Loki – Glorious Purpose (E01)

Loki (Tom Hiddleston) během událostí Avengers: Endgame ukradl (už podruhé) Tesseract a uprchl. Okamžitě jej zadrží organizace Time Variance Authority, která existuje mimo čas a prostor. Loki se organizaci musí zpovídat ze svých zločinů proti posvátné linii času…

Ještě pár let nazpátek to vypadalo, že je s Lokim v Marvel Cinematic Universe a byla to rozhodně škoda. Z Toma Hiddlestona se vyklubala castingová trefa do černého, která v rámci 5 filmů (Thor 1-3, Avengers 1, 3) dala do role absolutně všechno a udělala z Lokiho i přes jeho narcistickou povahu jednoduše milující postavu. Jenomže pak přišlo na řadu Avengers: Endgame. Zde se Hiddleston nejen vrátil, ale zároveň se otevřeli dveře pro návrat Lokiho v Hiddlestonově podání. A na ten návrat skutečně dochází v seriálu Loki. Šestidílná minisérie v režii Kate Herron se dle vyjádření tvůrců především inspirovala Sedm Davida Finchera, na pitchingu v Marvel Studios byla prezentovaná jako potencionálně nejlepší seriál od Marvel Studios a už kvůli fanouškové základně, kterou si Loki za těch několik získal byli očekávání pochopitelně na vysoké vlně. A velice potěší fakt, že pilot Lokiho naznačuje, že se máme na co těšit.

Jak se dalo čekat, pilotní díl Lokiho především diváka expozicí uvádí do širšího dění. Pilotní díl Lokiho tak vysvětluje pravidla organizace TVA, rozšiřuje svět MCU a především vyžaduje diváckou pozornost. Především i proto, že jsou prozatímní pravidla organizace TVA tak trochu komplikované a zároveň i tak trochu odpovídají na zásadní otázky z Avengers: Endgame, které divákům mohli vrtat hlavou. Loki se ovšem skutečně vydává v rámci MCU jinou cestou a naznačuje, že se seriál vydá cestou dobrodružné sci-fi detektivky, kde se bude především hrát s časem, alternativními realitami a především Lokim.

Tom Hiddleston je opět Loki. Ovšem ne ten Loki, který si prošel událostmi Temného světa, Ragnaroku a Infinity War. Jde naopak o Lokiho, který teprve zažil události Avengers, což znamená, že ho v rámci seriálu sledujeme ještě v jeho velmi negativní formě. Tahle varianta Lokiho se tak musí obejít bez vývoje, která tato postava zažila od roku 2013 a je jednoduše ten starý proradný Loki, který v roce 2012 zatopil Avengers. Díky tomu, že se z Lokiho oficiálně stává hlavní postava ovšem divák dostává příležitost do jeho charakteru nahlédnout víc. Loki je sice pořád arogantní sociopat, už pilotní epizoda ovšem připomene kladné stránky Lokiho a definitivně ukáže, že přes všechny své činy měl pořád svou rodinu velmi rád.

Stejně skvělý jako Tom Hiddleston je i Owen Wilson. Tento komediální herec se v roli agenta Mobiuse v podstatě stává Lokiho průvodcem pravidly TVA a už první epizoda ukazuje, že jejich vzájemná chemie a oboustranná nedůvěřivost budou nejen zdrojem slušného komediálního zlata, ale také dynamického vztahu. Velká část tohoto dílu se stráví jen časem, kdy se Loki a Mobius slovně konfrontují a jejich dialogové konfrontace, ohlížení se za Lokiho minulostí i budoucností a Mobiusovou snahou o rozlousknutí prvé Lokiho povahy jsou nejen neskutečně zajímavé, ale v některých momentech vyloženě dojemné. Ukazuje se, že tvůrci skutečně přišli s kreativním způsobem, jak Lokiho tak trochu vrátit do dění a zároveň tuhle postavu skutečně představit i v tak trochu jiném světle, především v momentech, kdy nemá vše tak úplně pod kontrolou a bůh lstí v rámci svých eskapád s TVA nejspíš projde zkouškou svého titulu. I Lokiho největší odpůrci si dost možná ke konci 1. série boha lsti zamilují.

Tvůrcem seriálu je Michael Waldron, který je mimo jiné zodpovědný i za scénáře k několika epizodám Rick a Morty. A i v tomhle ohledu jde vlastně o vkusnou volbu. Humor v Lokim je hodně svůj a ne každého dožene k slzám smíchu, přesto je ovšem vidět, že Waldron za psacím stolem pilotu jisté povedené vtípky skutečně dodal. Vyloženě super je poté režie Kate Herron. Herron se skutečně daří přijít s jistou formou detektivního napětí, daří se jí pracovat s atmosférou, očividně umí vézt ideálním způsobem dialogové scény a pilot Lokiho působí neskutečně živelně. V rámci první epizody sice ještě úplně nepřišla řada na akční scény, v rámci představovačky ovšem Herron skutečně odvádí dobrou práci a může naplnit diváka snadno optimizmem, že se v následujících dílech nic nezkazí.

Loki má též velmi povedenou výpravu. Design ústředí TVA je neskutečně působivý a nedá se na něj vynadívat. A ani na soundtrack Natalie Holt se zatím jednoduše nedá říct nic špatného. Jsou vidět očividné ambice a už po první epizodě je velmi znát, že bude 1. série Lokiho neskutečně divokou jízdou. Pilot Lokiho je nejen naprosto úžasně zábavná podívaná, ale také skutečně něco dosud v rámci MCU neviděného. Hiddleston si kvůli přítomnosti Owena Wilsona sice nemůže svojí One Man Show vyloženě ovládnout, přesto je skvěle vidět ho zpět ve vrcholné formě a snad se tedy v následujících týdnech bude stejně moc dát chválit celý seriál jako celek. První šestina nejen rozhodně naláká, ale v podstatě připne pásy na divokou jízdu, kde se budou dít věci. Bude to skvělé! Nebo spíš glorious?!

Trailer:

Verdikt: 5 z 5


Photo © Disney+

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.