SpongeBob v kalhotách: Film

SpongeBob žije na dně oceánu v ananasu a pracuje jako kuchař v místní restauraci. Jednoho dne v zájmu záchrany svého šéfa Krabse a svého domovského Zátiší Bikin naskočí se svým kámošem Patrickem na hamburger a společně putují oceánem (a zřejmě nejen jím) a zažijí přitom – jak jinak – řadu báječných příhod. Potkají mimo jiné pár pěkných příšer, Davida Hasselhoffa a samozřejmě dospějí k poznání, že život je tak krásný!

Animovaný seriál SpongeBob v kalhotách se stal už během své premiéry v roce 1999 fenoménem, který hodně těžil ze své specifické animace, vyloženou přepáleností některých gagů a vtipů (SpongeBob začal časem oslovovat i starší diváky, protože se tu často odkazovalo na kultovní snímky nebo měli vtípky jisté skryté významy, jenž pochopili právě jenom ti starší diváci) a především vyložené zábavnosti. V roce 2004 nicméně dostal tvůrce SpongeBoba Stephen Hillenburg šanci realizovat celovečerní SpongeBobův film, který skutečně vznikl a už tak povedené faktory, které fungovali v původním televizním seriálu v celovečerním kabátku ještě více vytěžil a předvedl jak správně se má dělat celovečerní navázání na původní seriál.

Původní SpongeBob ve filmu v tomhle ohledu dokáže fungovat i na diváka, jenž by náhodou nikdy se seriálem zkušenosti neměl, dost možná ho ale může všechna ta vyložená přepálenost, metahumor a přepálené vizuální nápady tak trochu překvapit. Pro znalce původního seriálu jde ale o přetavení těch nejlepších motivů, které se stali pamětihodnými už v původním animovaném seriálu a předvádí veškeré ty vtipy, odkazy a vrcholnou ukázku kreativní animace dost možná v ještě lepším světle.

Prvního filmového SpongeBoba jde (stejně jako vlastně i další dva filmy a původní seriál) snadno odsoudit jako jednoduchou blbost, přesto jde nejen o jeden z nejzábavnějších filmů počátku 21. století, ale zároveň má tahle animovaná řachanda kromě kreativních vizuálních a animačních nápadů také velmi zajímavě ukotvená témata z oblasti dospívání, vybudováni si respektu či přátelství. Na SpongeBoba ve filmu se tak dá skutečně dívat jenom jako sbírku těch nejšílenějších nápadů, kterou na první pohled drží pohromadě jenom nějaká tak trochu za vlasy přitažená zápletka a klasické putování za cílem. Jenomže přitom všem první filmový SpongeBob skutečně obstojí nejenom jako zábavné filmové dobrodružství, ale skutečně jako tak trochu dospělejší film než se na první pohled může zdát.

V tomhle pohledu na prvního filmového SpongeBoba strašně pomůže když si film pustíte jako starší- Osobně strašně nemám rád názory typu „ ten film se ti nelíbil, protože jsi ho nechytil ve správném věku, za pár let ho určitě doceníš“, jenomže v případě prvního SpongeBoba je divák schopný ho ocenit jako reálně silný filmový zážitek skutečně až když dosáhne dospělosti a uvidí v tomto filmu víc než jen pěkný, svižný a zábavný animák. Je to prostě neskutečně zábavný snímek, který je ale zároveň vyloženou ptákovinou skutečně pouze na první pohled. Nejenom, že je tu sbírka reálně vtipných a chytrých fórů, ale emocionální vyvrcholení vztahu SpongeBoba a Patricka ve Škeblově nenechá jedno ucho suché. A zároveň tu jsou vyloženě povedená hudební čísla (Jsem Blbej Burák je klasika a pro spoustu lidí se stala víceméně další národní hymnou), vyloženě povedené a napínavé akční sekvence (v jakém jiném filmu se souboj odehrává na noze Davida Hasselhoffa?) a v závěru i Ocean Man. Ten film má prostě všechno pro ideální podmořskou zábavu a dodnes naplno uspokojí potřebu v oblasti komedií, které vás dost možná osloví i po několikátém zhlédnutí. A navíc to má Davida Hasselhoffa ve vrcholné herecké formě!

Původní filmový SpongeBob je prostě klasika a právem bývá často brán za jeden ze zásadních milníků animované produkce (která je navíc občas perfektně kombinovaná s hranými prvky). Jisté vizuální nápady jsou dle mého názoru možná až tak trochu moc přehnané a pořád nejde o vrcholový animák v pravém slova smyslu, zábavnost, hravost a především vyspělost tohohle snímku ale tohle všechno stoprocentně vyrovnávají a v roce 2004 tedy skutečně vznikl film, který nejenom, že původnímu seriálu neudělal ostudu……. ale jeho kouzlo možná vystihl ještě o dost lépe!

Trailer:

Verdikt: 4 z 5


Photo © Paramount Pictures

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.