Má svět Harryho Pottera ještě na velkém plátně budoucnost?

Harry Potter
Return to Hogwarts
Zdroj: mashableindia.com

Ať už jde o knižního Harryho Pottera či filmového Harryho Pottera, v obou případech se příhody mladého čaroděje s jizvou ve tvaru blesku na čele stali globální fenomény, které časem ovlivňují a nejspíš i ovlivní další generace. Aktuálnímu CEO studia Warner Bros. Davidu Zaslavovi je poté snadné vysmát se hned z několika důvodů (například jeho očividných lapsech v základní matematice), v něčem má ovšem přeci jen vedoucí s převažující pověstí kata pravdu. Z ekonomického hlediska tkví budoucnost studia Warner Bros. v tom vytvářet projekty ze svých nejúspěšnějších franšíz. Filmový svět DC Comics tak pod novým vedením Jamese Gunna a Petera Safrana ještě čeká tučná budoucnost, HBO (spadající pod Warnery) bude v blízké době nadále vytvářet nové seriály ze světa Hry o trůny, těch úspěšných franšíz je ovšem na skladě hned několik. A některé z nich se už nějakou dobu nového příspěvku nedostali. Zaslav tak již nyní vyhrožuje nejen novými filmy ze světa Pána prstenů, ale též návratem do světa Harryho Pottera. A v tento moment přichází zásadní otázka:

Má svět Harryho Pottera ještě na velkém plátně budoucnost?

Odpověď je zdánlivě jednoduchá: Rozhodně. Tak jednoduchá ovšem přeci jen nebude. Stačí si vzpomenout na Fantastická zvířata a je jasné, že tak jednoduché to s budoucnosti světa Harryho Pottera není.

Proč Fantastická zvířata selhala?

fantastic-beasts-Fantastic Beasts
Zdroj: small-screen.eu

Hned na počátek je nutné si říct, proč vlastně na původní osmidílnou filmovou sérii Harryho Pottera navázala právě (původně plánovaná) pětidílná série Fantastická zvířata. Na vině je sama autorka knižní série J. K. Rowling. Dá se snadno odtušit, že sami vedoucí ve studiu Warner Bros. by radši vsadili na nějakou větší komerční jistotu. Když už ne regulérní další příběh Harryho Pottera a spol., minimálně nějaký ten spin-off známé postavy jako Voldemort či Brumbál. J. K. Rowling si ovšem jako vlastník práva stála za tím, že svolí na realizaci Fantastických zvířat. Původní Fantastická zvířata a kde je najít jsou přitom fiktivní učebnici, která je zmíněna i prvním knižním díle Harryho Pottera. Už tehdy ovšem bylo jasné, že se nevsadí na přírodopisný mockument ze světa čar a kouzel, kdy ambice Rowling byli větší a původně bylo oznámeno, že dojde na celou trilogii, kdy teprve později došlo k odhalení, že by měla být celá sága rozšířená na pět filmů.

 

Začalo to v podstatě nevinně. První film byl prezentován jako příběh britského kouzelníka Mloka Scamandera (autora oné fiktivní učebnice), který při návštěvě New Yorku omylem ztratí svůj kouzelný kufřík plný magických zvířat, které se následně rozutečou po městě a Mlok je následně nucen svá zvířata pochytit. A právě zde přijde zásadní plán. Zpočátku byl sice příběh prezentován jako nevinné dobrodružství evokující tehdy populární Pokémon GO, ambice Rowling ovšem tkvěli v tom, že bude příběh Mloka napojen na konflikt mezi Gellertem Grindelwaldem a Albusem Brumbálem. Není nutno dodávat, že každým dílem trilogie dával název série Fantastická zvířata menší a menší smysl, který přiživoval pouze výskyt další kouzelnické fauny.

