Skrytá vada – herecký koncert Joaquina Phoenixe

Rok 1970. Bývalá přítelkyně soukromého detektiva z Gordita Beach Larryho ´´Doca´´ Sportella (Joaquin Phoenix) Shasta Fay Hepworthová (Katherine Waterson) přesvědčí svého bývalého přítele, aby vyšetřil zmizení bohatého realitního makléře Michaela Wolfmanna (Eric Roberts), kvůli kterému ho opustila. Doc během svého podivného pátrání v marihuanovém rauši odhalí síť vzájemně propojených spiknutí, do nichž je namočená policie, neonacisté, gangsteři, dro…goví dealeři, zubaři, rehabilitační zařízení, rockeři, federální vláda i tradiční novoanglický establishment.

Občas se bohužel může stát že vyhlášený režisér a scenárista šlápne vedle. Paul Thomas Anderson dosáhl vrcholu takového, že výrazná část filmových fanoušků označuje za nejlepšího režiséra současnosti (oukey…) a bohužel se poté někdy může stát, že si tvůrce jako PTA řekne, že si vlastně aktuálně může natočit co chce a z filmu se poté chtěně či nechtěně může do sebe stát zahleděné dílo, které se bohužel zároveň stane menším průšvihem v rámci tvůrcovi kariéry. Zatím předposlední film PTA je adaptaci knihy Thomase Pynchona a opět se dostává do tématu zda je možno velmi adekvátně hodnotit adaptaci knihy, kterou divák vlastně nečetl už proto, že divák vlastně neví jak moc věrně se daná adaptace dané předlohy drží. Aktuálně ale budu počítat s variantou, že se PTA předlohou inspiroval velmi věrně a už v tomto momentu mi v hlavě šrotuje následující otázka: ,, Proč adaptovat zrovna něco takového?!´´

Skrytá vada pro mně představuje jeden z nejhorších přešlapů pro mně jinak velmi dobrého filmového tvůrce, jehož problém začíná už v samotné zápletce. Jakmile se řekne, že PTA točí retro zasazené do 70. let s kriminální zápletkou tak se divák může velmi snadno vlastně těšit. Pak se ale dostane k hlavní zápletce a jeho postavám a celý ten film je opravdu strašně mimo.

Hlavní problém Skryté vady (která má těch vad opravdu mnoho) je v hodně těžce překombinované zápletce a především v naprosté absenci nějaké soudržnosti. Ten film nedrží při sobě a krom hlavního hrdiny postavy klidně zmizí z hlavního příběhu a pak se zase z ničeho nic vrátí. A ta hlavní zápletka u které se postupně opravdu ukáže, že je do hlavního spiknutí zapleten snad skoro každý od policistů po zubaře je prostě totální scenáristický blaf, který se bohužel i někomu jako Anderson rozpadl pod rukami.

V hlavní roli je tu sice Joaquin Phoenix, ve finále je ale úplně jedno jak nesmírně úžasný herec Phoenix je když je jeho postava jen totálně věčně zhulený idiot. Je úplně jedno, že tu hrají Josh Brolin, Benicio del Toro, Owen Wilson nebo Reese Witherspoon když zrovna oni jsou obětí scénáře plného WTF momentů a především naprosto nezajímavých (v tom lepším případě) či hrozných (v tom horším případě) postav. Zároveň s tím je poté jedno jak opět klasicky silné audiovizuální zpracování tento PTA má, protože i přesto, že se (víceméně) dvorní kameraman Andersona Robert Elswit vrací a opět se na to hezky kouká tak je tu pořád všechno ostatní co prostě nefunguje.

Ten film je vlastně vztyčený prostředníček divákovi, který čeká film, který od začátku dojde k nějakému celistvému vyvrcholení a hlavní hrdina si dojde nějakým vývojem. Mě ale Phoenixův Doc přišel na konci vyprávění na úplně stejném charakterním bodě a to se o jeho postavě dá aspoň něco říct. Něco by se dalo říct i o postavě Joshe Brolina, zbytek jsou ale postavy bez duše a skutečně bez nějaký hloubky.

Všude kolem jsou možná nějaké ty skryté významy a hlubší smysly proti kterým rozhodně nejsem, se skrytými významy a hlubšími smysly ale tak nějak očekávám, že dostanu i silný filmový zážitek sám o sobě než abych měl poté hodiny jenom rozšifrovávat co chtěl vlastně básník říci. Zároveň chce být Skrytá vada komedií, romantikou, kriminálkou i dramatem zároveň a nejde mu tyhle žánry střídat. Osobně nemám tenhle výrok u rozebírání filmů rád, Skrytou vadu bych ale skutečně neoznačil jinak než do sebe zahleděnou. PTA měl předtím i poté (Nit z přízraků to dokázala) neskutečný scenáristický i tvůrčí talent a Skrytá vada dle mně nefunguje ani v podobě předlohy, kterou si Anderson z nějakého důvodu zamiloval a chtěl jí adaptovat.

Skrytá vada ani náhodou není mistrovské dílo a na tento termín nedosahuje ani z rychlíku. Ten film má jisté světlé momenty a pořád má velmi velikou audiovizuální úroveň a především pořád skvělé herce, ti herci ale z hloupého scénáře sami nic nevymlátí a veškerá rozhodnutí a postupné objevování se různých zvratů ze Skryté vady fakt dělá jedno z nejhorších možných plýtvání času někoho jako je zrovna PTA. Tak snad ho tenhle přešlap v kariéře čekal jen jednou….

Trailer:

Verdikt: 2 z 5


Photo © Warner Bros

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.