Greyhound – Tom Hanks si napsal svůj scénář

Nebezpečnější než fronta Druhé světové války byla cesta na ní. Riziko si uvědomuje i kapitán amerického konvoje Ernest Krause (Tom Hanks), který má dopravit nové posily a zásoby spojencům do Evropy. Napříč pěti dny plavby přes rozbouřený Atlantik bez vzdušné podpory je však konvoj napadený německými ponorkami. Kapitán a jeho flotila vědí, že jedinou šancí na dopravení tisíců vojáků na frontu je vyhrát nepředvídatelný boj s nepřáteli.

Čerstvě čtyřiašedesátiletá filmová herecká legenda Tom Hanks má už za svou dlouhou kariéru na kontě mnoho povedených filmových klasik a i v posledních šlape mimo velmi ojediněle (Hologram pro krále,Circle….). Potěší proto, že i jeho nový film ke kterému Hanks tentokrát napsal i scénář a který režíroval nepříliš známý Aaron Schneider rozhodně patří do kategorie fajn filmů, který při tom nejhorším možném scénáři bude velmi pravděpodobně ve finále patřit i mezi nejvýraznější filmy tohoto roku. I v takovém případě ale stojí za to říct, že je Greyhound rozhodně fajn a možná bude mít ve finále díky aktuální situaci přece jen větší šanci vyniknout.

Film samotný trvá hodinu a půl a tudíž velmi rychle uteče. Má to sice za následek to, že hlavní zápletka a především trávení času s hrdiny nejsou dvakrát intenzivní, na druhou stranu je ale možná pořád kratší verze lákavější varianta než přetažený film o délce 2,5 -3 hodin. Samotný scénář ve finále není kdovíjak silný respektive nemá v sobě žádnou komplexnost a neřeší se v něm kdovíjak zásadní věci. Snaha je prostě za každou cenu vyhrát bitvu a na všechno ostatní není čas.

I díky tomu nedostane Tom Hanks ani kdovíjakou šanci se herecky předvést, protože prim tu pořád hraje snaha zvítězit a dostat zásoby na místo, Hanks ale pořád umí hrát sympatické hrdiny a kapitán Krause se sice nezapíše do dějin stejně jako třeba Forrest Gump, Miller ze Zachraňte vojína Ryana nebo Carl Hanratty z Chyť mě, když to dokážeš, Hanskovi ale tyhle dobráci prostě sednou a možná o to bude zajímavější vidět ho v nějaké záporné roli ve které by si chtěl dle svých slov zahrát. Pořád ale půjde o strašný nezvyk a Hanks pořád bude člověk, kterého si prostě bude celý svět škatulkovat jako někoho kdo by snad neublížil ani mouše.

Ostatní postavy poté tolik prostoru nedostanou a ani není čas se jim věnovat. Stephen Graham jako Krauseův první důstojník Charlie Cole sice pořád ukazuje, že má talent a dokáže přece jen nějak připomenout, že je tu také, krom Elizabeth Shue v cameo roli Krauseovy ženy tu ale skutečně není nikdo koho si reálně zapamatujete. Prim tu ale krom Hansksova jména měli hrát především námořní sekvence a ty se ve finále Schneiderovi podařili natočit občas fakt velmi napínavě a to až tak moc, že zamrzí, že kvůli odkoupení snímku od Sony Apple TV+ se těchto námořních sekvencí nedočkáme v kině. Možná je sice občas 70-milionový rozpočet příliš malý a nějakým těm digitálním lodím chybí pár digitálních chloupků navíc, atmosféra a napětí ale tyhle menší lagy trochu vynahrazují a ve finále Greyhound z diváka nevyprchá zase tak moc jako by se dalo čekat.

Greyhound je fajn válečná jednohubka, která patří mezi nejzajímavější novinky na streamovacích službách a měla by se vidět. V kinech by tohle sice možná bolestivě prošumělo, přesto je ale škoda, že nakonec film v kinech neuvidíme. Několik těch scén na moři za to totiž vážně stojí a i když má Hanks minimálně 20 pamětihodnějších filmových kusů tak je Greyhound pořád v jeho kariéře jeden z těch vydařenějších kousků. A ve finále ukázal, že v něm i jakožto scénáristovi něco je…..

Trailer:

Verdikt: 4 z 5


Foto: Apple TV+

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.