Bývalý policista Jack Walsh (Robert De Niro) pracuje jako lovec odměn a má šanci získat 100 000 dolarů. Musí ale dopravit do pátku do půlnoci k soudu v Los Angeles mafiánského účetního Jonathana Mardukase (Charles Grodin), který mafii ukradl patnáct milionů dolarů, věnoval je na dobročinné účely a nyní se skrývá neznámo kde. To, co zpočátku vypadalo jako jednoduchá práce, se začne komplikovat…

Robert De Niro byl Taxikář, Kmotr, Zuřící býk nebo Noodles v Tenkrát v Americe. Jednou si ovšem řekl, že má vážných rolí dost a rád by si zkusil nějakou komediální roli. A díky tomu se tak De Niro v roce 1988 představil v hlavní roli akční buddy komedie, kde se spojil s prakticky neznámým Charlesem Grodinem. A díky tomu vznikla bravurní kombinace buddy movie a road movie, kdy se Robert De Niro a Charles Grodin zapsali mezi nejvýraznější parťáky v akčním filmu.

Půlnoční běh byl přitom v dobrých rukách. Režie se chopil Martin Brest, který byl již tou dobou zapsaný prvním dílem Policajta z Beverly Hills a ukázal tak, že mu nedělá problém kombinovat akci a humor. Brest měl přitom štěstí na casting, neznámý Grodin dokázal s De Nirem držet krok a právě onen De Niro si komediální polohu očividně velmi užil. A to bylo klíčem k tomu, aby tahle buddy komedie uspěla.

Ve stínu všech těch legendárních filmů s Robertem De Nirem je možná Půlnoční běh tak trochu zastíněný, přesto by se ovšem tento film ignorovat rozhodně neměl. A to i právě díky tomu, že se z De Nira vyklubal komediální talent a Grodin byl v roce 1988 dost možná objevem roku. Vznikla ovšem především pohodová zábava, zábavný akční film a neprávem zastíněná buddy komedie. Sice trvá přes 2 hodiny, což je na tenhle žánr tak trochu vražedné, scénář se vyvíjí v očekáváném směru a ke konci tomu právě i kvůli přetažené délce začne docházet dech. Jenže je to nadále neskutečně zábavná podívaná a chemie De Nira a Grodina jednoduše nemá chybu.

Byla to vlastně sázka na nejistotu. De Niro nikdy komediální roli nehrál, Grodin zase neměl bohatou hereckou pověst a nebyl kvůli tomu kdovíjak velkým lákadlem. Přesto ta sázka na nejistotu vyšla. Nejen výtečnou chemii hlavní dvojice a Bresovou slušnou režií, ale také díky zajímavému scénáři George Galla. Na první pohled lehká mise lovce odměn se zvrhne v cestu po Americe, kdy se nemůže rozhodnout, zda ho více trápí ta náročná cesta nebo jeho kořist, která si z něj náležitě utahuje. Grodin výtečně ztvárnil typicky otravného spolucestujícího, kterého by člověk co nejradši odpustil. Jenomže to Jack Walsh kvůli finanční odměně nemůže a z toho Půlnoční běh tak dokonale těží. Walshe tak ve finále dost možná více než mafie trápí právě samotný Mardukas.

Nevraživost by De Nirovi a Grodinovi člověk snadno věřil. Z velké části improvizované slovní přestřelky byli ve finále klíčem k těm nejzábavnějším momentům celého filmu a to takovým způsobem, že by se divák vůbec nebránil tomu, aby vznikl Půlnoční běh 2. I když k tomu bohužel nikdy nedošlo s De Nirem a Grodinem.

Půlnoční běh možná nepatří mezi nejslavnější buddy komedie, přesto je zastíněn tak trochu neprávem. Nejen výtečná hlavní dvojice a solidní herečtí přihrávači (Yaphet Kotto, John Ashton….), ale také solidně natočená podívaná, která se sice nezapsala do análů akčního filmu, přesto to ovšem celé dopadlo relativně fajn. Je to sice příliš dlouhé, skutečně tomu i díky tomu ke konci dochází dech a po stránce akce či rozpracování postav to celé určitě mohlo zajít o dost dál. Jenomže má ten film pořád skvělou hlavní dvojici De Niro/Grodin a právě tahle dvojice dělá tuhle tak trochu nedoceněnou akční komedii tak nesmrtelnou a sám De Niro Půlnoční běh dodnes pokládá za jeden ze svých nejlepších filmů…….

R. I. P. Charles Grodin

Trailer:

Verdikt: 4 z 5


Photo © Universal Pictures

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.