Mark Hoffman (Costas Mandylor) pokračuje v odkazu svého mentora Skládačkového vraha (Tobin Bell), jenž před léty zvrácené hry odstartoval. Tentokrát o svůj život musí bojovat pojišťovák William Easton (Peter Outerbridge), kterého se Skládačkou pojí nepříjemná historie…

Režie Saw 6 se chopil Kevin Greutert a i když se série po Jamesi Wanovi, Darren Lynn Bousmanovi a Davidu Hacklovi chopil další režijní debutant, se Saw už Greutert podobně jako Hackl (architekt dvojky-čtyřky) zkušenosti měl. Greutert byl totiž střihačem všech předchozích 5 dílů. Série se tak do jisté míry chopil člověk, který k ní měl za ta léta hodně blízko, i přes to se i v roce 2009 ukázalo, že už je toho všeho přeci jen dost.

U šestého dílu Saw začal ten syndrom nastavované kaše smrdět ještě o poznání silněji. A především se v rámci Saw 6 ukázalo, že je scénář tak trochu zoufalý. Hlavní zápletka, která se opět točí kolem Marka Hoffmana je totiž vyloženě slabá a dala by se v podstatě shrnout do tří vět. Costas Mandylor už vlastně ani nemá co hrát, více prostoru pro Betsy Russell v roli Skládačkovy vdovy taky něčemu vyloženě neprospívá a na cliffhanger pětky se navazuje neskutečně směšným způsobem. Zdánlivě mrtvé postavy se bez většího důvodu vrací mezi živé, policista, který je dle svých slov přes 20 let u sboru dělá banální chyby a především se skutečně nic neděje až do samotného závěru. Tedy pokud se samozřejmě zrovna nedějí nějaké ty pasti.

A tady je to o poznání zajímavější, i zde ovšem v jistých věcech tvůrci selhali. Zajímavé je rozhodně rozhodnutí, že se příběh točí kolem členů pojišťovací společnosti a ředitel jedné společnosti William Easton v podání Petera Outerbridge musí v podstatě ve Skládačkových hrách provádět stejná rozhodnutí jako ve své práci. Saw 6 pochopitelně nechce být satirickým komentářem na vyčůranost pojišťovacích rozhodnutí (snad!), přesto je to ovšem rozhodně zajímavý nápad. Jen je škoda, že zrovna tyhle nutnosti rozhodnutí podobné pojišťovací práci tak trochu podkopávají základní pravidla Skládačkových her, které nám předchozí díly nastavili. Například past, kde se šest lidí točí kolem dokola na kolotoči a pouze dva z nich můžou přežít, přičemž ovšem vše závisí na krvavé oběti jednoho dalšího člověka jsou vyloženě proti všemu, co předchozí díly nastavili. Opět se tak dokazuje, že si sami tvůrci v tomhle ohledu tak trochu lžou do kapsy a mění pravidla hry jak se jim zlíbí. A je to prostě škoda.

V samotném zárodku by Saw 6 mohlo do jisté míry fungovat jako samostatný film, který by neměl se sérii Saw nic společného a nový rafinovaný psychopat by představil tak trochu jiná pravidla svých her. Jenže je to pořád Saw a bohužel má Saw 6 ze všech dílů k tomu úplně prvnímu nejdále. Po Saw 5 je postava Marka Hoffmana tak trochu potenciálem přizabitá a stává se z ní skutečně jen loutka, která plní Skládačkovy poslední rozkazy a nebojí se pěkně brutálních činů, přitom je to pořád ovšem vyloženě nezajímavé. A i když se tvůrci snaží opět přijít s brutálnějšími pastmi (úvodní scéna sama o sobě stačí) a rafinovanějšími zvraty, všeho už je v rámci Saw 6 jednoduše akorát. A ani z té zápletky s pojišťováky a bankovními úředníky se přeci jen nevyždímá tolik. Pár scén, které se dost možná přeci jen snaží být komentářem k proradnému zdravotnímu systému jednoduše nepomohou.

Saw 6 má ovšem pořád daleko k vyloženě příšerné záležitosti. Greutert sice točí rutinně, řemeslo tam ovšem pořád vidět je. Herci (Tobin Bell, Mandylor, Outerbridge) se v rámci daných možností snaží a sérii Saw šlo pořád natahovat mnohem hůř. Saw 6 se do jisté míry snažilo o něco tak trochu jiného, přitom ovšem tak trochu porušilo svoje pravidla a zároveň se pořád drželo ve starých kolejích. A ukázala tehdy, že je dost možná skutečně na čase přestat. Což tehdy dokázali i tržby, které to dotáhli pouze na 68 milionů dolarů a donutili k tvůrce k zrušení plánů na dvojici filmů Saw VII/Saw VIII a rozhodnutí, že následující sedmý díl Saw bude poslední. Tedy alespoň tehdy měla být sedmička skutečně poslední……

Trailer:

Verdikt: 3 z 5


Photo © Lionsgate

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.