Hannibal – Zrození – Druhá světová válka, 1944. V Litvě jednoho chlapce připravila válka nejdříve o oba rodiče …

…a následně mu němečtí vojáci snědli sestru Mishu. Oním chlapcem je mladý Hannibal Lecter (Gaspard Ulliel). A ten se v roce 1952 vydává na cestu pomsty…

Červený drak se v roce 2002 stal posledním filmem, kde Anthony Hopkins ztvárnil Hannibala Lectera. Přesto to ale neznamenalo, že by už nikdy žádný další film s Hannibalem Lecterem nevznikl. V roce 2006 totiž Thomas Harris napsal román Hannibal Rising, který pojednává o původu Lectera, předchází všem třem předchozím románům (Červený drak, Mlčení jehňátek, Hannibal) a už v době svého vydání se dostal smíšených reakcí, které Hannibal Rising odsoudili za nejhorší Harrisovo dílo pojednávající o Lecterovi. Pro hladové producenty ale najednou šlo o další možnost, jak z Hannibala Lectera ještě něco vytřískat. A tak filmová adaptace skutečně vznikla, přičemž scénáře se chopil sám Harris, což má za následek to, že je tato adaptace velmi věrná. Je to ale vlastně dobře?

Režie se chopil Peter Webber, který předtím stal za snímkem Dívka s perlou pojednávající o původu slavného obrazu Jana Vermeera a bylo dávno jasné, že nás čeká něco jiného. Hannibal-Zrození totiž pojednává o Hannibalu Lecterovi, který se teprve formuje do polohy toho známého sériového vraha, kterého ztvárnil právě Hopkins. Hannibal je teprve mladíkem, který si ještě musí vytvořit apetit na lidské maso, vystudovat medicínu a definitivně se vydat na cestu, která ho později na nějakou dobu dovede do Baltimorské státní věznice.

Hannibalův origin dává filmovému divákovi možnost se na tuhle postavu podívat tak trochu jinýma očima. Původ Lectera už byl nastíněn v knižním Hannibalovi, adaptace Ridleyho Scotta ale tuhle linku vynechala (a přitom se vyhnula kontroverznímu zakončení knižního příběhu Hannibala Lectera) a z pohledu filmového diváka tak dostává vůbec poprvé možnost nahlédnout na duši Hannibala Lectera, který se má teprve stát tím Hannibalem Lecterem. Hannibalem Lecterem, kterého zformovala tragédie v dětství a který se definitivně vydává na stezku zla. Stezku zla, která dost možná zabije jednoho Hannibala Lectera a zrodí nového. Potenciál tento origin vskutku má. Ale nedá se úplně říct, že by se dočkal vhodného zacházení.

Hannibal Lecter se svým originem vydává víceméně do béčkových vod a ztrácí na výjimečnosti, které měli jeho předchozí filmová zpracování. Webber si možná celkem dokáže ohlídat vizuál a díky tomu se na to i celkem hezky dívá (úvodní válečná pasáž v Litvě působí celkem věrohodně), jinak jde ale o tak trochu nešikovný mišmaš, který by chtěl být strašně chytrým thrillerem, ale skutečně se z Hannibala Lectera v rámci tohohle filmu stává spíše slasherové monstrum, které ale nezabíjí bandu nadržených puberťáků, ale bandu bývalých nácků. Hannibal je možná vizuálně pěkný, má rozhodně dobré herce a rozhodně nejde o tragédii. Jenomže zaškobrtnutí v hierarchii kvalit Harrisových filmových adaptací to bezpochyby je. A i když je kamera Bena Davise fajn, slabost scénáře by nezakrylo ani to, kdyby za kamerou stal Robert Richardson.

Problém tkví právě už v knižní předloze, která rozhodně patří mezi nejslabší Harrisovo dílo. Jenomže on samotný knihu psát nechtěl. Dle vlastních slov ho k sepsání v podstatě donutil producent Dino De Laurentis, který chtěl snímek natočit za každou cenu a bylo mu jedno, kdo napíše příběh. Harris ale nechtěl Hannibala někomu jen tak přenechat a tak nakonec knihu sepsal i přesto, že se do psaní vlastně nutil. Právě i kvůli tomu je samotná knižní předloha slabým odvarem Harrisových děl, což se následně přeneslo do scénáře filmové adaptace. A skutečně bolí pohled na to jak to celé kleslo. Otřesné dialogy většinu času skutečně trhají uši a člověku se nechce věřit, že s něčím takovým přišel právě Harris. A pak je to právě ona zápletka, která v podstatě spočívá v tom, že Hannibal postupně loví uprchlé nacisty. Není tu žádný zajímavý protivník, přesah zápletky a ani zajímavé charaktery kromě samotného Hannibala. Chvílemi to dokonce působí jako jakási lehce přihlouplá fanfikce, kterou jistý fanoušek napsal na zadání „ vymyslete origin Hannibala Lectera“. Hannibalův origin má sice základy právě v knize Hannibal, Harris ho zde ale roztáhl a po slušném rozjezdu přijde ona ledová sprcha.

