Hodný, zlý a ošklivý – poslední díl „dolarové“ trilogie

Tři pistolníci, nepřátelé na život a na smrt, a každý zná část tajemství, bez něhož ti ostatní nikdy nenajdou ukrytý zlatý poklad. Jako první se o něm dozví zabiják Sentenza zvaný Krásnoočko (Lee Van Cleef), kterého najal desperát Baker (Livio Lorenzon), aby z jednoho farmáře vytáhl jméno, pod nímž se ukrývá jižanský voják Jackson (Antonio Casale), který zpronevěřil 200 tisíc dolarů ve zlatě a ukryl je na neznámém místě. Bezcitný Sentenza zjistí co potřeboval a pak zabije nejen farmáře a jeho rodinu, ale také Bakera, aby se mohl vydat za pokladem sám. Dřív než však stačí Jacksona najít, voják zemře. Těsně před smrtí však umírající prozradil úkryt ošklivci Tucovi (Eli Wallach) a „hodnému“ muži řečenému Bloňdák (Clint Eastwood) shodou okolností tak, že každý z nich zná polovinu tajemství. Přestože spolu ti dva mají nevyřízené účty a neustále se jeden druhého snaží podrazit, od té chvíle musí spolupracovat. Když však cestou padnou do rukou bezcitného Sentenzy, který pochopí, že znají tajemství pokladu, jsou nuceni přijmout jeho společnost a pokračovat v cestě ve třech. Také Sentenza je nucen nedobrovolné spojenectví akceptovat, protože je mu jasné, že i když z Tuca mučením jeho tajemství dostal, s houževnatým Blonďákem by nic nepořídil. Strastiplná cesta vedoucí krajem zmítaným občanskou válkou je nakonec přivede až ke hřbitovu, jehož polohu zná Tuco i Sentenza. Blonďák, který jako jediný ví, ve kterém hrobě jsou peníze zakopány, však má v záloze poslední trik…

Hodný, zlý a ošklivý v kariéře scenáristy a režiséra Sergia Leoneho znamená několik věcí- Zakončení 1. éry jeho westernů, zakončení celé jedné slavné Dolarové trilogie (i když se film chronologicky odehrává z celé trilogie jako první) a poslední spolupráce s hereckou legendou Clintem Eastwoodem. Tenhle vrcholný kus westernového žánru jednoho z největších perfekcionistických tvůrců všech dob má ale mnoho důvodů, proč je tak pamětihodný, je takovou kultovní klasikou a dodnes neztratil nic ze svého půvabného šarmu.

Sergio Leone ze svého posledního filmu z Dolarové trilogie vytvořil doslova velký westernový epos, kde navíc ve finále proběhne jeden z největších filmových soubojů všech dob, což později prohlásil i samotný Quentin Tarantino, který Leoneho vnímá jako svůj velký vzor. Vrchol jedné z nejlepších filmových trilogií všech dob se může chlubit neskutečnou dobovou atmosférou divokého západu, dramaturgicky velice živelnou strukturou a především neskutečnou zábavností, která funguje i v tak pomalu vyprávěném příběhu. Jenomže tomuhle westernu skutečně nedojde dech, měřítko je oproti dvěma předchozím částem větší a skutečně se zde Clint Eastwood s dodnes svou nejslavnější rolí loučí ve velkém stylu.

Clint Eastwood už potřetí ztvárňuje toho samého hrdinu a tentokrát Muž beze jména po přezdívkách Joe a Manco dostává přezdívku Blondie a může se těšit i z dalších dvou parádních protagonistů. Stejně jako v předchozích Leoneho dvou částech Dolarové trilogie se neřeší, že někteří herci hrají napříč trilogií vícero rolí a tudíž Lee Van Cleef, který ještě v druhé části Pro pár dolarů navíc společně s Eastwoodovým hrdinou bojoval bok po boku jako kolonel Dougles Montimer se nyní stává novou postavou, konkrétně záporákem Sentenzou. Cleef vizuálně sedí na záporáka a toho zlého chmatáka mu zde člověk opravdu věří a společně s Blonďákem k sobě velmi zajímavě tyhle protivníci sedí. Dvojice je ještě doplněna chmatákem Tucem v podání Eliho Wallacha, který kontrast téhle hlavní trojice neskutečně zábavným způsobem doplňuje a i přesto, že je to bastard, který by vlastní rodinu vyměnil za lehký zisk se stává skutečně zábavným charakterem. Interakce, vzájemná chemie a právě ten osudný závěrečný souboj dokazuje, že si Leone casting téhle trojice neskutečně ohlídal a ve finále se není čemu divit, že si v leckterých zemích pletli označení různých hrdinů a Tuca někdy místo ošklivého označili jako zlého, zatímco Sentenzu jako toho ošklivého.

Leone si zde opět pohlídal cílení na detaily, skutečně už v té době ohrané westernové přestřelky prodává zcela novým způsobem a i v rámci své trilogie přichází si inovativním a svěžím přístupem. Velmi zdařile zde funguje i humor, emocionální momenty jako bitva, která je součástí Občanské války a tohle vše bravurně doplňuje soundtrack Ennieho Morricona, který patří mezi jeho nejvrcholnější práce. A to se bavíme o skladateli, který vysoce kvalitně práce sypal neustále.

Hlavní konfrontace možná netrvá tak dlouho- Ale ta atmosféra, hudba, pomalé budování napětí a následné vytažení pistolí představují skutečně jeden z filmově nejsilnějších soubojů všech dob, který je v samotném základu vlastně jednoduchý a přesto jednoznačně epický. Dveře za Dolarovou trilogii prostě Leone zavřel v nejlepší možné formě a i když jisté plány na film Hodný, zlý a ošklivý 2 byli a Tuco v něm měl nahánět Blonďákova vnuka, Leone ale odmítl, protože už nechtěl aby byli postavy využity v novém filmu a především po snímku Kapsy plné dynamitu definitivně zavřel za westernovým žánrem dveře.

I přesto, že Leone po Hodný, zlý a ošklivý natočil ještě Tenkrát na Západě a právě zmíněné Kapsy plné dynamitu, Hodný, zlý a ošklivý představují vrcholné završení jedné Leonovy éry- Dolarové éry, neboli éry Dolarové trilogie. Následně došlo i na oficiální Americkou trilogii, jejíž první dvě části se ještě skládali z westernových filmů, já ale právě Hodný, zlý a ošklivý osobně za Leoneho vrchol ve westernovém odvětví představují. Právě zde totiž Leone svůj styl vytěžil na maximum a skutečně vytvořil jeden obrovský westernový epos, kde Clint Eastwood naposledy řádí v ponču. A dodnes je radost se na tenhle skutečně jeden z vrcholů žánru westernu dívat.

Trailer:

Verdikt: 5 z 5


Photo © Metro-Goldwyn-Mayer (MGM)

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.