Medvěd – Není to dokument! Je to opravdu hraný film!

Britská Columbie, 1885. Na velkou medvědici při vybírání medu z hnízda horských včel spadne velký kámen a zabije ji. Její mládě York tak musí samo začít objevovat život. Když medvídě potká postřeleného medvědího samce Kaara, uzavřou po počáteční antipatii přátelství. Jenže lovci se nechtějí vzdát a sledují stopy už dvou medvědů….

Hned na začátek je nutno dodat, že Medvěd skutečně není dokument ale normální celovečerní film ve kterém jsou hlavními postavami dvojice medvědů. Za filmem stojí režisér Jean-Jacques Annaud, který film natočil na motivy knihy Jamese Olivera Curwooda, který tento příběh napsal podle skutečné příhody, kterou jako mladý lovec zažil. V Medvědovi se sice objeví trio lidských herců, důraz je ale ve finále skutečně kladen především na hereckou medvědí dvojici jménem Bart a Dounce. Tenhle pár medvědů grizzly se poté úplně v pohodě může zapsat do seznamu nejvýraznějších filmových dvojic a celkově je Medvěd skutečně milý rodinným filmem, který fascinuje tím jak je vizuálně nádherný, emocionálně neskutečně silný a jak perfektně šikovné medvědy v hlavních rolích má.

Ze začátku sice hrozilo, že Bart Dounceho sežere jak to samci medvěda grizzlyho v přírodě s mláďaty dělají, nakonec se tak ale nestalo a je to dobře. Dá se sice polemizovat nad tím, že kdyby ve filmu hrálo jiné medvídě tak si to vůbec neuvědomíme, protože většina medvědů jsou automaticky téměř totožní, přesto to ale Bartovi a Dounceovi společně před kamerou sekne a právě oni jsou dost možná důvodem proč ten film tak funguje. Bart a Dounce před kamerou působí přirozeně, sehraně a především skutečně sympaticky. Pracovat se zvířaty je celkově jako s malými dětmi při natáčení vždy náročné a natáčení Medvěda rozhodně nebylo procházkou růžovou sadou. Ve finále ale skutečně dorazil velmi povedený dobrodružný film pro celou rodinu, který medvědy grizzly ukazuje v tom nejlepším světle a ve finále přece jen dokáže ukázat tak trochu jiný pohled na emoční fungování mezi dvěma bytostmi.

Lidští herci sice rozhodně nejsou špatní, zaprvé ale nejsou ve filmu zase tak moc a když už se objeví tak jsou hlavní hvězdy pořád medvědi. Ve filmu se ale především objevují parádní myšlenky jako ,, jaký je rozdíl mezi tím, když člověk zastřelí medvěda nebo medvěd zabije psa´´ nebo kdo je v divočině v právu. Lovci jdou po hlavním medvědovi zásadně kvůli jeho kůži a jeho život je pro ně víceméně nepodstatný. Jakmile se ale medvěd začne bránit je to automaticky špatně. Ne, lidské charaktery nezačnete nenávidět, protože nejsou čistým zlem. S medvědem se ale ve finále přece jen sympatizuje o trochu lépe, protože konflikt neodstartoval on a vše co následně dělá je jen jeho obrana. Především vyvrcholení vztahu mezi medvědem a jeho lidskými pronásledovateli je tak bravurní a ukazuje jasně nečernobílý pohled což je ta nejlepší možná cesta.

Už od samotného počátku filmu je Medvěd skutečně dojemná věc, kterou ještě více zvýrazňují emoce mláděte. Medvědi ve filmu nemluví a vydávají pouze medvědí zvuky, přesto je s nimi hodně snadné soucítit a přát jim tu nejlepší možnou cestu do bezpečí. Postupně budovaný vztah mezi Kaarem a Yorkem je také bravurní a autoři i bez dialogů dokázali předvést plejádu silných emocí.

Součástí filmu jsou i animované snové sekvence medvíděte jejíž autorem není nikdo jiný než Břetislav Pojar, autor kultovního večerníčků jako ,, Pojďte pane, budeme si hrát! ´´, ,, Jája a Pája´´ nebo ,, Zahrada´´. Pojarův styl při loutkové animaci se tu nezapře a i když dle mého názoru do výsledného filmu úplně nezapadají, rozhodně se jedná o bravurně vykonstruované noční můry medvíděte a dost možná jeden z největších záseků českého tvůrce v dějinách celosvětového filmu pokud člověk pomine Miloše Formana či Miroslava Ondříčka. Snové sekvence dohromady nezaberou víc než 3 minuty, přesto jsou ale povedené a zaujmou i když jsou možná přece jen ve filmu trochu navíc. I tohle je ovšem přece jen bravurní způsob jak předvést ty pravé medvědí emoce na správném místě.

Francouzský Medvěd je povedeným rodinným filmem, který je milý, emočně silný, bravurně natočený a především má ty nejlepší možné dva medvědí protagonisty co si tvůrci mohli sehnat. Právem jeden z nejslavnějších filmů se zvířaty v hlavní roli a právem se medvěd Bart stal v rámci svých možností filmovou hvězdou, jelikož se po tomto filmu objevil též třeba ve filmech Legenda o vášni, Aljaška v plamenech nebo Na ostří nože. Zemřel sice už v roce 2000 ve věku 22 let, jeho medvědí odkaz tu ale bude minimálně díky tomuto filmu (snad) navždy. A i když u medvěda Youka šlo o jeho první a zároveň poslední film (zemřel v roce 2011), jeho legendární kombinace s Bartem přece jen bude vždy stát za to. Lepší medvědí dvojku prostě nenajdete ani v animáku Medvědí bratři a ani v Méďovi Béďovi…..

Trailer:

Verdikt: 4 z 5


Foto: TriStar Pictures

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.