Rocky IV – Trochu netradiční „Vánoční“ film

Úspěšný boxer Rocky Balboa (Sylvester Stallone) žije nyní v ústraní se svou ženou Adrian (Talia Shire) a synkem Rockym Jr. (Rocky Krakoff). Boxuje jen občas, pro udržení kondice, se svým přítelem, černým boxerem Apollem Creedem (Carl Weathers). Do Spojených států přilétá amatérský mistr světa v boxu, Rus Ivan Drago (Dolph Lundgren), s manželkou Ludmilou (Brigitte Nielsen) a trenérem Koloffem (Michael Pataki), který chce vstoupit do světa profesionálního boxu. Výzvu k zápasu vyslyší Apollo, který předpokládá, že Rus nemůže být v boxu příliš dobrý. Exhibiční zápas Apolla s Dragem začíná ideologickým projevem Koloffa k Dragovi. Ten je zase šokovaný úvodní taneční show, jíž se jako zpěvák účastní i Apollo. V následném zápase dojde k tragédii: Drago ve druhém kole Apolla vyřídí a ten vzápětí umírá v rukou svého přítele. Rocky je zdrcen a vyzve Draga k zápasu sám…

První Rocky byl v roce 1976 zjevením, které ze Sylvestera Stalloneho, který si krom hlavní role napsal i scénář udělalo nečekanou hvězdu od které se očekávalo, že se z něj stane herec vážných rolí ve filmech vážených režisérů. To, že se ze Sylvestera Stalloneho později stala hvězda akčních filmů a ta vážná herecká tvář se z něho nestala je dávno známá věc, daleko zajímavější je ale uvědomit jak moc velkým raketovým vývojem si prošla celá série Rockyho. Jednička byla v roce 1976 nezávislým snímkem, který se stal finančně velice úspěšným a navíc film Johna G. Avildsena dostal i Oscara za nejlepší film. Díky zájmu producentů následně Sylvester Stallone napsal i scénář k Rockymu II, který se musel obejít bez Avilsdsena a Rocky II se tak stal režijním debutem právě Stalloneho. Rocky II ale má v zásadě stejné DNA jako jednička a šlo pořád o vážný film. To až Rocky III byl částečným KO série, který má pořád své kvality, celý tento díl Rockyho ale působil trochu karikaturně ať už díky úvodu s Hulkem Hoganem nebo Mr. T v roli hlavního záporáka Clubber Langa. A přesto tuhle sérii ten nejlepší (nebo minimálně nejzábavnější) kousek čekal až v roce 1985 ve formě Rockyho IV, který je nejenom jedním z nejlepších vánočních filmů všech dob, ale je též nejlepším filmem o studené válce všech dob!

Rocky IV možná není filmařsky nejvyspělejší díl série, přesto je ale snímkem, který sérii po Rockym III dokázal vrátit náboj do života a dokázal, že Rocky ještě nepatří do starého železa. Sylvester Stallone se už potřetí vrátil jako režisér a dokázal, že jako režisér nemá natočit působivé sekvence, což dokazuje i legendární závěrečný souboj s Ivanem Dragem. Je ale nutné si uvědomit, že je Rocky IV především ukázkovým snímkem doby ve které vznikl a to znamená jediné: Rocky IV je zcela očividně dílem 80. let!

Rocky IV částečně definitivně ztratil tu vážnou tvář, kterou se mohl chlubit původní Rocky. Přibilo vtipnějších pasáží, tak trochu přehnaných momentů a především zde nesmí chybět robot a jasná politická ideologie ohledně tehdy probíhané studené války mezi USA a Ruskem. Hlavní konflikt mezi Rockym a Ivanem Dragem se tak skutečně odehrává na pozadí americké války a výsledek zápasu tak může potencionálně dokázat, která světová velmoc je na tom lépe. Na to samotný Rocky kašle a jde mu o jediné- Pomstu!

