Sněhurka a sedm trpaslíků – nejslavnější animovaný film

Kdo je na světě nejkrásnější? Zlá královna se dozvídá, že její půvab daleko převyšuje nevlastní dcera, Sněhurka. Proto se jí chce zbavit. Na útěku před nenávistí narazí Sněhurka na chaloupku, ve které žije sedm roztomilých trpaslíků Šmudla, Prófa, Štístko, Kejchal, Stydlín, Dřímal a nabručený Rejpal. Vzájemné setkání změní osudy každého z nich.

Sněhurka a sedm trpaslíků dodnes patří společně s Jihem proti Severu, Sedmi samuraji, prvním Kmotrem, původními Star Wars, Jurským parkem nebo Avatarem mezi nejzásadnější filmové milníky a především stojí za zrodem jednoho z největších (ba možná rovnou největšího) filmového korporátu na světě. V době pomalého zrodu, který se prodloužil až na 3 roky ale tenhle kultovní a především důležitý status nemohl čekat snad nikdo, protože Walta Disneyho i přes jeho zkušenosti s krátkometrážními filmy začali před premiérou prohlašovat za blázna, jenž bude mít na krku propadák obřích rozměrů, protože v případě kdy původní náklady v hodnotě 250 tisíc dolarů vzrostly na milion a půl bylo jasné, že je prostě něco špatně. Jenomže na konec šlo přece jen o hit, který dokonce jednu dobu platil za nejvýdělečnější film všech dob a se započtením inflace se pořád umísťuje na žebříčku nejvýdělečnějších filmů. A právě tento úspěch definitivně zaručil další snímky studia Disney, které je i dnes bráno jako nejmocnější filmové studio. Sněhurka a sedm trpaslíků tak skutečně patří důležitá pozice a potěší fakt, že jde o milník, který své pověsti zcela dostojí i po letech a nic by se na tom nemělo měnit.

Silný audiovizuální zážitek opravdu skvěle funguje i po letech, ať už mu je 20, 50 nebo rovnou 100 let. Sněhurka a sedm trpaslíků je stará už téměř 3 čtvrtiny století, dodnes jde ale o parádní podívanou, která zásadně změnila nastavená pravidla nejen co se týče animovaného filmu. Je to přelomové mistrovské dílo, které zde korunovalo studio Disney na krále animovaného filmu i přesto, že časem došlo na silnou konkurenci v podobě Pixaru nebo Ghibli.

První celovečerní animovaný film byl založen na už tehdy velmi profláklé pohádce bratrů Grimmů, která je ve své své podstatě opravdu jen krátký příběh a Walt Disney a spol. tak mohli příběh rozšířit a lehce ho expandovat. Film tak má ve finále 80 minut, což je možná pořád hodně málo, zároveň je s tím ale spojené naprosto bravurní tempo téhle pohádkové klasiky. Za takovou povedeností veškerých gagů možná může finanční motivace, protože Walt Disney doslova nabízel 5 dolarů za jeden gag. Sněhurka a sedm trpaslíků tak prostě sází na naprosto parádní gagy, které jsou zpracovány prostřednictvím už tehdy naprosto kouzelné animace plné krásných barev.

Potěší například fakt, že co se týče titulních sedmi trpaslíků se lidem u Disneyho povedlo dát každému libovolnému trpaslíkovi jinou charakteristiku či vlastnost. Vynikne tak Prófa, Brumla nebo především legendární Šmudla. Jakmile máte při sobě tolik postav tak je náročné aby každá postava zažila svůj moment slávy a nepůsobila jaksi nadbytečně, v Disney ale tohle u Sněhurky a sedmi trpaslíků opravdu nehrozí. Zvláště když jsou krom sympatii trpaslíci především skutečně zábavní a člověk by jim klidně na místě rozdal vlastní seriál nebo spin-off bez Sněhurky. Tahle banda by ho jistě utáhla.

Sněhurka a sedm trpaslíků dodnes nezestárla a nepřišla o své jedinečné kouzlo. Zaujmula i legendární víceméně hororovou pasáží v lese po které nezůstala většina kinosedaček od dětských diváků suchá. Především už zde je ale vidět schopnost studia Walt Disney Animation pracovat s nejrůznějšími detaily a opravdu servírovat ty nejhezčí možnosti kreslené animace. Zároveň je co se týče infantility Sněhurka a sedm trpaslíků na zlatém středu a dokáže velmi suverénně fungovat i na dospělého diváka po letech. V třicátém sedmém roce šlo sice o skutečnou revoluci a s nástupem dnešních animáků plné počítačové animace to budou mít tyhle kreslené klasiky možná u novějších generací těžší a těžší, Sněhurka a sedm trpaslíků ale snad už věčně zůstane klasikou, která skutečně změnila hodně věcí a svým způsobem skutečně vystavila schody k výrazné budoucnosti. Na studio Disney se sice dnes může nadávat z různých důvodů, kouzlo a především naprosto obrovské kvality jejich prvního celovečeráku jim ale už nesebere nikdo…. Heigh Ho!

Trailer:

Verdikt: 5 z 5


Photo © Warner Bros. Pictures

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.