Smrtící epidemie – tentokrát za nemoc můžou malé opičky

Tým amerických vojenských lékařů, který zoufale pátrá po neznámém bacilonosiči, z nějž by bylo možné získat sérum proti nákaze, zavlečené z Afriky do Kalifornie. Boj odhodlaných expertů s časem je však komplikován zájmy vysokých vojenských činitelů, kteří jsou pro utajení své biologické zbraně ochotni obětovat životy nevinných civilistů.

Některé neprávem zapadlé filmy se díky aktuálním situacím někdy opět dostanou do širokého hledáčku a mají díky tomu příležitost opět po letech nabrat spoustu nových diváků. Jedním z takových lehce zapadlých filmů je asi Smrtící epidemie, která se až nyní díky situaci ohledně COVID-19 dostává opět pořádně do širšího povědomí a je to dobře, protože lepší film o epidemii byste asi hledali těžko pokud pominete filmy, které obsahují zombíky, jsou zasazeny do post-apokalyptického světa nebo pokud se například jako v 12 opicích cestuje zpět v čase a protagonista se pokusí šíření celého viru zabránit.

Smrtící epidemie je dílem Wolfganga Petersena, který byl rokem 1995 už proslaven německými produkcemi jako Ponorka nebo Nekonečný příběh a i díky nominaci za nejlepší režii právě u Ponorky se mu podařilo časem dostat i do Hollywoodu. Po akčňáku s Clintem Eastwoodem S nasazením života byla Smrtící epidemie jeho druhá větší hollywoodská zakázka a podařilo se mu do filmu získat naprosto parádní obsazení- Kevin Spacey, Dustin Hoffman, Morgan Freeman, Donald Sutherland, Rene Russo nebo Cuba Gooding Jr. A Petersonovi se ve finále podařilo též natočit naprosto parádní napínavou podívanou, která je nejen nejlepším zástupcem čistě epidemického filmu ale též mám po Troje Smrtící epidemii jako Petersenův nejlepší film.

Petersenův talent tkví v tom, že se v jeho filmech pořád něco děje a jeho filmy jsou tak svižné a mají naprosto dokonalé tempo. U takové tři a půl hodinové Ponorky je možná to tempo trochu zbrzděné (přičemž Speciální edice má až 293 minut!), přesto má i ona právě Petersenovy trademarky svižného vyprávění. Právě ono je u Smrtící epidemie parádní.

Smrtící epidemie parádně funguje jako svižný akční film i napínavý thriller. Úspěch tu tkví i v bravurním scénáři dvojice Laurence Dworeta a Roberta Roye Poola, který z látky potencionálně směřujícím k béčkovým vodám udělal i áčkově napsanou věc, která je chytrá a především skutečně mnohokrát překvapující. Tohle je typ filmu, který je několik stop před divákem a divák jen těžko dokáže odhadnout jakým směrem se děj vydá.

Scénář jinak ve finále dává hercům příležitost skutečně něco předvést a parádně obsazený casting má tak skutečně možnost předvést parádní výkony. Jako vždy vyniká především Kevin Spacey, kterým se ale samosebou takový Dustin Hoffman, Morgan Freeman a spol. nenechají zahanbit.

Hlavní hvězdou je ale především to pravé napětí, které se překrývá z jedné scény do druhé a u diváka se nikdy napětí nechýlí ke zmizení. Nejde to, protože Petersen opravdu bravurně pracuje s napětím a podaří se mu i zařídit aby si našel divák vztah k postavám. A přitom všem stihne představit funkční akční scény s Dustinem Hoffmane, které nepůsobí k smíchu! Tohle vše Petersen na ploše Smrtící epidemie dokáže a je to prostě obdivuhodné.

Soundtrack Jamese Newtona Howarda jako vždy stojí za to a i když se úplně neřadí mezi jeho nejvýraznější kusy, pořád to nevypovídá o tom, že by byla hudba špatná či průměrně nezajímavá. Právě naopak je soundtrack naprosto boží součástí už tak prakticky téměř dokonalého thrilleru.

Potěší i fakt realističnosti a reálně nulové přiblížení k béčkovým vodám. I díky tomu Smrtící epidemie funguje tak skvěle a dá se brát zcela vážně. Společně se skvělým svižným vyprávěním a několikrát zmíněným božím napětím tak skutečně vznikl nejlepší možný zástupce svého epidemického podžánru a právem už víceméně filmová klasika…. i když spíše pořád tak trochu zapadlá!

Trailer:

Verdikt: 5 z 5


Photo © Warner Bros. Pictures

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.