Harry Potter
Zdroj: wizardingworld.com

V druhém a třetím díle série tak dostávali větší prostor právě mladší verze Albuse Brumbála a jeho bývalá láska Gellert Grindelwald, už zde jde ovšem v základu série najít jeden stěžejní problém. Největším problémem není fakt, že byl po druhém díle kvůli kontroverzím Johnny Depp přeobsazen a v roli Grindelwalda ho nahradil Mikkelsen. Jde o to, že se série prala sama se sebou. Po premiéře prvního filmu a slíbení, že dojde na pětidílnou sérii bylo avizováno, že by měla série vyvrcholit známým konfliktem Brumbála a Grindelwalda v roce 1945. První Fantastická zvířata se přitom odehrávají v roce 1926, druhá v roce 1927 a třetí v roce 1932. Ať už byli plány s dvěma (aktuálně zrušenými) pokračováními jakékoliv, znamenalo by to, že by poslední dva díly Fantastických zvířat museli pokrýt zbývajících 15 let. I když poté za sérií na psacím stole stála sama Rowling, bylo vidět, že se jí kánon jejího světa krapet rozpadá pod rukami a detaily a zákonitosti svého světa má pod kontrolou zhruba jako svého času George Lucas u svých Star Wars.

Je přitom snadné uvěřit tomu, že kdyby se od počátku vsadilo na pětidílnou sérii o samotném konfliktu Brumbála a Grindelwalda, bez dodatku v podobě přítomnosti Mloka Skamandera a jeho fantastických zvířecích přátel, samo by to o sobě dokázalo upoutat pozornost. Grindelwald navíc v roce 1945 nepadl náhodou, kdy mělo vše nasvědčovat tomu, že za počátkem 2. světové války měl stát právě on a s jeho porážkou došlo ke konci válečného konfliktu. Bylo by snad ukázáno, že Grindelwald manipuloval s Adolfem Hitlerem? I tohle by byl rozhodně byl kontroverzní krok, právě tento pětidílný arch by ovšem rozhodně měl potenciál. S klesajícími tržbami bylo ovšem tak nějak jasné, že se série svých 5 dílů nedočká, čerstvé zprávy o tom, že jsou 4. a 5. Fantastická zvířata zrušena tak nejspíš překvapí málokoho.

Harry Potter a Prokleté dítě?!

Harry Potter
Zdroj: globalnews.com

Největší možnou jistotou by byla sázka na návrat staré známé party z původní série Harry Potter. Návraty po letech jsou ostatně sami o sobě velkým tahákem (Spider-Man: Bez domova a Top Gun: Maverick jakožto největší hity po-pandemické éry budiž jedním příkladem za všechny), vsadit právě na adaptaci divadelní hry Harry Potter a Prokleté dítě by ovšem nejspíš dvakrát rozumný krok nebyl. Fanoušci knižního Harryho Pottera totiž tuhle odbočku dvakrát nemusí a těžko se vlastně dá věřit tomu, že by diváci filmového Harryho Pottera knihami nepolíbení měli k věrné předloze této divadelní hry dvakrát vřelejší vztah.

 

Už ze začátku je problém, že čas utíká a spousty hereckých známých osobností spojené se světem Harryho Pottera už není mezi námi. Už teď by se produkce musela obejít bez Alana Rickmana v roli Severuse Snapea či nedávného Robbieho Coltranea v roli Rubeuse Hagrida, nehledě na fakt, že další představitelé stěžejních postav v Prokletém dítě tu bohužel též už moc dlouho při vší úctě při svém věku nebudou. Ano, pochopitelně je tu možnost jisté postavy pozměnit a prohodit, to ovšem nemění nic na tom, že Prokleté dítě si s pravidly světa Harryho Pottera vytírá zadek zhruba stejně jako spíše neoblíbená Fantastická zvířata.

 

A problémem by byl i návrat stěžejních postav. Sám Daniel Radcliffe by před návratem do své nejslavnější role Harryho Pottera upřednostnil reboot o několik dekád později, kde by si známé trio mohlo objevit v jiných rolích (Radcliffe jako Brumbál?), ani Emma Watson se dvakrát do návratu do role Hermiony Grangerové dle svých slov nehrne. Je tedy filmový svět Harryho Pottera nutně mrtvý? To pochopitelně nemusí být pravda, protože jde pořád čerpat z jiných dodatečných materiálů jako je například webová stránka Wizarding World. Když už tedy Zaslav nepřijde s regulérním pokračováním, má dost potenciálu na spin-offy. Jaké jsou ovšem jejich šance na úspěch?

