Old Guard: Nesmrtelní – Charlize Theron by chtěla svůj „akčňák“

Sloužit navěky je těžší, než se zdá. Tajná skupina záhadných vojáků, kteří nikdy neumírají, chrání pod vedením bojovnice Andy (Charlize Theron) smrtelný svět už stovky let. Jednotka dostane zakázku na záchrannou misi, při které dojde k odhalení jejich nadpřirozených sil. Andy spolu s nejnovější členkou týmu Nile (Kiki Layne) musí jednotce pomoct s likvidací těch, kdo se za každou cenu snaží replikovat a prodávat jejich superschopnost.

Věřím, že někde v jádru tady opravdu byl potenciál na minimálně slušný film. A říkám to i přesto, že za scénářem stojí ten samý člověk, který stojí i za komiksovou předlohou- Greg Rucka. Komiksy vládnou světu a tak si svoje vlastní komiksové adaptace zkouší i Netflix. Minulý rok tu třeba byla adaptace komiksu Polar, která sice má vždy skvělého Madse Mikkelsena, jinak ale byla bolestivým průšvihem. No a letos je tu Old Guard….. který je vlastně ve finále co se týče kvalit to samé v bledě modrém!

Film je originálním filmem od Netflixu, přesto ve finále dopadl jako ten klasický studiový průšvih, který většinou Netflix odkoupí. Netflix tu sice vsadil na to, že za scénářem stojí sám autor komiksové předlohy (kterou jsem klasicky nečetl), už s ní je ale pravděpodobně v hlavní zápletce a tedy, že pojednává o nesmrtelných válečnících.

Vsadit na film kde je protagonista nesmrtelný není od začátku prohraný souboj, jakmile ale máte protagonistu o kterého se nemusíte kvůli jeho nesmrtelnosti bát tak musíte přijít aspoň s něčím co film obzvláštní- Můžete pracovat se zajímavou myšlenkou ohledně toho, že nesmrtelný hrdina začíná svůj dar nenávidět a ve finále místo akčňáku udělat čistokrevné lehce psychologické drama, které by ve finále i v žánru komiksových adaptací vyniklo minimálně podobně jako loni Joker. Lehce se tu sice tenhle film o tohle pokusí, jakmile ale na tyhle momenty dojde tak je to mizérie. A to i přesto, že jedna půlka obsazení jsou super herci a ta druhá půlka je minimálně slušná. Nebo k tomu ozvláštnění je tu ještě možnost dát víceméně nesmrtelným hrdinům přece jen nějakou tu slabinu (viz. Superman a kryptonit). Když je ale ve finále největší strach hlavních hrdinů ten, že skončí zavřeni v kleci jako pokusní králíci a je ve finále jasné, že na tenhle scénář velmi pravděpodobně nedojde tak je to vlastně celé jen ukázka naprosto tuctové akce, celkem nudného vizuálu a jakékoliv neschopnosti předvést cokoliv zajímavého.

Pokud přece jen začnete mít pocit, že příběh zde asi nebude hrát prim ale dorazí alespoň dobrá akce tak i v tomhle ohledu jste u Old Guard mimo. Je ve finále jedno jak moc Charlize Theron nebo KiKi Layne cvičili, protože akční scény ať jde o boje na tělo nebo přestřelky jsou nejen nezáživné ale vlastně ve finále i celkem opravdu odfláknuté. Pořád to nedojde do vod totálních béčkových akčňáků (od těch mají Old Guard pořád díky bohatému rozpočtu daleko), je to ale strašně slabý a to zvláště když je člověk zvyklý na akci v Johnu Wickovi, Vyproštění nebo si vzpomene jak Charlize Theron ještě 3 roky nazpátek válela v Atomic Blonde.

Charlize Theron je super a ze scénáře tahá co se dá, Marwan Kenzari potvrzuje, že má talent, Chiwetel Ejiofor hraje spíše druhé housle ale má charizma, Matthias Schoanaerts a Luca Marinelli v tom filmu jsou, KiKi Layne neurazí, Harry Melling působí jako záporák opravdu směšně (zvláště když rádoby s vtipem cituje Krále Leara) a to i přesto, že jinde dokázal, že by nemusel do konce života zůstat ve stínu role Dudleyho Dursleye.

Pro režisérku Ginu Prince-Bythewood šlo o první větší filmový projekt a bohužel to skutečně nezvládla. I přesto, že měla potenciál konečně předvést jako ženská režisérka silné akční hrdinky se jí to všechno rozpadlo pod rukama a nahoru to opravdu táhne jen solidní casting a fakt, že pár zajímavých nápadů tu přece jen je. Kdyby ten film ale šel vážnější cestou udělal by lépe, většina pokusů o humor jde totiž zcela mimo a opravdu mě už vytáčí používání hiphopové hudby ve vážnějších momentech. Což mi připomíná, že soundtrack ten film má a uvědomil jsem si, že jsem ho snad pořádně celou dobu nezaregistroval.

Old Guard se nakonec společně s novým Hellboyem, Polarem a Bloodshotem zapíše mezi nejhorší komiksovsky (minimálně) posledních let a přesto potencionálně velká čísla způsobené aktuální světovou situací budou pravděpodobně klíčem k sequelu ke kterému jsou mimochodem otevřené dveře už v samotném původním snímku. Už poprvé to ale strašně bolelo a nemám pocit, že by se u Old Guard 2 něco změnilo. Chápu, že psychologické drama o vyrovnávání se s nesmrtelnosti nepřitáhne zase tolik lidí, výsledek by byl ale automaticky zajímavější a sázím, že i lepší než tohle.

Trailer:

Verdikt: 2 z 5


Foto: Netflix

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.