Počátek – Za co všechno může manipulace snů!

Dom Cobb (Leonardo DiCaprio) je zkušený zloděj, absolutní špička v nebezpečném umění extrakce: krádeže cenných tajemství z hloubi podvědomí během snění, kdy je mysl nejzranitelnější. Cobbova vzácná schopnost z něj učinila vyhledávaného hráče v zákeřném světě korporátní špionáže, ale také z něj udělala uprchlíka a stála ho všechno, co kdy miloval. Teď dostane Cobb šanci na vykoupení. Jedna poslední akce mu může vrátit normální život, ale jen pokud se mu p…odaří provést nemožné – vnuknutí myšlenky. Místo dokonalé krádeže musí Cobb a jeho tým specialistů zvrátit běh věcí. Jejich úkolem není myšlenku ukrást, ale vnuknout ji. Pokud uspějí, půjde o dokonalý zločin. Ale sebepečlivější plánování a odborná znalost je nemůže připravit na nebezpečného nepřítele, který nejspíš předvídá každý jejich krok. Nepřítel, kterého mohl čekat jen Cobb.

Ať už právě teď sníte nebo ne tak je jedno jisté- Film Počátek existuje a jedná se nejen o jednoho z nejlepších zástupců žánru sci-fi (nejen) uplynulé dekády ale též šlo tehdy o definitivní potvrzení toho, že scenárista a režisér Christopher Nolan dokáže sám vymyslet chytrý a skutečně bravurní scénář, který si nejen dokáže pohrát s divákem ale předvede vše co film může divákovi nabídnout.

Počátek byl pro Christophera Nolana po jeho režijním debutu Memento první film ke kterému napsal zcela sám a se scénářem mu nepomáhal ani jeho bratr Jonathan Nolan ani kdokoliv jiný. Nolan měl konkrétně nápad v hlavě 10 let a jeden z důvodů, proč přijal režii Batman začíná byl právě ten důvod aby si našel u producentů důvěru a mohl svůj vysněný projekt Inception realizovat. Po úspěchu Batman začíná a ještě větším úspěchu Temného rytíře tak definitivně dostal Christopher Nolan šanci tuhle obrovskou sci-fi ukázat světu. A díkybohu za ní.

Zatímco u Batman začíná a Temného rytíře šlo ještě říct, že se Christopher Nolan opíral o silnou komiksovou předlohu tak zde definitivně dokázal, že mu nedělá problém představit obrovský propracovaný svět, který je nejen velkolepý a epický ale má v sobě i něco víc. Myšlenku cestování ve snech zde Nolan vykřeše na plno a za pochodu dokáže říct, odkud vlastně technologie pochází, jak funguje a také zmíní několik důležitých odborných pojmů. Toto vše jinak Nolan dokáže zmínit v pár větách a prim se tak může především soustředit na hlavní zápletku.

Na první pohled je jasným stěžejním bodem filmu vyloženě špionážní mise a dle mnohých mise zcela nemožná- tým Doma Cobba má vnuknout myšlenku. A Počátek skutečně je rozmáchlý obří špionážní akčňák, kde nechybí strhující akční sekvence jako naháněčka v Mombase, přestřelka v dešti či závěr v horách. Nolan zde servíruje přehledné ale především epické akční sekvence, kterým nechybí parádní náboj a ani napětí. I když ale hlavní zápletka tkví v onom vnuknutí myšlenky, samotný film je ve finále tak trochu o něčem jiném.

Počátek naznačí, že jakmile člověk poprvé vstoupí do světa snů, tak už je od něj těžké se odloučit. Toto představuje především postava Ariadne v podání Ellen Page, která je v podstatě ve stejné situaci jako divák a Dominic Cobb v podání Leonarda DiCapria a Arthur v podání Josepha Gordona-Levitta postupně Ariadne a diváky zatahuje do fungování snového světa. Počátek ale ukáže i negativní důsledky. Sám Dom varuje, že se časem může člověk začít ztrácet v tom co je součástí reálného světa a světa snů a též je možnost, že člověk klidně může ve snu strávit dekády. Tohle vše může zpočátku působit jen jako takové varování co by se hlavním hrdinům mohlo zdát, toto vše má ale ve finále i stěžejní úlohu v hlavní zápletce a i když tu pořád jde o vnuknutí myšlenky, prim tu tentokráte hraje i něco jiného.

Právě u postavy Doma a jeho představitele Lea DiCapria často padá, že je Dom Cobb jedna z těch méně výraznějších rolí DiCapria po filmech jako Chyť mě, když to dokážeš, Prokletý ostrov, Nespoutaný Django, Vlk z Wall Street nebo Revenant s čím zásadně nesouhlasím. Ano, role Calvina J. Candieho nebo Jordana Belforta jsou možná po herecké stránce výraznější, to by ale neznamenalo, že Dom Cobb není výrazný hrdina a především bravurně zahraný hrdina. Cobb se stylově uvede skrz úvodní sekvenci, už zde se ale ukazuje, že má některé zásadní problémy. Ve finále se ukáže, že má Cobb věrohodnou motivaci a DiCaprio má ve finále i zde šanci předvést několik silně emočně vyhrocených momentů, které dokazují, že DiCaprio skutečně dává do každé role vše.

