Mulan – další zbytečný hraný remake

Když císař Číny (Jet Li) vydá nařízení, že jeden muž na rodinu musí sloužit v císařské armádě k obraně země před nájezdníky ze severu, Hua Mulan (Liu Yifei), nejstarší dcera ctěného bojovníka Zhoua (Tzi Ma), zaujme místo svého nemocného otce. V přestrojení za muže překonává Hua Jun nástrahy na každém kroku své cesty a učí se využívat své vnitřní síly a přijímat svůj skutečný potenciál. Tato epická cesta z ní nejen učiní ctěného bojovníka, ale vyslouží jí i respe…kt vděčného národa a hrdého otce…..

V poslední době studio Disney pracuje na hraných předělávkách svých animovaných klasik jako Kráska a zvíře, Aladin, Dumbo a Lví král a já jsem jeden z mála, který tyto předělávky hned od začátku neodsuzuje a dokonce má většinu z nich velmi rád, protože si stojím za tím, že pokud se hraného remakeu zrovna chopí šikovný režisér s výrazným rukopisem (viz Guy Ritchie-Aladin) tak z toho může být něco velmi výrazného co si obhájí svou existenci. Zatím nejnovějším přírůstkem do rodiny hraných Disneyho předělávek je poté hraná Mulan, která se kinopremiéry měla dočkat už v březnu a nakonec se jí kvůli komplikacím s COVID-19 víceméně dočkává až teď. Stojí poté tato předělávka za to? To je otázka na dlouhé rozebírání….

Hraná Mulan je klasická fajn disneyovka, která má dokonalý vizuál, velmi zdařilé akční scény a především sympatické a dobré obsazení. Zároveň ale hraná Mulan tančí na tenkém ledě aby zároveň byla předělávkou původního animáku a zároveň byla více věrná původní čínské legendě. To znamená, že v hrané Mulan nehledejte následující: Žádný Mushu, žádný cvrček, žádná šílená babička, žádní vtipkující duchovní předkové, žádné písničky (především absence I’ll Make A Man Out Of You zamrzí jako prase, potěší ale fakt, že skladatel Harry Gregson- Williams se ve svém soundtracku občas pokouší o alespoň menší hudební odkazy na původní písně), celkově výrazné omezení humoru a především rozhodně vážnějšího pojetí. Hraná Mulan si tak jde ze všech prozatímních hraných předělávek co nejvíc svou vlastní cestou a záleží jak moc vám tohle výrazně jiné pojetí sedne.

Kouzlo původního animáku je v hrané podobě rozhodně pryč, to ale neznamená, že by hraná Mulan neměla své velmi pozitivní prvky. Takovou kamerovou estetiku Mandy Walkerové jsem si okamžitě zamiloval a tahle dáma, která už stojí za Austrálií nebo Skrytými čísly opět ukázala, že je velmi nedoceněným talentem v oblasti kamery a doufám, že dostane v následujících letech čím dál tím více výrazných pracovních povinností. Především je ale Mulan zajímavá v tom ohledu, že jde o zajimavý mix klasického hollywoodského blockbusteru s asijskými filmy.

Tahle Hollywoodská předelávka animované klasiky má bohužel smůlu v tom, že jí netočí Bill Condon, Tim Burton, Guy Ritchie nebo Jon Fevreau ale Niki Caro, která Mulan potvrzuje, že prostě nemá žádný výrazný režisérský rukopis. Přesto ale budu na Mulan ještě nějakou dobu vzpomínat v rámci několika zajímavých vizuálních nápadů a především mě sice mrzí, že nedošlo na klasické písně z originálu nebo Mushua, přesto jsem ale rád, že si tu někdo šel pořád tak trochu vlastní cestou a ve finále tohle skákání mezi animovanou předlohou a čínskou legendou není takovým bordelem jaké mohlo být.

Hlavní hvězda Yifei Liu možná není obrovským castingovým objevem, která by měla na to se stát nějakou velkou hvězdou, v téhle hlavní roli filmu, jehož stěžejní téma je emancipace a s celkovým pojetím silné ženské hrdinky se tu pracuje velmi dobře je ale Liu velmi dobrá a nakonec i přes lehké pochybnosti castingovou trefou. Donnie Yen a Jet Li jinak bohužel nedostanou takovou šanci vyřádit se jako za časů Tenkrát v Číně, přece jen ale dostanou ve svých vedlejších rolích šanci se trochu předvést a ukázat, že pořád patří mezi jedny z největších machrů asijské kinematografie. Jason Scott Lee funguje jako výrazný záporák, postava Gong Li se velmi zajímavě paraleluje s postavou Mulan a má ve svém příběhu ve finále pochopitelnější postavení než by se mohlo zdát a o zbytku se toho bohužel říct nedá. Sympatických charakterů je ve vojenském štábu hodně, na rozdíl od původního animáku ale nikdo nedostane takový prostor a to ve finále ani Yoson An v roli potencionálního nápadníka Mulan.

Mulan měla očividně fungovat jako velká rodinná epická zábava a ve finále jsou tyhle ambice víceméně dosažené. Dokážu si velmi dobře představit, že pro rodinu jde o ideální film, protože je tu zároveň dost akce a zábavy a zároveň také právě poselství o věrnosti rodině. I tyhle vážnější momenty fungují velmi dobře a v rámci tohohle jsou dost možná prodání lépe než v původním animáku, což je jedna z mála věcí, které hraná verze dělá líp.

Zároveň se dle očekávání musí pochválit velmi překrásná výprava a především naprosto bravurní kostýmy. Akční scény poté sice nejsou kdovíjakým vrcholem ale označil bych jako za velmi zdařilé. Velmi lehce se mi protiví fakt, že na rozdíl od původního animáku kde Mulan žádné speciální schopnosti neměla je zde výskyt schopnosti čchi a jakmile začne Donnie Yen vyprávět o tom, že čchi obklopuje všechny lidi a vše kolem nich jsem si začal připadat jako by si reálně v Disney někdo řekl, že by bylo vlastně super udělat z Mulan tak trochu fantasy Star Wars a z postavy Donnieho Yena udělat nového Obi-Wana. Právě díky téhle speciální schopnosti dojde k několika vizuálně zajímavým akčním sekvencím, zároveň mi ale poté došlo, že tahle speciální schopnost tak trochu vyšuměla do ztracena.

Hraná Mulan ve finále možná sice kvapí až moc a zásadní moment neprodá tak moc jako původní animák, přesto jde ale pořád o velmi fajn rodinnou zábavu, které velké plátno sluší a především je vidět, že si někdo dal s výrobou filmu strašnou práci. Aktuálně si nedovedu představit (aktuálně stále plánované) pokračování v zrovna téhle podobě, rozhodně bych ale nebyl automaticky proti, protože hraná Mulan rozhodně není průšvihem a má své velmi pozitivní stránky prodané především skrz zajímavé vizuální zpracování a několik opravdu vyloženě dobrých akčních sekvencích. Zároveň to opravdu skutečně funguje jako velmi fajn podívaná pro celou rodinu s několika poselstvími a jde o řemeslně luxusní film. Není to blockbuster roku, jde ale alespoň o velmi fajn podívanou….

Trailer:

Verdikt: 4 z 5


Photo © Walt Disney Pictures

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.