Goldfinger – Málokterý zločinec na světě dokáže se zlatem to, čeho je schopen Auric Goldfinger .

 Zároveň nesnese, aby mu kdokoliv stál v cestě. James Bond (Sean Connery) mu sice překazí partičku karet, ale žena Jill Masterson (Shirley Eaton), kterou donutil aby mu pomohla, zemře. Také Agent 007 nemá při honičce s Goldfingerem šanci. Dostane se do rukou muže připravujícího útok na americkou základnu Fort Knox. Kupodivu zlato z pevnosti nechce ukrást, ale atomovým výbuchem jej na mnoho let znehodnotit. Zlato by totiž zůstalo šedesát let radioaktivní a nepoužitelné…

James Bond v roce 1964 dostal svůj třetí film. Poprvé bez režiséra Terence Younga, kterého nahradil Guy Hamilton, opět se ovšem zvýšil rozpočet (tentokrát byl rozpočet 3 milionů dolarů, tedy trojnásobek Dr. No) a především až Goldfinger položil základy proto jak si dnes představíme ideálního Jamese Bonda.

James Bond zde poprvé dostává své parádní působivé gadety, vůbec poprvé se projíždí v Aston Martinu a v součtu je Goldfinger vůbec nejenom nejlepší bondovka Conneryho éry, ale dost možná i nejzásadnější bondovka celkově, která na delší dobu vystavila směr, kterými se Bondovky vydali a víceméně položila základy pro nejvíc trademarků série, kdy následná většina padouchů, bond girl a poskoků hlavních záporáků zůstala víceméně podobná. Zároveň až zde také Sean Connery položil základy proto, proč je z mnoha důvodů dodnes brán jako nejideálnější ztvárnění Jamese Bonda. Goldfinger je určitě když už ne bondovskou nejzásadnější, tak určitě jednou z nejzásadnějších a především skutečně nejlepších a dodnes se jedná o stylovou ukázku toho starého akčního řemesla, které se ale neokoukalo dodnes.

Goldfinger je vůbec první Conneryho bondovka, která neobsahuje organizaci SPECTRE a Bondův protivník Auric Goldfinger zde své činy koná zcela jen pro své vlastní účely. Filmové zpracování 7. Flemingovy knihy (Ian Fleming se premiéry 3. bondovky bohužel nestihl dožít a zemřel měsíc před ní) samo sebou obsahuje oproti knižní předloze několik změn, přesto ale eskapády tohle charizmatického a stylového akčního hrdiny zpracovává skvěle. James Bond se zde skutečně stává tou slavnou ikonou akčních filmů, jde o cestu, ke které měl nakročeno už u Dr. No i Srdečných pozdravů z Ruska a zde jí definitivně dosáhl. Režisér Guy Hamilton trochu opustil vítr realističtějšího zpracování Srdečných pozdravů z Ruska, zato ale skutečně natočil akční pecku, kterou si divák bude rád pamatovat a jejichž scény byť se na nich podepsal zub času fungují jako cool akční sekvence dodnes.

Gert Fröbe byl sice ve své roli předabován, jeho záporák Auric Goldfinger ale hodně těží se samotného hercova zevnějšku a dodnes jde o jednoho z nejznámějších bondových protivníků. Egoistický záporák, který se sice Bondovi nemůže rovnat fyzicky, pro tyto účely má ale svého nohsleda Oddjoba, který má smrtící klobouk, jenž vás po zásahu zabije a debutující Harold Sataka skutečně působí jako člověk se kterým by Bond tentokrát mohl prohrát. Právě zde se položil základ pro kuriózní nohsledy a především ukázku toho typu padouchů, kteří po Bondovi jdou jako vyšší moc a jejich fyzické atributy dohání právě ti bouchači jako Oddjob.

I Bond Girls tohoto filmu Shirley Eaton a a Honor Blackman naplnili ideály pro klasickou Bond Girl, která musí být především pěkná, ale zároveň nesmí být zbytečnou postavou. Bond Girls zde mají šanci zazářit a právě tyto dvě slečny by se i v seznamu půvabnosti umístili na hodně vysokých pozicích.

Goldfinger je milníkem akčního filmu, který tak trochu zestárl v tom dobrém slova smyslu. Akční scény jsou akorát tak přepálené a šílené, laserová scéna je dodnes parádní a celé finále je jednoduše skvělý. Goldfinger prostě dodnes slouží jako ideální příklad bondovky v nejklasičtějším významu termínu. Jen je tak trochu smutné, že režisér Guy Hamilton se k bondovkám poté vrátil ještě třikrát (ve filmu Žít a nechat zemřít představil Bonda v podání Rogera Moorea) a v případě Diamantů jsou věčné nebo Muže se zlatou zbraní se bohužel dá zase naopak mluvit o jedněch z nejslabších bondovek. Přesto právě Hamilton položil pro ideální bondovku základy a proto dost možná skutečně patří mezi nejvýznamnější jména celé série. A navíc má ten film ty úžasné úvodní titulky se stejnojmenným songem od Shirley Basseyové, který patří mezi nejlepší bondovské songy historie. Goldfingera je prostě nutno si pamatovat!

Trailer:

Verdikt: 5 z 5


Photo © United Artists

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.