Star Wars: Epizoda III – Pomsta Sithů

Zuří Klonové války, které prohloubily rozpory mezi kancléřem Palpatinem (Ian McDiarmid) a Radou Jediů. Mladý rytíř Jedi Anakin Skywalker (Hayden Christensen) se musí rozhodnout, na čí straně bude stát. Podlehne slibům moci a pokušení Temné strany, vstoupí do služeb zlého Darth Sidiouse a stane se z něj Darth Vader. Prvním krokem plánu Pomsty Sithů je likvidace Jediů. Pouze Yoda (hlas Franka Oze) a Obi-Wan Kenobi (Ewan McGregor) přežijí a musejí se Sithům postavit, což vede k dramatickému souboji světelnými meči mezi Anakinem a Obi-Wanem, který rozhodne o osudu galaxie…

Dle samotného George Lucase měla Pomsta Sithů definitivně symbolizovat konec Star Wars na velkém plátně a uzavřít jeden velký celek a uzavřít celou ságu/epos rodiny Skywalkerů. Definitivně osvětlit celou pouť Anakina Skywalkera a ukázat jak se mohlo stát, že Jediové byli tak snadno téměř vyvražděni. Pomsta Sithů byla v roce 2005 konec další éry Star Wars, který za mně nejen, že funguje lépe než kdysi Návrat Jediho, ale především jde v rámci celé prequelové trilogie bezpochyby o nejlepší film.

Pomsta Sithů skutečně definitivně dává do celého kontextu tragický příběh Anakina Skywalkera, který definitivně utvrzuje jeho status tragického protagonisty, který vše víceméně dělal pro lásku, především byl ale zmanipulován svým dobrým přítelem a upřímně ani Jediové se k němu nechovali úplně ideálně a mají dost možná v Anakinově zásadním přechodu též zásadní úlohu. Anakin Skywalker se tak v závěru prequelové trilogie dopustí naprosto hrozných činů a přesto jsou jeho kroky zcela ospravedlnitelné. Především až zde se ale z Anakina Skywalkera stává vraždící mašina Darth Vader a definitivně potvrzuje svůj status jedné z nejtragičtějších filmových postav všech dob.

Celkově má Pomsta Sithů ve své druhé polovině neskutečně tragický nádech na jehož konci pouze svítí dvě malé naděje. Definitivně celá Skywalker sága zapadá do jednoho velkého celku a Star Wars se tehdy v roce 2005 rozloučili ve víceméně vrcholné formě, která je dodnes jedním z nejlepších Star Wars filmů.

Už úvodní dlouhý záběr vtáhne do úvodní strhující bitvy a víceméně nastaví velmi rychlé a svižné tempo kdy se v Pomstě Sithů jede na plný plyn tak jak to u závěrů trilogie většinou bývá. Anakin Skywalker válkou očividně vyspěl a už téměř vůbec nejeví známky toho trochu arogantního fracka z Epizody II. Opět je to dobrák od kosti co se pokusí v době lámání chleba zachránit nejen svého mentora Obi-Wana, ale i takové klony. Anakin Skywalker celkově působí jako sečtělejší a chytřejší postava a definitivně skvěle funguje přátelství, které si Obi-Wan v Epizodě IV tak výrazně chválil.

Audiovizuální podání je výraznější a přece jen hezčí než u svých dvou předchůdců a digitální efekty jsou též pokrokovější. Pomsta Sithů vyloženě chrlí akci a emoce za pochodu a je to jak epické, tak dojemné. Hayden Christensen si prošel jakýmsi hereckým upgradem a Anakina Skywalkera v tomto filmu hraje výrazně lépe (že by Christensen vyspěl podobně jako Anakinův charakter, hehe?), Ewan McGregor je pořád jako Obi-Wan Kenobi naprosto parádní, Ian McDiarmid skvěle ztvárňuje čisté zlo v podobě Palpatinea a i Natalie Portman tu předvádí herecký výkon v trochu komplikovanějším dějovém archu. Jsou tu naprosto fenomenální herecké výkony a především je to skvělým důkazem toho, že i drahé velkoblockbustery mohou sázet na herecké podání.

Celý to má osudový nádech, všech 5 soubojů se světelnými meči je naprosto parádních a Lucas definitivně účelově ukončuje svou původní vizi, která též obsahuje uvěřitelnější a lepší digitální efekty než v předchozích dvou částech dohromady. Vyloženě je po filmařské stránce radost Pomstu Sithů sledovat, protože je pravděpodobně jednou z těch nejlepších ukázek blockbusterového řemesla a především bravurní příklad toho jak zakončit načatá témata jako přechod na temnou stranu, korupce v senátu nebo předpověď o vyvoleném, kterou lze možná číst z více stran než z jedné. Všechno se definitivně propojuje s úvodní trilogií a téměř všechno opravdu dává najednou smysl (přece jen mířím k Návratu Jediho a některé odpovědi na které jsem od Lucase čekal jsem prostě a jednoduše nedostal). K Pomstě Sithů prostě nejde mít téměř žádné výhrady a sekvence s Rozkazem 66 je doják jako prase.

