Spider-Man: Miles Morales

V nejnovějším dobrodružství v Marvel’s Spider-Man vesmíru se teenager Miles Morales přizpůsobuje svému novému domovu, zatímco jako nový Spider-Man následuje svého mentora Petera Parkera. Ale když hrozí, že nelítostný boj o moc zničí jeho nový domov, ctižádostivý hrdina si uvědomí, že s velkou mocí musí také přijít velká odpovědnost. Aby zachránil celý New York, musí si Miles nasadit masku Spider-Mana a opravdu si ji vzít za svou…

Pokračování Spider-Mana od Insomniacu bylo v podstatě jasnou věcí už od dohrání kampaně původní hry, s druhým přírůstkem do téhle nové videoherní série je to ale tak trochu složité a dá se spíše říct, že je videohra Spider-Man: Miles Morales spíše než pokračováním spin-offem, který má za cíl především jediné- V plné síle představit postavu Milese Moralese.

Postava Milese Moralese zase tak dlouhou komiksovou historii nemá a poprvé se objevila teprve v roce 2011, nicméně si za tu dobu získala spoustu fanoušků. Osobně jsem měl s hrubou kostrou popisu postavy Milese Moralese tak trochu nešťastné pocity, protože jsem začal brát Petera Parkera jako ikonickou postavu a nedovedl jsem si představit, že by pod maskou Spider-Mana dokázal existovat kdokoliv jiný. Tenhle hispánský chlapec si ale získal mé srdce v animáku Spider-Man: Paralelní světy a čerstvě po premiéře snímku se mi navíc do rukou dostala původní Spider-Man hra, kde jsem si tuto postavu definitivně oblíbil a konec téhle hry, který naznačil nevyhnutelný výcvik od Petera Parkera mě naplnil vyloženou zvědavostí a natěšením na vzájemnou interakci obou Spider-Manů.

Na tuhle interakci dojde hned v úvodní naprosto úžasné sekvenci, která naprosto bravurně Milese Moralese vystihuje jako dosud Spider-Mana v zaučení, který dle očekávání chybuje a není ještě tak dokonale zavedeným ochráncem New Yorku jako mentor. Po úvodní sekvenci se ovšem Peter Parker vydává do Evropy (konkrétně do země Symkaria, země ze které pochází Silver Sable), což pro Milese znamená jediné- Na pár týdnů zůstane jediným Spider-Manem v New Yorku a veškerá spása New Yorku tentokráte leží na jeho bedrech!

Na jednu stranu tak bude člověk zklamán z faktu, že té vzájemné interakce mezi dvěma Spider-Many není tolik nicméně scenáristické rozhodnutí, že Peter Parker na většinu děje zmizí a zůstane pouze skrze telefonní hovory a nahrané hologramy bylo ale to nejlepší možné, protože přesně takhle se následně Miles Morales skutečně stane tím pravým Spider-Manem, který se musí spoléhat jen sám na sebe! Po nedávných drbech o tom, že by měl být v brzké době v rámci Marvel Cinematic Universe být též představen Miles Morales je dle mně celý nástřel příběhu této videohry i dost možná nejlepší pro uvedení Milese Moralese do hraného filmového světa a doufám, že právě nějakým podobným způsobem se v Marvel Studios při uvedení Milese Moralese vydají.

Druhý Spider-Man od Insomniacu je opět vrcholná práce, která opět má v herním světě jen pramalá konkurence co se týče kamerových hrátek, nasvícení, soundtracku a hudební dramaturgie (úvodní song Where We Come From vám prostě uvízne v hlavě!) a především toho bravurního scénáře. Na zvrat předvedený v po-titulkové scéně původní hry je zde opět jenom navázáno (Insomniac si ho velmi pravděpodobně šetří do třetího titulu téhle videoherní série, která už po dvou kouscíh velmi výrazně šlape na krk sérii Batman: Arkham co se týče kvality videoherních superhrdinských sérii) a skutečně to celé působí jako spin-offové dobrodružství Milese Moralese. Jenomže lepší origin prostě snad vymyslet nešlo!

Nestihli jste si před vydáním druhé hry znova zahrát původní? Vypařil se vám její děj z hlavy nebo jste vlastně hru vůbec nehráli? Vůbec to nevadí, protože vám hra už na samotném začátku nabídne přehrát v rychlosti shrnout děj prvního filmu z pohledu Milese. Poté jsme už následně uvedeni do světa, který se odehrává rok po konci původní hry (a jejich DLC), což znamená, že už Miles stihl za tu dobu získat nějaký výcvik nebo rady od zkušenějšího Spider-Mana, přesto právě fakt, že nyní osud celého New Yorku visí na jeho bedrech dává celému příběhu neskutečnou váhu a jde dost možná o tu nejlepší lekci, kterou Miles může dostat.

Spider-Man: Miles Morales není tak dějově velkolepý a tučný kousek jako původní hra a její příběh je kratší, obsah je kratší a celkově se dá Spider-Man: Miles Morales označit jako takový „ komornější“ titul. To ale v tomhle případě rozhodně není urážka. Právě naopak jde o příjemnou změnu v tom ohledu, že tentokráte se nedočkáme tučného počtu záporáků (na ten úkor zase dostaneme méně bossů) a celkově komornějšího počtu postav, naopak díky tomu dostávají zásadní úlohy více prostoru a dostávají též šanci být lépe prokreslené. Platí to o Milesovi, jeho matce Rio, strýčkovi Aaronovi/Prowlerovi, Milesově nejlepším kamarádovi Gankovi Lee nebo Milesově nejlepší kamarádce Phin.

