Pan Jangle a vánoční dobrodružství

Veselého výrobce hraček Janglea (Forest Whitaker) kdysi zradil pomocník Gustafson (Keagan-Michael Key), kterému věřil. O spoustu let později mu ale do života vstoupí hodná a zvědavá vnučka Journey (Madalen Mills) a dá mu novou naději…

Vánoční svátky má většina z nás osvědčená filmový klasikami- Vánoce si už prostě většina z nás nedovede představit bez věčných repríz klasických českých pohádek, Sám doma, Smrtonosné pasti, Život je krásný, Lásky nebeské, Batman se vrací nebo Rockyho IV. A přesto se každý rok objeví nějakých pár pokusů, které by se rádi stáli tou novou vánoční klasikou. Netflix to letos zkusil s pohádkou Pan Jangle a vánoční dobrodružství režiséra a scenáristy Davida E. Talberta (který má již zkušenost s jistými vánočními filmy, které byli mířeny především na afroamerické publikum), která má navíc v hlavní roli Foresta Whitakera. Povedlo se Netflixu skutečně dodat novou vánoční klasiku?

Nemyslím si to. Pan Jangle a vánoční dobrodružství je rozhodně vizuálně velmi působivá podívaná na které jsou production values neskutečně znát a věřím, že tahle pohádka skutečně mladé diváky neurazí, zvláště když skutečně hodně čerpá z atmosféry Vánočních svátků.

Jenomže je tu několik problémů- Především jde o muzikál! V případě, že realizujete muzikál musíte mít dokonalé texty písní, chytlavou muziku a také povedenou doprovodnou choreografii tanečních scén. Nic z toho bohužel ale Pan Jangle nemá. Není to tragédie, zároveň si ale celou dobu budete jednoduše říkat, že rozhodnutí o tom, že film bude zároveň muzikál bylo tak trochu mimo. A bohužel si tohle rozhodnutí film není schopen obhájit.

Další kámen úrazu je, že má tento film skoro 2 hodiny! 2 hodiny pro vánoční pohádku je skutečně moc a opět dvojnásob v případě, že pro to není důvod. V případě osekání muzikálových čísel ten film mohl rozhodně dramaturgicky působit pevněji, přesto se ale musí nechat, že to nejsou dvě hodiny čirého utrpení. Spíše jen skutečně tak trochu přetažené dvě hodiny.

Tenhle film má naštěstí štěstí v dobrém castingu. Forest Whitaker je hodně fajn, Keegan-Michael Key zde dostává příležitost se skutečně vyřádit, Hugh Bonneville mě jako vždycky bavil a mladá Madalen Mills je sympatická a talentovaná dětská herečka.

Výprava se opravdu povedla a ten film vypadá opravdu krásně, draze a vánoční atmosféra sála všude kolem. Efekty jsou též na vrcholné úrovni, hudba Johna Debneyho je fajn a celé to skutečně není vyloženým průserem. Zamrzí jen fakt, že je film skutečně přetažený, jeho muzikálová čísla nefungují jak by měli, scénář není kdovíjaká pecka a celé to poselství, které tak nějak od pohádky očekáváte tu nefunguje tak jak by asi chtělo. Tedy minimálně pokud jsem ho já osobně pochopil tak jak jsem měl. A pokud ano, tak opravdu tak trochu kroutím hlavou.

Pokud vás už skutečně o Vánocích nudí rutina a chcete zkusit něco nového, Panu Jangleovi a vánočnímu dobrodružství teoreticky šanci dát můžete. Nečekejte ale novou vánoční klasiku, kterou si budete od aktuálního roku pouštět rok každý. Pokud ale na konci roku budete dohánět vánoční filmy, Pan Jangle si vaše ignorování vyloženě nezaslouží. Ale zase si nezaslouží, abyste od něj čekali skutečný filmový klenot. Jen skutečně víceméně fajn vánoční výplach…..

Trailer:

Verdikt: 3 z 5


Photo © Netflix / Gareth Gatrell

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.