Je tu skvělý odvetný souboj mezi Anakinem a Obi-Wanem proti Hraběti Dooku, je tu strhující souboj mezi Obi-Wanem Kenobim a čtyřrukým Grievousem (který skutečně používá čtyři světelné meče najednou a v tomhle ohledu je více skutečně více!), atmosférický souboj mezi Macem Winduem a Palpatinem (Samuel L. Jackson s fialovým světelným mečem je už od Klonů útočí terno) a naprosto strhující souboj mezi Yodou a Palpatinem. Největší a emocionálně nejsilnější je ale závěrečná konfrontace mezi Anakinem a Obi-Wanem při kterém se definitivně rozděluje pevné přátelství a dva muži, kteří si byli bratry definitivně rozdělil konflikt mezi světlou a temnou stranou síly. Je to epický, je to choreograficky dokonalý, ale především emocionálně silný. A závěr tohoto souboje definitivně z Dartha Vadera dělá ikonu už svým pouhým zjevením. Naprosto skvěle vygradované osudové finále u kterého vůbec nevadí, že jsou pro již znalé fanoušky původní trilogie karty rozdané. Tu epičnost a osudovost to tomu vůbec neubírá.

Pomsta Sithů je společně s Impériem vrací úder a částečně Posledním z Jediů (z poloviny též Rogue One: Star Wars Story) jediným filmem, který nekončí vyloženým happy endem a i přesto se na konci vyskytuje malá naděje v podobě dvou malých Skywalkerů, přičemž se jeden už odmalička dívá k horizontu jako by věděl, že ho za 2 dekády čeká epická výprava na jejímž konci se vydá ve stopách svého otce. Vyloženě vzpomínám na to jak jsem po závěru Pomsty Sithů (viděl jsem je jako druhé v pořadí) byl smuten nad faktem, že musím pochopitelně čekat, než někdo natočí čtvrtou epizodu a tak jsem dohnal alespoň Epizodu 1. A pak najednou zjistím, že už existuje nejen Epizoda 4, ale dokonce i Epizoda 5 a Epizoda 6. Byl jsem zmaten a o to více jsem byl zmaten, že mi filmy z původní trilogie přišli audiovizuálně starší než prequelová trilogie (což byl též důvod, proč jsem si k původní trilogii musel jako 6-letý chlapec tak trochu těžce hledat cestu, protože cokoliv před rokem 2000 pro mně tehdy zavánilo mrtvostí) než mi někdo byl konečně schopen vysvětlit jak se to celé s natočením jednotlivých Star Wars filmů má. A v tu chvíli jsem byl definitivně smuten, protože jsem po Pomstě Sithů doufal, že si na nadcházející Epizody vyrazím do kina a pochopil jsem tak, že už pravděpodobně Star Wars na velkém plátně jen tak neuvidím. Jen, že to bylo naivní- Od té doby jsem v roce 2012 viděl v 3D obnovené verzi Epizodu 1. Od roku 2015-2019 jsem byl na všech Disneyho Star Wars navázáních (Force Awakens v kině 3x, Last Jedi 4x, Rise of Skywalker 2x, Rogue One a Solo 1x), v roce 2018 jsem byl na Nové naději s živým orchestrem v O2 aréně, v srpnu 2020 na Star Wars: Empire Strikes Back v Cinema City a v říjnu 2020 jsem viděl všech šest původních filmů v rámci víkendového maratonu v kině Aero. Definitivně tak mohu říct, že jsem všechny filmy této mé milované ságy viděl na velkém plátně a na rozdíl od ostatních mě její kouzlo pořád neopustilo a budu i nadále vyhlížet co nám v příštích letech nadělí. Epizoda III ale pro mně po kinoprojekci definitivně symbolizuje to nejlepší možné zakončení (skutečně lepší než Návrat Jediho) a v roce 2005 opravdu šlo o to nejlepší možné zakončení 29 let trvající filmové cesty a dodnes jde o bezpochyby zásadní filmový milník, který je po filmařské stránce většinu času vyloženě dokonalý………..

Trailer:

Verdikt: 5 z 5


Photo © Twentieth Century Fox Film Corporation, Lucasfilm Ltd

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.