DiCaprio je možná nejvýraznější člen obsazení a má nejzajímavější roli, to ale neznamená, že by zbytek byl špatný. Sice žádný zbytek týmu nemá vyloženě tak zajímavou motivaci jako Cobb (vlastně krom financí nemají žádnou), celý tým ale funguje plnohodnotně a každý dostane svou šanci zazářit. Joseph Gordon-Levitt a Tom Hardy jsou ve svých rolích super, Ellen Page má výraznou úlohu, Dileep Rao se neztratí a Ken Wanatabe zde po čestné roličce v Batman začíná dostává od Nolana stěžejní part a jeho Saito se časem z na první pohled chladnokrevného businessmana vyklube na muže svého slova a vlastně celkového sympaťáka.

Cillian Murphy jako dědic milionářského impéria Robert Fisher, který je cílem Cobba a jeho týmu a rozkol s jeho umírajícím otcem ve finále ve filmu sehrává zásadní part zde má dost možná po Cobbovi nejzajímavější roli. Trio těch nejzajímavějších postav poté uzavírá Marion Cotillard jako přelud Cobbovy ženy a v čestných roličkách se tu neztratí ani Michael Caine či Pete Postlethwaite.

Především je ale Počátek skutečně vrcholným audiovizuálním zážitkem, který navíc je podobně jako většina ostatních Nolanových filmů tím filmem, který hraje každým zhlédnutím. Stejně jako Temný rytíř, Temný rytíř povstal či Interstellar je nutné Počátek vidět několikrát a rozklíčovat v něm všechny motivy a mistrovské detaily které tento film má. Pokud u Počátku vypnete mozek, tak je pořád možné, že si ho pořád užijete jako parádní blockbuster. Jakmile ale zapnete mozek, tak vás potencionálně čeká naprosto chytrý zážitek, který podobně jako právě Temný rytíř nebo Interstellar je za mně jasným hybridem artového filmu s blockbusterem.

Kameraman Wally Pfister předvádí naprosto parádní a úžasné záběry za které v podobě Počátku definitivně získal Oscara, který mu už těsně utekl u Batman začíná, Dokonalého triku nebo Temného rytíře. U Počátku ale neplatí, že by byl Pfisterův Oscar Oscarem za zásluhy, protože Nolanův (bývalý) dvorní kameraman u Počátku neztratil nic ze své kamerové preciznosti a bravurní obrazové kompozice. I díky Pfisterově kameře poté svět snů působí tak živě a je vizuálně strhující.

Počátek je navíc film, který opravdu funguje především s využitím hudby a to u Počátku konkrétně platí s hudbou skladatele Hanse Zimmera, která za mně patří mezi Zimmerovy vrcholné soundtracky a i oni dávají takovou sílu těm napínavým sekvencím jako naháněčka v Mombase nebo nulová gravitace v hotelu.

U Počátku se musí pochválit i mistrovská práce se zvukem a ve finále i použití No, Je Ne Regrette Rien od Edith Piaf, čímž k dokonalosti tak už opravdu nechybí nic. Počátek totiž dokáže být akční peckou, napínavým strhujícím thrillerem a též se tu dá najít i prvek tragické lásky nebo rodinného konfliktu. Vrcholem emoční síly celého filmu je poté finále, které díky vysvětlení od Michaela Cainea už není tak šokovaně otevřené jako tomu bylo v době premiéry, přesto ale dodnes film neztratil ani smítek kouzla u jednoho z nejlépe vyhrocených finále, ke kterému směřoval bravurní začátek, bravurní prostředek a mistrovský konec. Tohle se hodně snadno mohlo Nolanovi rozpadnout pod rukami, on ale přesto dodal jeden z nejoriginálnějších a nejvýraznějších filmů všech dob, který je prostě mistrovský po všech stránkách.

U Počátku může být divák napjatý a slintat nad strhujícím příběhem a parádní gradací, zároveň může ale hodně snadno dojít na slzy. Je to film s mnoha vrstvami, které není snadné na první dobrou pochytit všechny, i to je ale motivace film nevidět jenom jednou. Stojím si za tím, že je Počátek společně s Temným rytířem a Temným rytířem povstal dodnes v TOP 3 filmů Christophera Nolana a stojím si za tím, že všechny jeho filmy, které vydal od roku 2008 jsou ukázkou blockbusterového a zároveň uměleckého filmu. Christopher Nolan prostě patří mezi (minimálně) nejlepší filmaře současnosti a můžeme jen doufat, že Nolan jen tak neztratí formu. Jednou k tomu možná přece jen dojde, zrovna u žádného aktuálního filmaře by to ale nebyla taková škoda jako právě u Christophera Nolana, protože jeho mistrovská práce s vyprávěním, detaily a kompozicí, která skutečně především v posledních letech kombinuje filmy umělecké a filmy obrovské je prostě fenomenální.

Trailer:

Verdikt: 5 z 5


Photo © Warner Bros. Pictures

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.