Harry Potter Origins: Zakladatelé Bradavic

Harry Potter
Zdroj: aminoapps.com

Velký potenciál sám o sobě by měl spin-off/prequel zaměřující se na počátky Bradavické školy čar a kouzel, konkrétně na jejich zakladatelé. Godrik Nebelvír, Helga z Mrzimoru, Rowena z Havraspáru a Salazar Zmijozel. Čtyři zakladatele, kteří společně vybudovali Bradavickou školu čar a kouzel, Zmijozel ovšem upřednostňoval ideologii o tom, že by se měli vyučovat pouze čistokrevní čarodějové a tak školu opustil, kdy ovšem za sebou nechal alespoň známou Tajemnou komnatu, která se měla stát nebezpečnou každému, kdo má spíšený původ či pochází z čistě mudlovské (nekouzelnické rodiny).

Na samotném příběhu bradavických zakladatelů by se sama o sobě dala vystavět celá série filmů. Dynamika mezi Godrikem Nebelvírem a Salazarem Zmijozelem by se mohla inspirovat dynamikou Charlese Xaviera a Erika Lehnsterra ve filmu X-Men: První třída. Z dvou lidí se speciálním darem se stanou dobří přátelé se společným cílem, jeden z nich (dost možná zasažen stejnou tragickou událostí jako právě Magneto v První třídě) ovšem zůstane pevně stát na svých ideálech a tak dojde k roztržení konfliktu. Prequel o čtyřech zakladatelích by poté mohl pokrýt stvoření Moudrého klobouku (namluven čerstvě zesnulým Leslie Phillipsem), vyučování všech čtyř zakladatelů, ono postavení právě zmíněné Tajemné komnaty či komplikovaný vztah mezi Rowenou a její dcerou Helenou, která se později stane duchem koleje Havraspár.

Harry Potter Origins: Azkaban

Harry Potter
Zdroj: harrypotterfandom.wiki

I když se v knižní sérii Harry Potter Azkaban ani jednou nevyskytl, jenom svými zmínkami si vysloužil pověst jedné z nejděsivějších lokací ve světě čar a kouzel. A i jeho původ není úplně růžový. Za výstavbou Azkabanu původně stojí černokněžník Ekrizdis, který skrze praktikování černé magie vytvořil na jednom ostrově pevnost, kam lákal mudlovské námořníky, které následně mučil a zavraždil, právě Ekrizdis poté dle všeho stojí za vytvořením známých Mozkomorů. O této pevnosti se poté časem dozvědělo i Ministerstvo kouzel, které se později rozhodlo opuštěnou pevnost nyní zvanou jako Azkaban využít jako vězení a samotné Mozkomory využít jako bachaře. Zajímavý příběh, kdy je ovšem těžké říct, zda by film o Azkabanu utáhl vlastní celovečerní film a zda by dokázal nalákat tolik fanoušků Harryho Pottera.

Harry Potter Origins: Lord Voldemort

harrypotterfandom.wiki
Zdroj: clarin.not

Větší jistotou by byla sázka na spin-off Toma Marvola Riddlea/Voldemorta. Tvůrci by v tomto ohledu měli jednu výhodu – knižní Harry Potter a Princ dvojí krve pokrývá několik výrazných vzpomínek na Toma Riddlea, které se ve filmovém podání téměř neobjevili. Filmaři tak vynechali setkání s Voldemortovým dědečkem Marvolem Riddlem, jeho strýcem Morfinem a především matkou Meropou, následně poté Voldemortovu žádost o vyučování Obrany proti černé magii v Bradavicích, získání prvních viteálů a pomalou proměnu z pohledného mladíka do více známé podobě připomínající hada. Zájem o film s Voldemortem by rozhodně byl, těžko ovšem říct, zda by mohl fungovat.

