Mission: Impossible – První díl z Oktalogie.

Agent IMF Ethan Hunt (Tom Cruise) byl nařčen z toho, že zradil svou agenturu a prodal přísně tajné informace. Hunt je tak nucen závodit s časem, aby dokázal svou nevinu… a odhalil “špióna,” který ohrožuje činnost C.I.A. ve východní Evropě…

Kořeny série Mission: Impossible sahají mnohem dál než k původnímu filmu z roku 1996. Série Mission: Impossible by totiž pravděpodobně neexistovala bez seriálu z roku 1966. I kvůli úspěchu původního seriálu se Paramount Pictures pokoušelo o filmovou adaptaci. Film založený na původní sérii ovšem vznikl především Tomu Cruiseovi. Už tehdy slavný herec Hollywoodu byl fanouškem původního seriálu už od mládí a film založený na seriálu vznikl především díky němu. Už i díky tehdejší Cruisově slávě díky filmům Rain Man nebo Narozen 4. července tak mohl vzniknout relativně velkorozpočtový (80 milionů dolarů) film, který nakopl jednu z nejlepších akčních sérii současností. A stal se především jedinou dlouhodobou franšízou, kterou Tom Cruise ve svém portfoliu má.

Tom Cruise už se tehdy producent na zrodu téhle legendární akční série podílel a položil základy, které tuhle úžasnou akční sérii i po letech definují. Geniální akční scény, kterých se sám Tom Cruise (výhradně bez kaskadérů) účastí, zajímavý scénář a především perfektní budování napětí. Původní Mission: Impossible především mělo štěstí v geniální volbě režiséra. Brian De Palma už se tehdy proslavil jako režisér snímků Výstřel, Zjizvená tvář nebo Nedotknutelní a v jeho rukách vznikla geniální blockusterová podívaná, jejíž úspěch započal celou (nadále) úžasnou akční sérii. Nejen, že jde o vrcholnou blockbusterovou záležitost, ale zároveň De Palma natočil velmi svižnou, zajímavou a do jisté míry funkčně thrillerovou záležitost, kdy vznikl nejen efektní akční blockbuster, ale zároveň skutečně složitá špionážní záležitost. Právě napínavost jednotlivých akčních scén, geniální protagonista Tom Cruise a schopnost tvůrců šokovat za pohybu je dost možná jedním z důvodů, proč se série Mission: Impossible udržela tak dlouhou dobu.

Mission: Impossible se zapsal do paměti jako jeden z nejpamětihodnějších špionážních thrillerů. Představil výtečné akční scény, předvedl, že je Tom Cruise ideálním hrdinou na akční scény a dokázal, že má tahle série potenciál. Ten se v pozdějších letech předvedl především ve specifickém výběrů režisérů se specifickým vkusem, nic z toho by se ovšem nestalo bez úspěchu původního filmu. Cruisův Ethan Hunt odviněn ze zrady se poprvé vydal na velmi komplikovanou misi, kdy to především celé funguje díky geniální De Palmově režii s jeho klasickými tvůrčími přístupy, výtečně zvoleným soundtrackem Dannyho Elfmana a povedené tvůrčí stránce.

V rámci Mission: Impossible se snadno dá rýpat do věrohodnosti, přesto už tehdy ovšem série dokázala, že má skutečnou odvahu. A to nejen v rámci akčních scén, ale zároveň šokovat za pochodu. Už původní Mission: Impossible by skutečně kvalitně fungoval jako samostatný akční thriller, kdy vše nefunguje způsobem, jaký se tak snadno zdá.

Kromě Cruise byla trefná volba na casting i všude jinde. Skvěle obsazený Jon Voight, Jean Reno ve velmi zajímavé úloze, sympatický Ving Rhames, který společně s Tomem Cruisem patří mezi jediné herce, kteří se objevili ve všech dílech série a i Emmanuelle Béart nebo Vanessa Redrave dostali zajímavé úlohy.

De Palmův smysl pro jednotlivé funkční záběry, geniálně natočená podívaná a naznačený potenciál pro franšízu, který byl především vytěžen až v následujících letech. Původní Mission: Impossible je nadále skvělá podívaná, která položila základ pro jednu z nejlepších akčních sérii současnosti. Velmi snadno se do ní dá rýpat, její stylovost, významnost a do dnešního dne funkčnost se ovšem nedá upřít ani náhodou. Brian De Palma vytvořil skvělý špionážní thriller a Tom Cruise na producentské židli i jako producent položil základ pro jednu z nejlepších akčních sérii současnosti. Díky bohu za to!

Trailer:

Verdikt: 5 z 5


Photo © Paramount Picture

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.