Indiana Jones a Poslední křížová výprava

Píše se rok 1938 a Indiana Jones (Harrison Ford) působí jako učitel archeologie na univerzitě. Jednoho dne se setká s podnikatelem a milovníkem umění, Walterem Donovanem (Julian Glover), který mu oznámí, že při hledání Svatého grálu se ztratil jeho otec Henry Jones Sr. (Sean Connery). Indiana Jones se ihned vydává na místo posledního působení otce, do Benátek. Tady se setkává s německou doktorkou Elsou (Alison Doody), která ho přivede do místní knihovny, kde se otec Indiany ztratil. Indiana zde velmi brzy najde hrobku rytíře z první křížové výpravy (knihovna je ve skutečnosti starým kostelem) a v ní další stopu, která má hledače přivést k místu, kde je kdesi v poušti schován Svatý grál. To už však Indianu a Elsu pronásledují neznámí útočníci. Indiana se jich zbaví a od posledního z nich Kazima (Kevork Malikyan) se dozví, že se jedná o strážce Svatého grálu. Další informaci, kterou od strážce grálu Indiana získá, je místo, kde je nacisty držen archeologův otec. Indiana se s Elsou vypraví do Rakouska ho osvobodit…

Na původní film s Indianou Jonesem z roku 1981 Dobyvatelé ztracené archy navázal v roce 1984 prequel Indiana Jones a Chrám zkázy, který se na rozdíl od Dobyvatelů (1936) odehrával o rok dříve (1935). Třetí díl této Indyho trilogie s podtitulem Poslední křížová výprava poté spatřil světlo světa v roce 1989 a odehrává se 2 roky po událostech Dobyvatelů (1938), přičemž má mnohem blíže k svému prvnímu snímku na rozdíl od toho druhého, protože i tentokrát jsou Indyho hlavními protivníci nacisté. Zároveň je ale Poslední křížová výprava velkým skokem dopředu a předvádí Indiana Jonese ve vrcholné formě v tom největším blockbusteru své doby.

Poslední křížová výprava představuje ztělesnění vrcholného dobrodružného filmu, kde se střídá jedna parádní akční sekvence za druhou a vše zavání vrcholnou filmařsky zručnou prací, při které vzniká dodnes jeden z největších blockbusterů všech dob. Nejenom, že je parádní i po akční stránce, ale má i skvěle vystavěný scénář s opravdu povedeně napsanými postavami a především předvádí ten nejlépe napsaný komplikovaný vztah otce a syna.

Na Poslední křížovou výpravu je jeden Jones málo a proto je tu tentokráte i Indyho otec Henry Jones Sr. Role Indianova otce se ujmul čerstvě zesnulý legendární Sean Connery a společně s představitelem Indyho Harrisonem Fordem se z těchto dvou stala překvapivě parádní dvojice, která k sobě skvěle padla a skvěle se doplňovala.

Režisér Steven Spielberg jako už tehdy zkušený filmař zvládne diváka dostat do kolen už jenom úvodem s mladým Indianou, kterého zde ztvárnil River Phoenix (který mimochodem před natáčením žádného Indiana Jonese neviděl a ideální nacvičení mladší verze Harrisona Forda odkoukal z jiných filmů), který nám vysvětlí základy toho, jak se Indiana Jones stal tak zručný s bičem, začal se bát hadů a dostal se ke svému klasickému klobouku Fedora. River Phoenix zemřel pouhé 4 roky po natáčení v roce 1993 a stal se jedním z těch hereckých talentů, který zemřel přehnaně mladý (bylo mu pouhých 23 let) a měl bezpochyby spoustu kvalitních hereckých výkonů ještě před sebou. A především ani nikdy nedošlo na prequel s mladým Indianou Jonesem (došlo sice na seriál Mladý Indiana Jones, ten se ale musel obejít bez Phoenixe a především má ke kvalitám filmové série Indiana Jonese hodně daleko).

Už ten stylový úvod ale naznačí, že bude Indiana Jones a Poslední křížová výprava neskutečně stylová akční jízda, která navíc vůbec neztrácí dech. Naopak se z úvodní sekvence dostaneme do další akční sekvence a pak se vydáme vstříc hlavnímu příběhu, kde se cestuje z místa na místo, předvádí se jedna perfektní scéna za druhou a v tom lepším případě přitom vybouchne letadlo a v tom horším tank.

