Králové videa – jak se u nás na začátku 90. let dabovalo

Z dílny produkčních společností Artactive production a Blackout production přichází dokument, který vás jako pomyslný DeLorean vezme zpět do časů, kdy našim videím vládly rychlodabingy, filmy se nakupovaly na černých burzách a hromadně se pořádaly domácí videoprojekce. Pojďte se podívat, jak na svoji dobu vzpomínají tehdejší piráti, dabéři, distributoři a vůbec všichni ti, díky kterým jsme měli čím naše videa krmit.

Většina z mladších generací už dnes vlastně dost možná ani neví co to termín rychlodabing znamená, přesto ale éra rychlodabingu zůstává zásadní kapitolou filmového světa naší země a především se stal rychlodabing pojmem, který právě ve většině starších filmových fandů probudil to pravé fanouškovství a divácký filmový zápal.

Česká kinematografie je sama o sobě plná výrazných titulů, pořád ale platí, že ty zásadnější filmové milníky většinou pochází odjinud (většinou USA). Většina americké produkce ale v období Československa pod vládou Komunistické strany prostě neměla šanci a tak právě přišli do hry rychlodabingy. A tuhle éru se ve svém dokumentu pokusila přiblížit čtveřice Lukáš Bulava, Petr Svoboda, Peter Pavlík a Aleš Špidla a zároveň je nutno dodat, že většina z této čtveřice nejsou zkušenými filmaři. To ale vůbec nevadí, protože má tahle čtyřka ráda filmy. A to sakra hodně.

Králové videa možná nejsou mistrovskou dokumentární filmařinou spadlou z nebes, jsou ale osobití a především je opravdu poznat, že jsou tvůrci filmoví fandové s velkým obdivem k fenoménu rychlodabingu a vzdávají mu zde neskutečnou poctu. Víceméně amatérský spolek filmařů tak stvořil něco neskutečnýho.

Dramaturgicky jsou Králové videa naprosto parádně vystavěni. Začínají a končí tam kde by téma fenoménu rychlodabingu mělo, různé kapitoly od klasických filmů po pornofilmy otevírají a zavírají postupně a především za mně platí, že by se tvůrcům mohlo dařit do pojmu rychlodabingu rychle zapojit i lidi, kteří předtím ani víceméně nevěděli o co jde.

Jak už to u těchto filmových poct bývá tak bude tábor rozdělen na dva tábory- 1) ten geekovský, který prostě jenom bude hotový z naprosto bravurně zvolených filmových kultovních momentů s přispěním velmi brutálně vtipných hlášek z rychlodabingu a 2) ty, kteří jednoduše ocení skvělou retro práci, která možná není dokonalá v tom nejlepším slova smyslu, tvůrci si ale drobné výtky za mně vykupují velmi jasným srdíčkem, které do výroby filmu dali.

Neff

Králové videa jsou plní vtipných historek a především velmi zajímavého tématu, které se naštěstí prodává skvěle a především Králové videa opravdu fungují jako úžasná komedie, která má ale s humornou stránkou i stránku informativní. Je to geniální ukázka toho jak člověku trochu nabiflovat hlavu a zároveň ho přitom velmi solidně pobavit.

Peter Pavlík jakožto střihač do pozadí občas velmi trefně zasazuje střihy z kultovních klasik jako Uprchlík, Scorseseho Mys hrůzy nebo Blade Runner a vždy to perfektně ladí s tím o čem se právě vypráví. Zároveň Králové videa velmi často přeskakují a nepůsobí to chaoticky ale naopak svižně a především se vybrali ty nejlepší možné ukázky rychlodabingu. Do toho všeho Králové videa obsahují velmi dobře zpracované ilustrační záběry a už jen touhle očividnou výraznou prací Králové videa ukazují, že mají skutečně daleko k průměrnému amatérskému filmu nějakých náhodných chlapíků. Ať už dojde na komentáře Františka Fuky, Ondřeje Hejmy nebo Ondřeje Neffa (který na éru rychlodabingu ze všech králů videa zanevřel asi nejvíc až to vlastně zamrzí) tak to skutečně stojí za to především proto, že králové videa mluví s velkou otevřeností a takový Hejma se zde velmi svěřuje o pocitech tehdejších a pocitech aktuálních po letech.

Králové videa jsou prostě projektem se srdíčkem, který bohatě vynahrazuje všechny menší nedostatky a servíruje tak vlastně jeden z vrcholů české dokumentaristiky posledních let. Myslím to zcela upřímně a především opravdu cením fakt, že tvůrci vytvořili tento film proto aby připomenuli, že rychlodabing existuje a proč tak zásadní je. Už i proto si Králové videa zaslouží podpoření a obrovský úspěch, který by tvůrce případně mohl nakopnout k podobnému projektu o nějakém podobném zásadním důležitém filmovém domácím tématu. A především také proto, že jde nejenom o nejlepší film na kterém se kdy podílel Zdeněk Troška ale také proto, že jde o nejlepší dokument o rychlodabingu všech dob. Že potřebuje speciální Director´s Cut Justice League? Svět spíše potřebuje čtyřhodinový Director´s Cut Králů videa!

Trailer:

Verdikt: 5 z 5


Photo © Horrorwatch

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.