Loki – Season 1

Loki (Tom Hiddleston) během událostí Avengers: Endgame ukradl (už podruhé) Tesseract a uprchl. Okamžitě jej zadrží organizace Time Variance Authority, která existuje mimo čas a prostor. Loki se organizaci musí zpovídat ze svých zločinů proti posvátné linii času…

Loki je po WandaVision a Falcon a Winter Soldier již třetí seriál ze světa Marvel Cinematic Universe, který se objevil na streamovací službě Disney+. Už právě WandaVision a Falcon a Winter Soldier dokázali, že se není potřeba obávat seriálového formátu. Už kvůli faktu, že mají tyto seriály stejný rozpočet jako celovečerní filmy a jejich production values jsou podobné. Rozdíl je tak pouze v tom, že na rozdíl od průměrně dvouhodinových filmů jsou tyto seriály pochopitelně o poznání delší, zrovna seriál Loki ovšem rozhodně není natahovaným seriálem. I proto, že se v něm pořád něco děje, představuje se nová půda pro budoucnost MCU a ukazuje se, že bude skutečně divoká. Především ovšem Loki též skvěle funguje sám o sobě.

I když s tím fungováním samo o sobě je to trochu složitější. Velkou roli totiž sehrává především vnímání všemi známého Lokiho v podání Toma Hiddlestona. Postava, která si od prvního Thora po Avengers: Infinity War prošla výrazným dějovým obloukem a vývojem a i díky tomu všemu bylo potěšující vidět v průběhu Avengers: Endgame, že tato postava má do skutečného odchodu ještě daleko. I když je to kapánek složitější, protože kvůli událostem Avengers: Endgame v podstatě postava přichází o vývoj, který zažila během Thor: Temný svět, Thor: Ragnarok a Avengers: Infinity War a vrací se k Lokimu, který sotva prožil závěr prvních Avengers. I když to samotné pořád není na škodu.

Seriál Loki především na hlavního hrdinu vrhá mnohokrát nový pohled. Pohled, kdy už se na Lokiho nikdo nikdy nebude dívat jako dřív. Je to pořád arogantní sociopat, ukazují se ovšem lehké náznaky toho, proč vlastně takovým je. Nejde přitom o ničení charakteru záporáka, už od prvního Thora Loki nefungoval jako vyložený záporák a postupem jeho přítomnosti v MCU se to akorát dokazovalo. Díky faktu, že je Loki hlavním hrdinou a dostává o poznání více prostoru než kdy dřív ovšem dostává příležitost říct o sobě mnohem více. A díky nadále famóznímu výkonu Toma Hiddlestona se Loki definitivně stává jednou z nejkomplexnějších postav celého MCU. A snadno dokazuje, že má jeho vlastní seriál skutečně opodstatnění. Už jen kvůli těm milionům fanynek.

První série seriálu Loki ovšem především skutečně funguje jako mysteriózní detektivka. Už od prvního setkání s organizací TVA je jasné, že dojde na hodně divoké věci, nikdo ovšem není schopen diváka připravit na věci, které přijdou. Objeví se spousty zvratů, nadále se odhalují nové informace o fungování celého světa MCU a dojde i na ono slibované otevření multivesmírů. Právě ty jsou zdrojem velké paseky, která bude mít vliv kromě 2. série Lokiho i na zbytek Marvel Cinematic Universe. Už v 1. sérii Lokiho se ovšem tvůrci dokázali utrhnout ze řetězů.

Výrazný vizuál, který pramení už z dekorací samotné základny TVA. Právě design a fungování téhle byrokratické organizace dokáže diváka připravit na to, co nás čeká. Loki na začátku funguje i díky své stylizaci, která je výrazná. A oné mysterióznosti celého seriálu dopomáhá i vynikající soundtrack Natalie Holt, který dokáže fungovat v napjatých, emocionálních i akčních momentech a jde o výrazný hudební objev, který se snad v MCU zdrží co nejdéle. A dokáže svou muziku nadále udržovat tak výraznou.

Kromě Lokiho se především představují nové postavy, mnoho z nich ovšem skvěle funguje. Už při svém nástupu na scénu Owen Wilson dokáže, že je na správném místě a to ještě ani nedojde k jeho vynikající chemii s Lokim, kdy se především postupně buduje jedno skutečně nečekané přátelství. Kromě Wilsona se nejdříve slušně představí i Gugu Mbatha-Raw jako soudkyně Renslayer, Wunmi Mosaku jako Hunter B-15 a pak už jen konečně dojde na setkání s dámskou verzí Lokiho v podání Sophie Di Martino, kdy i tady dochází k skvělému budování (tak trochu narcistního) vztahu. A to ještě ani po pár epizodách nedojde na takového vynikajícího Richarda E. Granta nebo (ne) čekanou návštěvu v závěrečné epizodě.

Příběh 1. série Lokiho nadále dokáže překvapovat. První dvě epizody to vypadá, že se o něco hraje, vzápětí se ovšem ukáže, že se karty hrají tak trochu někde jinde. Právě i díky tomu dochází k mnoha vynikajícím překvapením, seriál však zároveň dokáže přibrzdit a skutečně dodat funkční emotivní momenty. Lokiho, který pozoruje svou budoucnost, kdyby se nedotkl Tesseractu, jeho chemii s dámskou verzí sebe samého a spousty komornějších momentů, které ukazují, že Loki možná není takový sadista, jak se tváří. Ty momenty skvěle fungují a skutečně se díky tomu daří to, aby nepřicházela akce za akcí a aby seriál kromě WOW momentů dodal i emotivní momenty, které dokážou pracovat (nejen) s hlavním hrdinou.

Pochválit si určitě zaslouží i režisérka Kate Herron, která dokáže pracovat s akčními scénami, zároveň dokáže očividně pracovat s herci a celkově jde do jisté míry cítit i její přiznaná inspirace Davidem Fincherem. Kamera Autumn Durald jinak v průběhu seriálu pracuje s různými osvíceními, různými kamerovými úhly, sem tam i dlouhými záběry a především skutečně výrazně pracuje s vizuálem. Na ten seriál se kouká strašně hezky.

Uprostřed seriálu se navíc ještě víc šlápne na plyn a dojde ještě na divočejší hrátky, které budou mít zásadnější dohru v dalších MCU projektech. Nic ovšem nemůže diváka připravit na finále, které se rozhodně nevydá směrem, kterým divák očekává. Ono finále nejen funguje jako vynikající zvrat, ale skutečně působí dojmem, že Marvel představil výraznou hrozbu, kterou nebude snadné zastavit. Tento projekt rozkopl dveře vstříc něčemu, co se bude v Marvelu budovat několik let podobně jako se v prvních třech fázích MCU postupně budovalo vyvrcholení MCU ságy. Bude to ještě rozhodně zajímavé, právě Loki ovšem skvěle navodil drát. Jde o skvělou divokou jízdu, která skvěle graduje, servíruje emotivní i velkolepé momenty a především skutečně dokázala představit hlavního hrdinu v novém světle a definitivně pár posledních pochybovačů donutit k tomu, aby dokázali s tímhle bohem lsti aspoň trochu soucítit. Není ovšem důvod být smutný z toho, že je 1. série Lokiho u konce, protože……

„Loki will return in season 2.”

Verdikt: 5 z 5


Photo © Disney+

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.