Predátor – Arnold Schwarzenegger vrs. lovec z vesmíru

Arnold Schwarzenegger má jako major Dutch v Predátorovi vcelku rutinní úkol- vysvobodit několik amerických vojáků ze zajetí partyzánů uprostřed džungle. Nakonec se ale musí utkat s daleko tajemnějším a nebezpečnějším nepřítelem. On i jeho muži čelí děsivému Predátorovi (Kevin Peter Hall), který postaví americké hrdiny poprvé v životě před opravdový strach.

Psal se roce 1987 a bratři Thomasové se inspirovali recenzemi na Rockyho IV, které zmiňovali, že příště bude snad muset italský hřebec po Ivanu Dragovi soupeřit s mimozemšťanem a vytvořili mimozemského zabijáka, kterého by neporazil ani Rocky Balboa. Na režijní sesli usedl John McTierman, do hlavní role nakonec místo Stalloneho dorazil Arnold Schwarzenneger, do vedlejších úloh se dosadili výrazné tváře jako Carl Weathers, Sonny Lendham nebo Jesse Ventura a samotnou roli Jungle Hunter Predátora obsadil basketbalista Kevin Peter Hall, který působil jako ideální protivník proti neporazitelnému Arniemu. Jak si Predátor stojí po letech?

Musí se mu nechat, že nestárne…. nebo nestárne alespoň tak moc. Efekty sice ještě trochu drhnou, na tu dobu se ale jedná o perfektní práci. Zároveň ale furt platí, že to je čistý akčňák z 80. let se všemi povinnými trademarky a takový ten typ akčního filmu, který dnes už nevzniká.

Predátor je rozhodně poctivé akční řemeslo: McTierman, který se na Predátora vrhl ještě před Smrtonosnou pastí dokázal, že mu akční scény nedělají problém a některé akční scény z Predátora jsou dost možná i jedny z nejlepších akčních scén všech dob.

Predátora dělí 33 let od premiéry a dodnes je to opravdu funkční akční řemeslo, ve kterém funguje práce s postavami, akce i perfektní hudba Alana Silvestriho.

Hlavní hvězdou snímku je samosebou Arnold Schwarzenegger, jehož Alan ´´Dutch´´ Schaefer je jedna z jeho TOP 5 nejznámějších rolí a jestli se někdo má postavit šmejdovi z vesmíru, měli byste zavolat právě němu. Arnold nefunguje jen jako silný rváč ale také inteligent, který pochopí Predátorovy slabiny a důkladně je využívá. Schwarzenegger zde tak po Komandu opět hraje postavu, která má krom svalů i mozek a k překvapení mu to jde. Schwarzenegger je pořád ale především herec co vše táhne svým charizmatem a sympatickým rakouským přízvukem. Jím řečené kultovní hlášky z Predátora vynikají právě třeba i díky Arnoldově výslovnosti.

Kromě Arnolda je tu samosebou i zbytek komanda, o tom si ale promluvíme až později a promluvíme si o druhé hvězdě filmu: Jungle Hunter. Právě Jungle Hunter z původního Predátora je první Predátor v historii série a naštěstí se podařilo bratrům Thomasovým i McThiermanovy z Jungle Huntera nejen udělat silného protivníka ale zároveň, reálně smrtelnou bytost. Dočkáme se totiž pár scén exkluzivně z pohledu Predátora kde ho například můžeme vidět krvácet a víme tak, že je smrtelný. Divák tak snadno pochopí, že Predátor není nesmrtelný a Arnie ještě neztratil naději. A i když je Jungle Hunter především záporák, divák si k němu snadno najde cestu, nejen díky jeho tajemnosti ale především také díky tomu, že je to očividně opravdu parádní lovec s brilantním načasováním. Hall tu sice celý film (krom camea ve vrtulníku na konci) stráví pod kostýmem Predátora a reálně tak nemá tak moc šanci předvést něco čemu by se dalo říkat charakterní herectví, někdo ale Arnoldovy konkurovat musel a Hall zde ve finále i díky svojí výšce pasuje líp než původně plánovaný Jean-Claude Van Damme nebo cvičená opiče.

A jdeme ke zbytku komanda: K Arniemu se do jeho týmu přidává Carl ´´Apollo Creed´´ Weathers, jehož Al Dillon funguje jako Schaeferův blízký přítel ale zároveň jako rival. Weathers se na radu po vzoru své postavy snažil od komanda stranit a tím si získat i v reálném světě stejnou nenávist jakou k němu mají postavy ve filmu a i díky tomu je počáteční nevole zbytku komanda vůči němu uvěřitelná a tyhle momenty tak fungují i přesto, že Je tu Bill Duke , wrestler Jesse Ventura nebo Sonny Landham, který byl znám především jako bývalý pornoherec a ochranka u něj nebyla proto aby chránila jeho ale všechny ostatní. Je tu Richard Chaves, kterému hereckou kariéru o pár let později ukončili neodbytní posedlí fanoušci ale především je tu Shane Black, jenž dal sérii legendární vtípek o obří vagíně, který je tak ubohý až je skutečně vtipný, zvláště když se mu zasměje i tak vážný charakter jako je Billy Sonnyho Landhama.

Predátor je právě plný dodnes kultovních a legendárních hlášek, které zná snad každý filmový divák. Především jde ale o skutečně poctivý akční řemeslo, které navíc ukázalo jak vytvořit uvěřitelné pouto mezi válečným komandem a jak předvést jeho plnou sílu. S tímhle zabijáckým komandem byste si totiž vlastně úplně v pohodě chtěli dát celý film i bez Predátora a byl by tu potenciál, že by ho spolehlivě utáhli.

Predátor 2, oba crossovery Vetřelců a Predátorů a Predátoři, se k původnímu Predátorovi nepřiblížili ani z rychlíku. Predátor: Evoluce od Shanea Blacka zpočátku i díky účasti Blacka vzbuzoval naděje na důstojné navázání, i Black ale ve finále selhal a i díky odkoupení studia 20th Century Fox studiem Disney má tak Predátor asi na (minimálně) velmi dlouhou dobu odzvoněno. Pořád ale máme původního Predátora, kterého nám nikdy nikdo nevezme…..

Trailer:

Verdikt: 4 z 5


Foto: Photo © 20th Century Fox

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.