M.O.D.O.K. – Marvel není jenom Winter Soldier a Scarlet Witch.

Po mnoha pokusech o ovládnutí světa superzáporák M.O.D.O.K. (mluví Patton Oswalt) najednou přijde o svou firmu A.I.M. kvůli bankrotu a ta je tak prodaná konkurenční společnosti GRUMBL. Zároveň se musí M.O.D.O.K. vypořádat s problémovými vztahy ve své rodině a do toho začíná trpět krizí středního věku…

V Marvel Studios už též začali se seriálovou tvorbou a na WandaVision a Falcona a Winter Soldiera v brzké době navážou Loki nebo Hawkeye. I mimo Marvel Studios ovšem jeden seriál, který je adaptací komiksů ze stáje Marvel Comics aktuálně premiéruje na streamovací službě Hulu. Nenechte se ovšem odradit tím, že je M.O.D.O.K. animovaný stop motion seriál. Pro děti totiž opravdu není!

Mental Organism Designed Only for Killing je hlavním „ hrdinou „ seriálu, který se snaží ovládnout svět, v rámci událostí seriálu se ovšem musí především snažit udržet svojí rodinu pohromadě. Tvůrci seriálu Patton Oswalt (který mluví právě M.O.D.O.K.A.) a Jordan Blum (Americký táta) skutečně vytváří něco zcela nového v rámci aktuálních moderních adaptací. M.O.D.O.K. má velmi blízko k animovaným seriálům pro dospělé jako právě Americký táta nebo Griffinovi. Seriál M.O.D.O.K. je jednoduše brutální a vulgární, mnoho postav v něm umře brutální smrtí a dojde na mnoha věcí, které by děti rozhodně vidět neměli. Jen s tou animací je trochu problém.

Za seriálem totiž stojí též tvůrci Robot Chicken. A animace do velké míry připomíná právě jednotlivé skeče z Robot Chicken. Takový M.O.D.O.K. sice vypadá relativně dobře, většina postav ovšem připomíná ty nejohavnější panáky z Robot Chicken. Na jednu stranu se to při výběru tohle stylu animace dalo čekat, na druhou stranu zamrzí, že seriál v rámci stop motion jede tak trochu druhou ligu a že si s designem charakterů tvůrci nevyhráli jiným způsobem. Šlo to ovšem vlastně vůbec? Těžko říct, nicméně sázka na nejistotu v podobě stop motion animace nedopadla úplně nejlíp.

Další problém s M.O.D.O.K.E.M. je až přílišná snaha o různé easter eggy, kterých je ve finálním součtu strašně moc a do jisté míry působí velkým způsobem na sílu. Každá z epizod ovšem trvá po 20 minutách a tudíž se seriálu alespoň nedá vyčítat přílišné natahování. Seriál se časem sice vydává dost předvídatelným směrem a tuny WOW překvápek M.O.D.O.K. nenabídne, nadále jde ovšem skutečně o zábavnou černou komedii, která do jisté míry funguje i jako tragický příběh jednoho záporáka, který se ovšem v jádru duše jen chce stát spokojenou hlavou rodiny. I když to není úplně jednoduché.

Musí se nechat, že všech 10 epizod působí kompatibilním způsobem a dohromady utváří jeden ucelený příběh. 10 epizod M.O.D.O.K.A. tak v podstatě funguje jako celovečerní film, kdy se tvůrcům skutečně daří přijít s několika velmi zábavnými vtipy. Vyložená várka tuny různých vtipů, které by si divák automaticky pamatoval a ještě týden nad nimi uchechtával sice nedorazí, přesto se ovšem musí nechat, že snaha o humor do jisté míry funguje. Jen se možná vyplatí mít trochu slabost pro černý humor. Kromě odkazů na komiksy dorazí i pár odkazů na popkulturu, které jsou o poznání zajímavější a zábavnější než právě odkazy na komiksy.

Pattonu Oswaltovi se daří dát do hlasu M.O.D.O.K.A. duši, stejně tak i zbytek hlasového obsazení odvádí velmi slušnou práci. Slušně se pracuje nejen s M.O.D.O.K.E.M. a jeho rodinou, ale i zbytkem postav ze seriálu. Pro fanoušky právě zmíněných Griffinových by vlastně M.O.D.O.K. mohl být do jisté míry ideální záležitostí v momentě, kdy tak trochu přihlédne k tomu, že animace vypadá tak, jak vypadá.

M.O.D.O.K. je do jisté míry svěží vítr v rámci moderních adaptací ze stáje Marvel Comics. Jen není tak vtipný, jak nejspíše chtěl v samotném zárodku být, v mnoha ohledech zaostává za svým potenciálem a volba animace nebyla úplně tou nejšťastnější volbou. Přesto M.O.D.O.K. v rámci aktuální Marvel mánie předvádí, že se i s komiksy od Marvelu dá pracovat tak trochu jiným způsobem. Tak snad plánovaná 2. série dopadne o poznání líp a to i především díky tomu, že se tentokrát bude moc obejít bez uvítací expozice. Slušným startem je 1. série M.O.D.O.K.A. totiž určitě…

Trailer:

Verdikt: 3 z 5


Foto: 2021 Hulu, LLC

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.