Magnolia – Tom Cruise nebyl ve svých začátcích jenom hvězdou.

Divné věci se dějí pořád. Někdy za to možná může souhra životních náhod, jindy lidé, kteří činí omyly, páchají hříchy, konají zlé i dobré skutky. Anebo jsou za vším „nebesa“ hrozící apokalypsou a přitom dávají novou naději a snad i možnost začít znovu. O tom všem vypráví film Magnolia prostřednictvím devíti příběhů, jež se navzájem prolínají v barvité mozaice, propojené televizní znalostní show. Hrdiny jsou umírající otec, televizní producent Earl Partr…idge (Jason Robards), jeho mladá žena Linda (Julianne Moore), slavný syn Frank T. J. Mackey (Tom Cruise), učící muže, jak svést a zničit ženy, chlapec Stanley Spector (Jeremy Blackman) s neuvěřitelnou pamětí, ohleduplný ošetřovatel Phil Pharma (Philip Seymour Hoffman), po lásce toužící policista Jim Kurring (John C. Reilly), muž Donnie Smith (William H. Macy), jenž byl v dětství považován za génia a těžko se smiřuje se svou upadající existencí, na smrt nemocný moderátor televizní soutěže Jimmy Gator (Philip Baker Hall) a ztracená dcera Claudia Wilson Gator (Melora Walters). Ti všichni a jejich blízcí se díky řadě značně absurdních náhod dostávají do nečekaných situací, které mění běh jejich života a vedou je na práh pekla i k novým nadějím. Všechny příběhy se odehrávají v jednom městě a během jednoho dne, místem děje se stala ulice Magnolia vedoucí východozápadně přes losangeleskou předměstskou část San Fernando Valle….

Paul Thomas Anderson se kdysi dávno převedl slušným režijním debutem Gambler, na jeho pecky to ale po něm chtělo ještě chvíli počkat. Po slušném Gamblerovi dorazili úžasné Hříšné noci, které si sice vzali na paškál odvážné a kontroverzní téma pozadí pornoprůmyslu, PTA to zvládl. U jeho třetího filmu Magnolia poté zašel ještě o kus dál a pokusil se dát dohromady mozaiku točící se kolem tuctu postav Jde o film jenž má opravdu více než 10 hlavních postav, trvá přes 3 hodiny a je naprosto dokonalý. Paul Thomas Anderson totiž nejenom obstaral tu nejvíc přesnou možnou režii, ale zároveň sepsal opravdu komplikovaný scénář, který nemá hluchá místa a více než naprosto v pohodě si svou šílenou délku dokáže obhájit.

Magnolia je za mně prozatím vrcholné dílo Andersona a nečekám, že by se (minimálně) v brzké době u mně Anderson zvládl překonat, protože už za mně dávno netočí výborné filmy ale pouze velmi dobré. Přesto je ale za mně Magnolia důkazem toho, že není PTA do nebes vychvalován pro srandu králíkům. Tuhle scenáristicky totálně nabitou mozaiku totiž prostě nejde dát dohromady a následně do pohybu aby fungovala tak snadno. Díky tomu, že má ale každá postava velmi parádní dějovou linii a především je naprosto parádně zahraná. Casting nabitý herci jako Tom Cruise, Philip Seymour Hoffman, Julianne Moore, William H. Macy nebo Jason Robards, který svou roli umírajícího opravdu sehrál na smrtelné posteli a šlo o jeho poslední roli.

Ať už prostě divák sleduje dobráckého policajta Johna C. Reillyho, pečovatele Philipa Seymoura Hoffmana, bývalou dětskou hvězdu Williama H. Macyho nebo televizního guru Toma Cruise (který zde předvádí jeden z vrcholných výkonů své kariéry a právem si za Magnolii došel pro nominaci na Oscara) tak ten film neztrácí nic na tom co ho dělá tak ohromujícím. Zároveň rozhodně nejde o příjemnou podívanou a jde o jeden z těch filmů, který by vám v depresivní náladě mohl váš stav ještě pohoršit. I v tomhle ohledu ale tak patří velký dík Andersonovi, který vytvořil totálně výborný komplexní filmový zážitek, který skvěle pojednává o chybách rodičů a následných vlivech na jejich děti. Se soundtrackem Jona Briona a kamerou dvorního kameramana PTA Roberta Elswita vzniká jednoduše dokonalý filmový zážitek, který dost možná bude zároveň každým dalším zhlédnutím zrát ještě více jako víno. Bude to sice chtít najít si čas na dalších 188 minut, Magnolia je ale ten typ filmu, který má tak bravurní tempo, že je jeho oficiální délka po finálním zhlédnutí vlastně překvapující. Posledních 15 minut se sice film začne mírně rozpadat, pořád ale ve finále nastavená laťka dolů nepadne. PTA je skutečně talent, který sice rozhodně ne vždycky automaticky natočí dobrý film (viz Skrytá vada), především Magnolia ale pořád dokazuje, že bude stát za to ho nadále sledovat i přes to, že překonat Magnolii bude velmi obtížné. To co je totiž Apokalypsa pro Francise Forda Coppolu a Forrest Gump pro Roberta Zemeckise je Magnolia pro Paula Thomase Andersona. Vrcholná díla se prostě překonávají velmi těžko…..

Trailer:

Verdikt: 5 z 5


Photo © 2000 New Line Cinema

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.