Sama J. K. Rowling několikrát prohlásila, že úmyslně ponechala několik věcí záhadou, aby Voldemort zůstal záhadným. Dodneška tak není známo, jak se vytváří Viteál, do kterého může člověk dát kus své duše. Dodneška není známo, jak Voldemort trávil většinu svého života a nejsou známé detaily jeho jistých činů. Voldemort má poté být především zhmotněním zla, kdy se ho sice knižní Princ dvojí krve snaží krapet ospravedlnit, dá se ovšem těžko věřit tomu, že právě při schvalování by J. K. Rowling byla proti filmu o Voldemortovi, protože by tím byla zničena záhadnost této postavy. Přijmení Riddle (Hádanka) nezvolila Rowling sama o sobě náhodně.

Bajky Bardla Beedleho

harrypotterfandom.wiki
Zdroj: framestore.com

Bajky Bardla Beedleho už se adaptace dočkali, spíše tedy jedna pětina. Příběh tří bratrů je součástí příběhu Relikvie smrti a příběh bratrů Antioche, Cadmuse a Ignotuse Peverellových je tak známý. Na druhou stranu je tu ovšem pořád možnost v rámci povídkého příběhu adaptovat příběhy Čaroděj a skákající hrnec, Fontána příznivé sudby, Mágovo chlupaté srdce a Králice Alice a chechtavý hrnec. Realizace těchto čtyř příběhů je ovšem aktuálně spíše nereálná.

Harry Potter Origins: Pobertové

Pobertové
Zdroj: harrypotterfandom.wiki

Větší smysl by dávala realizace příběhů o Pobertech, především i díky faktu, že i zde by mohl být vytvořen solidní základ pro filmovou sérii. Příběh Jamese Pottera, Siriuse Blacka, Remuse Lupina a Petera Pettigrewa by navíc mohl být obohacen o příběh Lily Evansové a Severuse Snapea, zároveň klidně i příběh dalších známých postav ze světa Harryho Pottera v mladším podání. Příběh o tom, jak se musel Remus Lupin prát s faktem, že se vždy za úplňku mění ve vlkodlaka a jeho přátelé se rozhodli stát zvěromágy (lidmi měnící se ve zvířata), aby mohli být svému příteli naproti. James se tak neučinil přeměně v jelena, Sirius v černého psa a Peter Pettigrew přeměně v krysu (později známou Prašivku). Příběh by se mohl zaměřit na rozvíjení vztahu budoucích manželů Jamese a Lily, pokrýt komplikovaný vztah Lily a Severuse, který se začíná přátelit s vyznavači Smrtijedů a vykreslit tak vývoj událostí, které směřují k samotné franšíze Harry Potter.

Tato nová franšíza by navíc nutně nemusela skončit dovršením 7. ročníku v Bradavicích, ale pokračovat do období 1. kouzelnické války, která vyvrcholí 31. 10. 1980 útokem v Godrikově dole. Ten den sice zemřou James a Lily Potterovi, zároveň se ovšem zrodí legenda o chlapci, který zůstal naživu.

Co rozhodne?

"Harry Potter And The Cursed Child" Opening Day
Zdroj: harrypotterfandom.wiki

Hlavní slovo o budoucnosti Harryho Pottera na filmovém plátně bude mít především sama J. K. Rowling. Ta nadále drží práva a může tak rozhodnout o tom, který projekt dostane zelenou. Při vzpomínání na Fantastická zvířata by vlastně nebylo vůbec zvláštní, aby Rowling nesvolila k adaptování Famfrpálu v průběhu věků (další fiktivní učebnice ze světa Harryho Pottera), aby se následně tuto učebnici nepokoušela navázat na nějaký další velký příběh. To jsou ovšem věci dnů budoucích, kdy tak nyní sejde na tom, zda se Zaslavovi povede Rowling přesvědčit na svolení dalších filmů z kouzelnického světa. Zaslav bude bojovat, aby mohl dále dojit jednu z nejúspěšnějších značek studia v historii. A je jen na Rowling zda se nápady na nové filmy či seriály ze svého světa nechá svézt….

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.