Druhá Spider-Man Insomniac hra má stejně jako původní hra dva přední záporáky- Jeden je ztělesněný byznysmen Simon Krieger, který jde přes mrtvoly, druhý je ale Tinkerer, jehož motivace a cíle dávají smysl a podobně jako u původní hry se Miles Morales snaží tohoto protivníka polidštit a nepopsat ho jako čisté zlo. Především se zde ale nezapomíná na jednu zásadní věc- Pravou esenci toho co to znamená, být Spider-Man!

Miles Morales má toho sice s Peterem spousty společného, rozhodně ale nejsou stejné charaktery. Přesto stejně jako Peter ale Miles Morales svou velkou sílu používá v rámci velké zodpovědnosti a podobně jako Spider-Man se snaží protivníkům spíše pomoci, na pokus o likvidaci poté dojde až později v případě neúspěchu. Podobně jako Petera Milese motivuje osobní ztráta a především dobrá výchova, která ho naplnila plnou dávkou ideálů. Hra zde výborně pracuje s Milesem jako postavou a vztahy, které Miles s ostatními postavami má. Je tu skvěle vykreslený vztah s jeho matkou, s jeho strýcem, kterého potkává po dlouhé době, s jeho kamarády a celkově všemi lidmi, kteří pro něj něco znamenají. Především ale Miles v této hře musí vystoupit ze stínu původního Spider-Mana. Neustále je označován jako ten druhý Spider-Man nebo Spider-Man mládě, právě tohle Milesovo víceméně sólové dobrodružství ale dokazuje, že jsou si oba Spider-Manové rovni. Hra přitom v rámci celé kampaně předvádí jak se Miles Morales jak se jako obránce zločinu zlepšuje, jak využívá své specifické schopnosti a především jak se definitivně na samotném konci stává stejně výborným Spider-Manem jako Peter Parker. A přesně tohle pro mně představuje ten potencionálně úžasně naplněný příběh, který jsem cítil už když se původní hra chýlila ke konci.

A teď tedy k těm herním faktorům: Už ze začátku jsem se bál jestli náhodou Miles Morales nebude úplně to samé jako původní hra. To jest stejný engine, stejné mechanizmy a tak podobné. Jenomže naštěstí ne! Pohyby a schopnosti Milese Moralese jsou specifické a je to vidět jak ve fyzické akci, tak například i když se Miles Morales houpe napříč městem. Nové schopnosti jako je venompěst nebo schopnost zneviditelnění jsou jinak zajímavými novými prvky, které dokládají fakt, že Miles Morales skutečně není jen bezduchou kopií Petera Parkera.

Vedlejší mise sice na první pohled působí stejně jako v původní hře, i ty jsou ale nahrazeny specifickými prvky. Jak již bylo zmíněno tak samotný obsah není tak tučný jako v původní hře, přesto jsou ale vedlejší mise zábavné a například tréninky s hologramem původního Spider-Mana jsou dalšími zajímavými nápady, které zároveň slouží jako parádní trénink.

Stejně jako v původní hře máte na výběr z několika kostýmů a dokonce si můžete zvolit i kostým z animáku Spider-Man: Paralelní světy. Tenhle animovaný oblek na první pohled v grafice hry působí zvláštně, přesto je ale jeden z nejlepších dostupných obleků a časem si na něj divák zvykne, zvláště když působí nejvíce stylově a dají se v něm víceméně předvádět ty nejlepší kousky. A pak je tu ještě kočka Spider-Man, která je překvapivě velmi solidním parťákem v akci!

Jde o další Spider-Man hru, která se vyrovná všem filmovým zpracováním a dokazuje, že jsou chlapci z Insomniacu prostě magoři, kteří sice částečně podruhé šlápli do stejné řeky, přesto do ní ale šláply zcela s novým přístupem, lepším ovládáním (každý střik pavučiny cítíte ve svém displeji….. a je to amazing!) a skutečně naprostým bravurním duchovním navázáním na původní hry. Po vzoru Batman se vrací a Iron Mana 3 vznikl úžasný vánoční superhrdinský příběh, který se stejně jako původní hra stane ikonickým a předvede Milese Moralese v tom nejlepším světle. A akční sekvence s Rhinem nebo akční sekvence na mostě nebo celá závěrečná akční sekvence zároveň předvede vrcholné akční scény ze kterých je opět cítit adrenalin, napětí a a vyložená husina nad tím jak výborný videoherní celek vznikl.

Celou dobu jsem vlastně bojoval s rozhodnutím ohledně verdiktu a zda dát 4 nebo 5. Nakonec ale dávám plnou palbu jednoduše proto, že jde o nejzábavnější hru za hodně dlouhou dobu (dokazuje to za mně i fakt, že jsem jí stihl dohrát velmi rychle) a opět se tu navíc boří hranice toho jak úžasně vtahující může videoherní zážitek být. Spider-Man III od Insomniacu se stává jedním z nejočekávanějších videoherních titulů následujících let a Miles Morales se snad zde dočká stejně tak velkého prostoru jako Peter Parker nebo se snad alespoň dočká druhého sólového dobrodružství. Je to totiž naprosto úžasný protagonista a chci ho prostě víc……

PS: Vzdání podpory Black Lives Matter a úžasná dojemná pocta Chadwicku Bosemanovi je třešničkou na dortu

Trailer:

Verdikt: 5 z 5


Foto: Youtube: VendaliTwo 

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.