Pacific Rim: Země nikoho – seriálové zpracování hitu Guillerma del Tora

Kaijuové se vynořili z moře a ovládli Austrálii, kde se dva sourozenci s pomocí poničeného jaegera pokouší najít ztracené rodiče – nebo aspoň přežít…

Režisér a scenárista Guillermo del Toro v roce 2013 realizoval projekt Pacific Rim- Útok na Zemi, jehož scénář sepsal společně s Travisem Beachamanem, který též přišel s námětem a sám del Toro tehdy tvrdil, že tento film vzdává poctu anime a podžánrům kaiju a mecha. Už tehdy měl poté del Toro plán na pokračování, to ale nakonec natočil Steven S. DeKnight. Už jednička s rozpočtem kolem 200 milionů se s tržbami ve výši 411 milionů dolarů jen tak tak zaplatila, dvojka, jejíž rozpočet se ale i tentokrát pohyboval kolem 200 milionů dolarů a finální tržby ve výši 290, 9 milionů dolarů tak jasně hlásili, že tudy cesta nevede. Do rovnice si započtete fakt, že DeKnight sice zvládá akci, kde si obrovští roboti rozbíjí držku s partou monster, vizuální mág jako Guillermo del Toro to ale jednoduše není a tak bylo celkově jasné, že slušně otevřená vrátka, která mohli potencionálně vézt k Pacific Rim 3 byla víceméně zabarikádovaná. Zatím. Už v listopadu 2018 totiž bylo oznámeno, že se na Netflixu objeví anime minisérie Pacific Rim: The Black, který expanduje univerzum Pacific Rim a potencionálně ukáže, že má tahle značka ještě pořád potenciál a možná to někoho dovede k tomu, že by to s tou trojkou ještě mohli zkusit. Minimálně Pacific Rim: The Black AKA Země je slušnou ukázkou toho, že tenhle svět potenciál rozhodně má.

Tenhle anime seriál rozhodně není vyloženou podívanou pro děti a je o mnohem drsnější, než by člověk čekal. Za seriálem stojí Craig Kyle (spoluscenárista Thor: Ragnarok) Sedm 20-30 minutových epizod nás zavádí do Austrálie, která je sužována kaijui a dvojice sourozenců se zde snaží přežít, přičemž naštěstí nalézají poničeného jaegera. V rámci tohoto seriálu se tak opět setkáváme s neurálním propojením, které je díky sourozeneckému poutu silné a postavy Taylora a Hayley Davisové se rychle stanou sympatickými hlavními hrdiny, v rámci tohohle vesmíru se přijde s novými zajímavými nápady a především tahle série skutečně rychle uteče. A ukáže se, že se úplně v pohodě mohlo případně pokračovat.

Díky pracování ve formě anime je možné prakticky cokoliv. Tvůrci se mohou dopustit velkolepých akčních sekvencí, které nejsou omezené rozpočtem u standardního hollywoodského blockbusteru. Bitvy mezi jaegery a kaiju jsou nápadité, skutečně se nedrží zkrátka a krásně se na to dívá. Vizuál opravdu stojí za to a jediný háček je ten, že by to celé bylo v hrané podobě bylo dost možná ještě velkolepější. Jenomže i tyhle anime akční sekvence stojí za to a je to furt lepší než nic. Zvlášť, když to doprovází fajn soundtrack Brandona Campbella.

Opravdu bravurně se podařilo vystavět atmosféru celého zasazení a některé akční sekvence jsou vyloženě napínavé a i když se nikdy nejde vyloženě přes čáru očekávání, překvapilo mě, že tvůrci někdy opravdu mají odvahu na věci, které bych v rámci tohohle seriálu nečekal. Na tenhle post-apokalyptický svět se v rámci minisérie dívá jinýma očima než, jak se na něj dívali oba celovečerní filmy a postavy samotné se tu budují velmi slušně. Jen je možná škoda, že se tu bere až příliš velký důraz na budování světa, které by šlo lehce omezit. Jenomže tempově to je pořád po celou dobu velmi fajn, právě i díky té krátké délce. Pořádně se vlastně celý seriál rozběhne až v půlce kolem čtvrté epizody, přesto je to ale po celou dobu velmi fajn a ono pomalejší tempo časem začne být méně pomalým.

Na CGI anime se skutečně hezky dívá, i přesto, že nejde o vyloženě první třídu. Chvíli mi i vlastně trvalo, než jsem si na ten styl pořádně zvyknul, jakmile si ovšem divák zvykne, skutečně ho čeká vizuálně přitažlivá a příběhově celkem zajímavá podívaná. Vydává se to vlastním směrem, slušně to rozšiřuje dosavadní mytologii a ukazuje, že tvůrci očividně mají zajímavé plány, které v nadcházející sérii mohou kreativně využít. 1. série Pacific Rim: Země nikoho není dokonalá a skutečně má problém ve svém rozjezdu, přesto jde ale rozhodně o dobrou práci, jejíž pokračování uvidím vlastně rád.

Pacific Rim: The Black je velmi fajn dodatek franšízy Pacific Rim, který dokazuje, že se s touhle sérii dá nějakým způsobem ještě pracovat. Nejde o vyloženou dokonalost určitě to ale nalákalo na již odklepnutou 2. sérii a skutečně doufám, že někoho napadne, že by dal bitkám jaegerů s kaiju ještě třetí celovečerní šanci v hrané podobě. Animované porcování kaijů se totiž hranému porcování kaijů prostě nevyrovná a potenciál, který nabídla po-titulková scéna Pacific Rim 2: Povstání by šlo určitě adekvátně využít. A vlastně by mi případně nevadilo, kdyby ho v nadcházejících sériích využil aspoň tento seriál……..

Trailer:

Verdikt: 4 z 5


Pacific Rim: Země nikohoPhoto © Netflix

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.