhnout Impérium společně s takovými nezapomenutelnými spojenci jako: Obi-Wan Kenobi (Alec Guiness), domýšlivý Han Solo (Harrison Ford), loajální Chewbacca (Peter Mayhew) a droidové R2-D2 (Kenny Baker) a C-3PO (Anthony Daniels)…..

Začali 70. léta 20. století a díky ekonomické recesi dostávali možnosti mladí, nezkušení režiséři. Jedním z nich byl i George Lucas- ten, který si vymyslel příběh o souboji dobra a zla propojený stovkami postav cizích ras z různých planet- Star Wars.

Lucas se inspiroval hodně- Ze seriálu Flash Gordon si vzal úvodní titulky, u japonských tvůrců se inspiroval souboji se světelnými mečů, různými designy droidů se inspiroval u kultovního Metropolis a dokonce se u Impéria inspiroval nacisty. Takto vznikl raný scénář Star Wars, který se časem hodně upravoval- Luke Skywalker se původně jmenoval Luke Starkiller a měl být žena, Han Solo měl být výrazně starší a i u Chewbacca nebyl od počátku Wookiee. Stvořit Star Wars bylo náročné, Lucas si prošel hodně ostnatým bludištěm a nakonec se film stal nejenom hitem, ale i kultovní klasikou, které se stala základem pro jednu z nejznámějších filmových sérii všech dob.

V čem vlastně tkví kouzlo Nové naděje? Tak především v tom jak je stará a jak nestárne. Nová Naděje (tehdy se jmenovala pouze jednoduše Star Wars) vznikla v roce 1977, ale po 41 letech nemá člověk pocit, že by zestárla. Aby taky ne, když efekty má film dodnes jedny z nejlepších.

Když vlastně obejdete nějakou várku lidí a zeptáte se jich jaký film nejvíc ovlivnil jejich dětství, většina vám okamžitě zmíní první Star Wars. A nedá se tomu divit, protože George Lucas opravdu vytvořil výbornou filmovou pecku, která neomrzí ani po několikátém (dnes konkrétně po 22x) shlédnutí.

Lucas především dokázal vytvořit postavy, které diváka zajímaví, ať už kopou za dobro nebo za zlo: Luke Skywalker, klasický chlapec, který touží po dobrodružství a stane se hrdinou galaxie. Klidně bych napsal, že byl Mark Hamill castingová trefa ale to bych se pořád opakoval: castingových tref je totiž u Nové naděje hodně. Carrie Fisher jako rozkošná Leia, Harrison Ford jako legendární Han Solo, Peter Mayhew jako přerostlý Chewbacca (bez toho by ten film prostě nebyl kompletní), Alec Guiness jako starý mentor Obi-Wan Kenobi, i tělo Davida Prowse a hlas Jamese Earla Jonese, kteří ve spojení vytvořili jednoho z nejlepších filmových záporáků všech dob: Dartha Vadera.

Darth Vader byl vždy zajímavá postava a i když se pořádného nakouknutí do duše dočká až v Epizodách V a VI, právě Epizoda IV pravděpodobně nejlépe vystihuje Vaderův status v Impériu. Vader je prostě pravá ruka nejvyššího zla, která nahání hrůzu nejenom v řadách nepřátel, ale i v řadách spojenců. Jeho osudový souboj s Obi-Wanem Kenobim funguje a především funguje závěrečný střet ve stíháčkách mezi Lukem a Vaderem, který měl dle Obi-Wana zabít Lukeovi otce- to je trochu malinko komplikovanější a pořádně se to vysvětlí až dalších epizodách, nicméně i přesto, že je souboj Vadera a Obi-Wana choreograficky nejméně zajímavý lightsaber duel ze série, pořád má své neuvěřitelné kouzlo.

Lucas celkově rozhodí do popředí několik figurek a divák neví s kým chce trávit čas dřív. Ať už je to Obi-Wan ,,Ben´´ Kenobi, Han Solo nebo R2-D2, divák chce prostě trávit čas se všemi.

Star Wars: Nová naděje jinak vznikl jako film, který neměl mít žádné pokračování a závěrečná scéna na Yavinu 4 teda měla sloužit jako definitivní tečka za příběhem Luke ,,Hvězdochodce´´ a jeho přátel. Myslím, že by ale tehdy byla škoda takto perfektní ságu s velkým potenciálem zatrhnout. Dnes je to velice hezky vidět, jelikož Star Wars stále žijí a ještě dlouho nepadnou.

Dá se kritizovat to, že nové Star Wars postrádají kouzlo těch starých- A to je samo sebou pravda, protože ta neokoukanost originální trilogie chybí. Na druhou stranu jsme ale pořád daleko od dna. I kdyby ale měl někdo s novými Star Wars filmy problém, staré tu má originální filmy a především ten, který to vše začal- Star Wars: Epizoda IV- Nová naděje.

PS: Promítání filmu s živým orchestrem v O2 aréně bylo perfektní a už dlouho jsem nebyl takto upřímně dojat. A i přesto, že se pouštěla speciální edice s novými efekty (další důvod proč originální Star Wars trilogie tolik nestárne) byl jsem spokojen…..

Trailer:

Verdikt: 5 z 5


Photo © 1977/1997 20th Century Fox

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.