Na Hromnice o den více – Nejklasičtější film o časové smyčce.

Samolibý a vším otrávený moderátor počasí Phil Connors (Bill Murray) je pověřen natočením reportáže o každoročních oslavách Hromnic. Na cestě z města Punxusutawney se dostane do ohromné bouře, která přeruší dopravu. Následujícího dne Phil zjistí, že se ocitl v časové smyčce, díky které má spoustu času, aby se nad sebou mohl zamyslet…

Scenáristické duo Harold Ramis/Danny Rubin, zároveň Ramis jako režisér a Bill Murray v hlavní roli. Tohle trio dohromady stojí za komediální klasikou a nedoceněnou valentýnskou stálicí, která se stala tak ikonickou, že jí dokonce jednou na AXN ve stylu filmu pouštěli ve smyčce pořád dokola.

Na Hromnice o den více je jedna z nejoriginálnějších romantických komedií všech dob, která funguje především díky fenomenálnímu výkonu Billa Murrayho. Ten se zde objevuje v roli naprostého mrzouta, který se ránou osudu ocitne v časové smyčce, která má potenciál změnit přístup tohohle otráveného člověka k životu. Mrzutý člověk tak několikrát po sobě prožívá 2. února, zlepšuje se v několika činnostech, jeho povaha se začíná měnit a především konečně nechává průchod svým citům vůči své produkční Ritě v podání Andie MacDowell. A Murray to celou dobu hraje se svým naprosto klidným komediálním postojem, přičemž mu ale nedělají problém ty správné komediální grimasy a zároveň i vážné pasáže.

Celé to má samozřejmě předvídatelný konec, téhle romantické komedii se ale už právě díky specifickému prvku zápletky vyhýbají všechny možná klišé. Točit filmy v časové smyčce vůbec není tak snadné, jak se může zdát. Naopak se vždy musí dbát důraz na co nejmenší detaily, přičemž se právě to Ramisovi daří neskutečně. Datum 2. února se pro Phila Connorse stane jednoduše peklem, které Ramis a Rubin skrze scénář prodávají naprosto zábavně. Ramis a Rubin mají tuny nápadů, které jsou v rámci Na Hromnice o den více bravurně využité a navíc Na Hromnice o den více stojí na vyloženě inteligentním humoru. Na Hromnice o den více fungují jako kreativní snímek, který je zároveň vtipný, zároveň romantický a zároveň přináší zajímavý pohled na člověka, který zkouší věci, které by ho nikdy nenapadli a to jen díky tomu, že ví, že ho po pár zkušenostech z časové smyčky nemůže dostat snad téměř nic. Dost možná teprve až právě uvědomění, že ke svému životu celou dobu přistupoval špatně a to co celou dobu potřebuje má vlastně hned vedle sebe- Ritu.

Na Hromnice o den více bravurně balancuje mezi komediálními a romantický motivy, představuje Billa Murrayho ve vrcholné formě a jednom z nejkreativnějších komedií všech dob. Dost možná jen zamrzí, že se pořád kráče v příliš jasně vyšlapané cestičce a jeho originální dějový prvek je v podstatě to jediné, co tuhle komedii obzvláštňuje. Jenomže je to pořád tak neskutečně milá řachanda, že je vlastně skutečně ideální na Valentýna a zároveň má pořád tolik kreativních a chytrých nápadů, že je skutečně těžké si na Na Hromnice o den více často nevzpomenout. Už kvůli svišťovi Philovi, Nedovi Ryersonovi (nedoceněný Stephen Tobolowsky) a pár dalších fajn vedlejších postavách, mnoha sympatickým aspektům a především chytlavé I Got You Babe. Tahle komediální klasika navíc patří mezi nejznámější filmy, které pojednávají o časové smyčce a mnoha filmů, které se točí právě kolem této smyčky se většinou inspirují právě touhle bravurní komedií Harolda Ramise. A Bill Murray je Bill Murray!

Trailer:

Verdikt: 4 z 5


Photo © Columbia Pictures Corporation

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.