Stevenu Spielbergovi a scenáristovi Jeffrey Boamovi se podařilo Poslední křížovou výpravu chytře zasadit do historického kontextu a jsme tak svědky pálení knih a dojde dokonce i na setkání s Adolfem Hitlerem, přičemž je tato scéna jedním z nejlegendárnějších momentů celé série.

Aniž by to Indiana Jones ze začátku tušil, jeho hledání svatého grálu se hodně propojí se vztahem mezi ním a jeho otcem, přičemž se tato dvojice setkává po výrazně dlouhé době a neobejde se to bez vzájemného vytýkání různých věcí ale především uvědomění si, že se vlastně opravdu mají rádi. Henry Jones Sr. je vlastně starší a zatvrzelejší popletená verze svého syna a i proto jsou jejich dialogové konfrontace a diskutování nad různými tématy ze dvou perspektiv neskutečně zábavné. Indyho hledání svatého grálu ale ve finále znamená též spásu jeho otce a o to více je finální vyvrcholení filmu tak emotivní a skutečně se podaří vystavět pocit, že se tu o něco hraje, že jde do tuhého.

“ Jones Girl“ tu tentokrát představuje Alison Doody, která je nejenom půvabná, ale její postava není tak černobílá jak by se na první pohled mohlo zdát a o to více je její kompletní arch chování tak zajímavé. Co se týče návratu ke kořenům (tedy k Dobyvatelům ztracené archy) dojde na návraty postav Marcuse a Sallaha, tedy Denholma Elliota a Johna Rhyse-Davise, kteří opět předvádějí, proč jsou tyto dvě postavy jedněmi z nejlepších z celé série. A Poslední křížová výprava má i stylové záporáky, ať už je to Julian Glover jako chladnokrevný podnikatel Donovan nebo Michael Byrne jako nacistický sadista Vogel.

Opět se tu daří budovat momenty skutečného dobrodružného napětí a zároveň jsou tu funkční vtipné odbočky. Poslední křížová výprava v tomhle ohledu představuje vrchol geniální kombinace vážných a odlehčených momentů, přičemž to vše zase doprovází parádní soundtrack Johna Williamse.

Je to zároveň skutečně ideální film pro celou rodinu (s logicky staršími dětmi, které opět mohou mít z některých momentů snadno špinavé kalhoty), kde funguje akční stránka, stránka psychologie postav, stránka vážných a i stránka odlehčených momentů. A pak jsou tu tři závěrečné úkoly, které vedou ke svatému grálu, které nakonec vedou k myšlence o tom, že vždycky nemůžeme dosáhnout všeho čeho chceme a je pak jedno, zda jsme po tom toužili i skoro celý život. Někdy je prostě lepší zamyslet se nad prioritami a uvědomit si, že to nejdražší máme vlastně celou dobu vedle sebe doma.

A v závěru je tu pak vtipné vysvětlení ohledně přezdívky Henryho Jonese Jr. a pak už jen ikonický moment, kdy Jonesové a jejich přátelé mizí v západu slunce. Tento moment slouží jako ikonické zakončení jedné z nejlepších filmových trilogií všech dob, která se svého navázání dočkala až v roce 2008 v podobě Indiana Jonese a Království křišťálové lebky, kde se Indiana Jones pomalu začíná stávat kopií svého otce, který už bohužel v době události Indiana Jonese 4 není naživu a to bohužel i v dnešním světě aktuálně platí o Seanu Connerym. Ten ale v Indianu Jonesovi 3 vytvořil jednu ze svých nejvíce ikonických rolí, která dokázala, že Indiana Jones má svůj šarm v genech. Tak uvidíme jestli se plánovaný Indiana Jones 5 vydá ve stopách Indiana Jonese 3 a představí dva generačně odlišné Jonese vedle sebe. Indiana Jones a Poslední křížová výprava tento model předvedla náramně a dodnes je technicky dost možná nejlepší buddy movie všech dob…

Trailer:

Verdikt: 5 z 5


Photo © 1989 Lucasfilm Ltd.

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.