Hannibal- Zrození bohužel skutečně v mnoha momentech působí jako pokus o vymlácení dalších peněz z úspěšné franšízy (což je dle Harrisových slov v podstatě pravda). Odhalování minulosti Hannibala Lectera navíc tak trochu boří ono tajemno kolem samotné postavy Lectera. Ono odhalování toho, proč je vlastně Lecter takový, jaký je funguje na čím dál tím tradičnějším pokusu o obhájení zla různých populárních záporáků. A osobně s tímto obhajováním vlastně nemám problém, pokud ovšem je ono obhajováno ideálním způsobem. Což právě v případě Hannibal- Zrození není v mých očích tak úplně jasné. Především i proto, že je onen vývoj z malého litevského chlapce do tohohle mladého šarmantního vrahouna možná až příliš rychlý a závěrečný zvrat, který se dá velmi snadno předpovědět navíc kazí onen dějový arch těžící z touhy po pomstě. A pak jsou tu ty postavy, které se kolem mladého Hannibala točí a i když se Gong Li, Dominic West, Rhys Ifans nebo Kevin McKidd snaží, z tak trochu hloupoučkého scénáře prakticky nevytáhnou skutečně nic.

Zrození má ale alespoň Gasparda Ulliela. Tenhle francouzský herec je v téhle roli výtečný. Věříte mu toho mladého psychopata, který lační po krvi (a potencionálně játry s chianti) a jeho výkon skutečně tahá kvality tohoto filmu nahoru. Po Hopkinsovi je přitom vyloženě nevděčné se této role zhostit, Ulliel to ale zvládá a to až tak, že mě možná mrzí, že nikdy nedostal druhou šanci. Ulliel má totiž ve finále jen jeden zásadní problém- vůbec mu nevěříte, že se z jeho Hannibala za pár let stane ten Hopkinsův. Snaží se o to, dle svých slov studoval Hopkinsovo ztvárnění v předchozích třech filmech a opravdu se mu daří ztvárnit člověka, kterému z očí vycítíte touhu zabíjet. Ale pořád něco schází k tomu, abyste si řekli, že jde o toho samého Hannibala, který se o několik let později setká s Willem Grahamem a Clarice Starlingovou. Samotný film se poté tváří tak, že z pece zrovna vypadl právě takový Lecter, kterého známe z předchozích filmů. A tomu jsem Ullielovi úplně nevěřil.

Díky krásným evropským lokacím (kromě Francie a Itálie také Česká republika) se na to opravdu krásně kouká a herci se snaží. Ona linka s lady Murasaki v podání Gong Li je zrovna jedna z těch, které se skutečně daří funkčně Hannibala polidštit, Rhys Ifans je jako bastard se štěstím Grutas věrohodně opovrženíhodný charakter a i když je inspector Popil v podání Dominica Westa skutečně tak trochu navíc a funguje jenom jako policejní figura (která má nejspíš nahradit Willa Grahama a Clarice Starlingovou) a v součtu je skutečně spíše zbytečný, i on se očividně snaží. Nejzajímavější mi ale přišel Kevin McKidd, který má jako Kolnas ze všech těch uprchlých válečných zločinců zřejmě nejzajímavější linku, kdy se usadil a má rodinu, přičemž je zřejmé, že chce Hannibal zřejmě vyrovnat úcty. Právě dohrání linky mezi Hannibalem a Kolnasem mi přišlo skutečně fajn. Jen to poté zkazil dodatek v podobě už tak trochu zbytečné brutality, která je ostatně vidět po celou délku filmu.

Kouzlo filmů s Hannibalem Lecterem přitom nikdy nebylo v brutálních momentech, ale ve výtečných charakterech, které byli následně využity v zajímavých zápletkách s přesahem. I o ten se Zrození pokouší, ve finále ale na to sebevětší snahou nemá. Harris tak „ s pistolí u hlavy“ svojí slavnou postavu vyloženě nezničil a jako takový slušný dodatek vlastně obstojí naprosto v pohodě.

Hannibal-Zrození nedělá vyloženou ostudu, Ulliel a ostatní herci se snaží, co to jde a Marek Vašut dostává příležitost zazářit. Jenomže jde prostě o pokles, který navíc většinu času neví, čím chce vlastně být. Filmem o pomstě, rozcestím mezi dobrem a zlem nebo studií psychopatického zabijáka. Očividně by chtěl být aspoň částečně o všech těchto věcech, nedokáže ale mezi nimi vlastně najít jasný balanc. Film vám postupně předhazuje různé důvody, proč Hannibala nejdříve litovat a následně se ho bát a sám v tom dost možná nemá úplně jasno. Přitom zrovna Harris by za psacím stolem měl ideálně vědět, jak vlastně k charakteru Hannibala přistupovat a tom je na tom nejvíce smutné. Na filmovém poli dal od té doby Hannibal sice pokoj, v letech 2013-2015 ale běžel seriál Hannibal, kde si titulní roli zahrál Mads Mikkelsen. A i když se tenhle seriál vydal v kontrastu s Harrisovými romány výrazně vlastní cestou, dopadlo to pořád líp než Harrisem sepsaný Hannibal- Zrození……

Trailer:

Verdikt: 3 z 5


Photo © DeLaurentiis Productions

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.