Obi-Wan Kenobi: Epizoda 3

Obi-Wan Kenobi (Ewan McGregor) se snaží dostat Leiu Organu (Vivien Lyra Blair) zpět domů na Alderaan, čeká ho ovšem nevyhnutelné setkání s Darthem Vaderem (Hayden Christensen/James Earl Jones)…

Třetí epizoda Obi-Wana Kenobiho vsadila na největší lákadlo seriálu – setkání Obi-Wana Kenobiho a Dartha Vadera. Ewana McGregora a Haydena Christensena po 15 letech čekalo opětovné setkání, které lákalo na stěžejní konfrontaci dvou bývalých přátel, kteří se nyní stali nepřáteli. Režisérka Deborah Chow měla jediný úkol – aby osudné setkání po letech mělo tu pravou sílu. A líp to snad udělat nešlo.

Seriálový Obi-Wan Kenobi prozatím funguje o poznání sevřeněji než Mandalorian či Book of Boba Fett, nadále platí fakt, že seriál dokáže působit velkolepě. Třetí epizoda, která vsadila na předsatvení nové planety Mapuzo stojí především na budování vztahu Obi-Wana a malé Leii, kdy to celé funguje především i skvěle napsaným replikám. Replika, které se snaží přiblížit tomu, jak vlastně funguje pocit při používání síly, replika, která nahlíží na Obi-Wanovo nahlížení na život před nástupu do Řádu Jedi či linka o tom, jak Obi-Wan v Leie poznává její matku. Je to krásně budovaný vztah, který stojí nejen na skvělém výkonu Ewana McGregora, ale i šikovné maličké Vivien Lyry Blair, která dokazuje, že lepší mladší verze princezny Alderaanu dorazit nemohla.

Potěší další povedená akční scéna, která sází na používání blasteru místo světelného meče, i tentokrát dokáže seriálový Obi-Wan Kenobi překvapit svou brutalitou. Stěžejní je ovšem především právě nástup Dartha Vadera. Občas se začalo povídat o tom, že by šlo natočit film podobný Halloweenu, kde by místo Michaela Myerse řádil Darth Vader a přesně takový pocit dokáže Vader vyvolat. Od jeho nástupu z něj vyzařuje respekt, kdy dokáže nahnat strach i členům Impéria, stává se plíživou mocnou bytostí, která vraždí bez smilování a především si ve finále pohrává se samotným Obi-Wanem Kenobim, kdy naplno využívá temnou stranu i fakt, že Obi-Wan Kenobi už není v síle tolik zběhlý jako kdysi během osudového souboje na Mustafaru. Darth Vader se vrátil v plné síle, navíc i s hlasem Jamese Earla Jonese.

Opětovný souboj poté sází na konfrontaci modrého a červeného světelného meče, kdy si Vader skutečně s Obi-Wanem Kenobim pohrává, využívá slabinu v Obi-Wanově strachu a v rozhodujícím obratu se mu rozhodne oplatit stejnou minci. Celou dobu je očividné, že Vader nechce Obi-Wana jen tak lehce zabít. Chce si s ním pohrát, brutálně mučit a teprve poté zabít. Tohle je přesně ten Darth Vader, ze kterého šel respekt už od jeho nástupu na Tantive IV v Nové naději. Tohle je ten Darth Vader, který dokáže nahnat strach i do srdcí svých spojenců. Je skvělé vidět Dartha Vadera v takové formě a to více potěšující je, že nám zbývá ještě polovina seriálu.

V detailech si jde všimnout i nového pohledu na žití za vlády Impéria, dochází zde k lehké konfrontaci ideologií i pohledu na to, že někdo se k Impériu možná přeci jen přidal proto, že věřil ve vyšší dobro. Svět Star Wars se tak nadále stává méně a méně černobílý. potěšující je ovšem právě vidět Obi-Wana ve zcela novém světle, který má daleko i k pojetí z prequelové trilogie i podání Aleca Guinesse v originální trilogii. Ideálně se tak jedná o Obi-Wana Kenobiho na tom správném rozcestí, na kterém by se měl v aktuálním bodě nacházet. Závěr především naznačuje, že právě konfrontace s Darthem Vaderem bude to, co Kenobiho postrčí k tomu, aby se opět stal tím Jediem, na kterého ještě v první epizodě vzpomínal Nari.

Soundtrack Natalie Holt se nadále solidně poslouchá, dost možná by vlastně vůbec nebylo na škodu, kdyby se po Johnu Williamsovi víceméně stala novou dvorní skladatelkou nové generace Star Wars. Nadále solidní výprava, pocit epičnosti a především s nástupem Dartha Vadera i zápal neskutečné husiny. Pravidelné týdenní čekání po dobu následujících 3 týdnů bude velmi nepříjemné…

Verdikt: 5 z 5

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.