Los Angeles. Policisté Martin Riggs (Mel Gibson) a Roger Murtaugh (Danny Glover) jsou na stopě pašeráků drog. Sledování účetního Lea Getze (Joe Pesci), který zpronevěřil mafiánské peníze, je přivádí k jihoafrickému diplomatovi Ruddovi (Joss Ackland). Oba detektivové mají dostatek důkazů, ale Rudd a jeho zabijáci pod rouškou diplomatické imunity nerušeně pracují dál. Riggs, přezdívaný „Smrtonosná zbraň“, se uchyluje k nevybíravým metodám. Využije proti Ruddovi i jeho přitažlivou sekretářku. Mezi gangstery a oběma policisty vypukne nevyhlášená válka. Murtaugh se štěstím unikne nastražené bombě a Riggsův karavan se po setkání s Ruddovými muži změní v rozstřílenou trosku. Nezničitelní detektivové však pomalu získávají převahu a Rudd se chystá k ústupu. Schyluje se k rozhodujícímu střetnutí v docích Los Angelského přístavu…

Že je životní role Mela Gibsona Šílený Max ze stejnojmenné trilogie ? Nebo snad William Wallace ze Statečného srdce ? Kdeže, je to Martin Riggs ze série Smrtonosná zbraň. Že je životní role Dannyho Glovera David Tapp ze Saw ? Nebo snad Mike Harrigan z Predátora 2? Kdeže, je to Roger Murtaugh ze série Smrtonosná zbraň.

Celá série je velice povedená věc, které se navíc napříč dalšími díly nedaří klesat ale spíše kvalitu držet. Příběh staršího zkušenějšího a klidnějšího policisty Murtaugha, který dostane na starost jako parťáka mladšího, zpovykaného a divokého Riggse načal Shane Black v první Smrtonosné zbrani, a i když stojí i za příběhem k dvojce , scénář nakonec kvůli divokým okolnostem nedopsal a scénář k dvojce tak dopsal Jeffrey Boam, autor scénáře k Indianu Jonesovi a Poslední křížové výpravě, tedy výborný scénárista, který dokáže spojit mix akce a humoru a daří se mu to na jedničku. Ne nadarmo následně napsal Boam scénář i ke trojce a dle mého názoru je trojka z celé série snad i nejlepší. Ale to je na jiný povídání, teď řešíme dvojku…

Změnil se sice scénárista, ale režisér jedničky Richard Donner zůstal (a následně vydržel až do čtyřky a ještě sem tam prohlásí, že by se pětce nebránil). Je to výhoda v tom, že má již Donner k Riggsovi a Murtaughovi vztah a tudíž ví jak s nimi zacházet a případně je v pokračování vyvíjet.

Zatím co jednička je spíše přes akci, u dvojky se 50 na 50 střídá akce a humor. A především hodně povedený humor: Ten má na svědomí především nová postava Lea Getze v podání Joa Pesciho. Pesci má na kontě mnoho legendárních roli a Leo Getz patří mezi ně. A stal se tak oblíbeným, že v sérii zůstal až do finální čtyřky…. Někdo může Getze kvůli jeho otevřené hubě nesnášet, fakt,že jde o výbornou komickou figurku, která se zároveň dokáže zachovat správně je ale jasný.

Smrtonosná zbraň 2 je dost možná jedna z nejlepších dvojek všech dob a strká do kapsy jedničku- je vtipnější, napínavější, drsnější a temnější. Ano, Smrtonosná zbraň 2 sází na komické momenty, pořád je to ale zároveň akční film a především šokující zvrat a následná situace po něm nenechá člověka v klidu a může člověka jednoduše dojmout k slzám.

Smrtonosná zbraň 2 je ale pořád především odlehčená záležitost- taková záležitost, že hlavním záporákem je jihoafrický drogový gangster, který je ale zároveň diplomatem Jihoafriky a mává hrdinům před obličejem diplomatickým pasem aby jim připomenul, že na něj nemůžou. Ono ale i odlehčené scény typu bomba na záchodě jsou hodně fajn a celá série Smrtonosná zbraň má na to stát se jednou z nejlepších akčňo-komediálních sérii všech dob … A že jich je.

Na jakoukoliv Smrtonosnou zbraň se i po letech kouká hezky a to tak moc, že má člověk chuť i na tu potencionální pětku s Gibsonem a Gloverem nad hroby. Fungovalo by to ? To je otázka, pořád ale máme 4 dobré filmy, které nám nikdo nesebere.

Smrtonosná zbraň 2 je jednou z nejlepších dvojek v historii, která strká do kapsy jedničku a především je dost možná nejlepší buddy komedií 80. letech. I po 30 letech bych ji mozná strčil do TOP 10 Buddy komedií jednoduše proto, že ten film stárne hrozně pomalu…. Osvoboďte Jižní Afriku, vy parchanti!

Verdikt: 4 z 5


Photo © Warner Bros.

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.