Rocky IV nadále perfektně pracuje s postupným vývojem vztahu mezi jeho protagonistou a Apollo Creedem, který se z nepřítele stal přítelem. Hlavní zápletka se točí ohledně toho, že se Apollo Creed postaví Ivanu Dragovi a ukáže se, že tohohle Rusa hodně podcenil. Zatím co Apollo na jejich zápas nastoupí teatrálně za doprovodu Jamese Browna, Ivan Drago jen mlčí a kouká velmi odhodlaným způsobem, přičemž se nakonec ukáže, že Ivan svojí mlčenlivost skutečně dohání ránou háku. Ivan Drago je zde doslova vykreslen jako vraždící stroj na bázi robota, který si zabití Apolla nevezme moc k srdci, což Rockyho vyprovokuje k výzvě na zápas a definitivní ukázce toho, že USA je schopná Rusku nakopat prdel. Jak už ale bylo zmíněno tak o studenou válku zde prostě a jednoduše nejde.

I v tomhle ohledu je Rocky IV tak trochu k pousmání, konfrontace Rusáka, který je trénován tou nejlepší dostupnou technologií a Američana, který je nucen trénovat po staru na Sibiři je ale o to více dech beroucí. Skvělá tréninková montáž za doprovodu klasické Gonna Fly Now, která je naprosto výborně sestříhaná je předehrou k naprosto parádnímu akčnímu momentu, kdy si Rocky jako nenáviděný Američan postupně získá srdce ruských diváků a nakonec dostane možnost během zápasu, který se odehrává na Štědrý den říct všem lidem, že by se měli mít všichni rádi, bez ohledu na to z jaké země jsou. Samo sebou jsou zde přehnané pasáže a těžko uvěřit, že by proslovu amerického zápasníka začali ve skutečném světě tleskat vrchní představitelé Sovětského svazu. Právě v tomhle ale tkví kouzlo Rockyho IV- Je tak zábavně přehnaný, že funguje.

Rocky IV si došel celkem pro 9 nominací na Zlatou malinu a z toho jich 5 získal. Vůbec bych přitom neřekl, že je Sylvester Stallone špatný režisér nebo špatný herec, dokazuje to i fakt, že Stallone dokáže uhrát veškeré emoce v jediném videoklipu, který sestříhává zároveň všechny důležité pasáže všech dosavadních 4 filmů (korunu tomuhle sestřihu tak trochu nasadil český dabing, který se pokusil text písně přeložit se suchým hlasem Pavla Rímského). Osobně žiju v domnění, že někteří prostě nedokázali vstřebat to, že si série Rocky prošla raketovým vývojem a z nezávislého artového filmu se skutečně stala spíše akční zábava, což ale nutně nemusí být špatná věc. Zvlášť když to celé dopadlo ve finále lépe než právě Rocky III.

Brigitte Nielsen je možná opravdu špatná herečka, ten robot je prostě přes čáru a celý film se chvílemi ubírá až příliš uvolněným směrem, přesto je to ale neskutečně zábavný snímek, který je skutečně nejlepším filmem z celé série. Ne vyloženě po filmařské stránce ani po stránce efektivního zpracování soubojů, ze všech filmů série je ale skutečně nejzábavnější, nejsteroidnější a nejživelnější. Tenhle film bravurně kombinuje odlehčené momenty a zároveň servíruje působivé vážné momenty jako je ten, kdy Rocky odhodlaný na vrcholu hory začne řvát „Drago!“. To je definitivní konec předehry k nejosudovějšímu souboji celé série, který Dolpha Lundgrena udělal jedním z nejikoničtějších záporáků své doby.

Osobně se už bez Rockyho IV na Vánoce nějaký ten pátek neobejdu a ten se tak velmi pravděpodobně stane součástí mého vánočního programu i v následujících letech. Je to skutečně nejen jeden z nejlepších vánočních filmů (je to vánoční film!), nejlepší film o sovětské válce (bez pardonu!) a přece jen i můj nejoblíbenější díl série. Rocky následně dostal menší pád na držku a Rocky V málem sérii utnul nejhorším možným způsobem, i proto bylo ale dobré Rockyho V ignorovat a na nějakou dobu brát jako tečku právě Rockyho IV. A to už je mnohem lepší varianta. A v poslední době jsem se navíc utvrdil i v tom, že skutečně efektivně funguje Double feature- Rocky IV+ Creed II. Rocky IV je možná ukázkovým filmem své doby, zároveň ale dodnes neztratil své kouzlo a dodnes je neskutečně zábavnou perličkou, která Rockyho představila ve vrcholné síle, kterou následně už nikdy nepřekonal. A i proto je tak snadné Rockyho IV milovat…


Trailer:


Verdikt:
4 z 5


Photo © Metro-Goldwyn-Mayer (MGM)

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.