Duna – Kniha Franka Herberta je „prý“ nezfilmovatelná. David Lynch natočil „kultovní“ Sci-fi.

Rok 10 191. Vesmíru vládne pádišáh imperátor Shaddam IV (José Ferrer). Nejcennější substancí je koření melanž. Koření prodlužuje život. Koření prohlubuje vědomí. Koření je nezbytné pro cestování vesmírem. Toto koření existuje pouze na jedné jediné planetě v celém vesmíru. Je jím planeta Arrakis – známá také jako Duna, pouštní planeta…

Duna Franka Herberta je jednou z nejslavnějších sérii sci-fi románů všech dob, která se dočkala celkem 6 knih a velmi brutálně se dle všeho ní inspirovali třeba Star Wars George Lucase (Herbert chtěl údajně původně Lucase žalovat, protože žil v domnění, že ho Lucas doslova vykradl a to navíc bez jeho svolení). Jak to tak poté bývá, většinou se počítá s tím, že se úspěšná kniha dočká i pokusu o filmové zpracování. A kolem hrané Duny se motalo hned několik zajímavých jmen- Realizovat jí postupně mohli tvůrci jako David Lean (Most přes řeku Kwai, Lawrence z Arábie) Alejandro Jodorowsky (Krtek) nebo Ridley Scott (Vetřelec, Blade Runner). Šanci nakonec dostal David Lynch (Sloní muž), který kvůli režii hrané Duny odmítl režii Star Wars: Návratu Jediho a to i přes fakt, že ho George Lucas varoval, že Dunu nejde zfilmovat. Tehdejší plány už dopředu počítali s tím, že se Lynchova Duna dočká rozpracování do filmové trilogie, která bude fungovat jako Star Wars pro dospělejší publikum a půjde o parádní zpracování Herbertovy legendární předlohy.

Jenomže se aktuálně píše rok 2020 a je velmi snadné dohledat si, že David Lynch svou Dunu bere jako své jediné selhání, film finančně zcela propadl a navíc nesklidil vyloženě nadšené reakce. Aktuálně se tak čeká na odloženou Dunu v režii Denise Villeneuva a doufá se, že právě Villeneuveův nový pokus bude stát za to a že se George Lucas pletl v tom ohledu, že Dunu zfilmovat nelze. Co je vlastně s Dunou Davida Lynche tak špatně a je to vyloženě špatný film? To je tak trochu složitější otázka, která si zaslouží trochu detailnější rozbor.

Knižní předlohu Franka Herberta (zatím pouze první díl knižní série) jsem četl a pochopil jsem jak moc důležitá samotná Duna je. Knižní Duna je příběh, který má přesah a Herbert se do své legendární knižní série nebál zapojit faktory jako je politika nebo náboženství. Duna přitom není vyloženým vděčným materiálem a skutečně je takovou náročnější podívanou, která sice obsahuje atrakce, které by na velkém plátně mohli působit velkolepě (to dokáže zcela určitě právě i Villeneuveovo zpracování), zároveň ale obsahuje pasáže, které ocení jenom tak trochu vstřícnější diváci. I díky několika těmto faktorům je ovšem velmi těžké samotnou Dunu zpracovat a je to právě ten problém, který měl samotný Lynch a jeho adaptace má tudíž i díky tomu hodně daleko k dokonalosti.

Tento film má dohromady asi 4 sestřihy a osobně jsem viděl tu, která trvá 137 minut. Jestli se něco Lynchovi nedá upřít tak je to zcela určitě jedinečnost jeho Duny, protože něco takového se už v té době jen tak nevidělo. Lynch si vždy uměl ohlídat svůj specifický vizuální styl a Duna tak nevypadá vyloženě obyčejně. Problém je ovšem v tom, že oficiální rozpočet filmu byl zhruba 40 milionů dolarů a projekt dostal na starost člověk, který do té doby točil pouze nízkorozpočtové snímky Mazací hlava a Sloní muž. Tehdy 38-letý Lynch byl tak hozen do provozu technicky náročné sci-fi podívané, která má následně problém s tím, že jsou její efekty strašné, kostýmy neatraktivní, výprava celkem nezajímavá a ve finále to ani audiovizuálně kdovíjaká sláva není. Lynch přitom nemá problém ve své Duně vystavět chvílemi velmi povedenou až osudovou atmosféru, ve finále se mu ale postupně spíše rozpadá pod rukama. A vzniká dost možná jeden z nejzvláštnějších filmových projektů všech dob.

Lynch měl štěstí alespoň ve velmi fajn obsazení- Kyle MacLachlan jako Paul Atreides není vyloženě špatný, Patrick Stewart jako Gurney Halleck je celkem trefa do černého, Sting jako Fey-Rautha je WTF castingová volba, která ale zároveň není úplně bídná, Richard Jordan jako Duncan Idaho je super, stejně tak také Brad Tourif jako Piter De Vries. Minimálně ohledně castingu má tahle sci-fi adaptace vyhráno, protože se na ten casting vyloženě těžko nadává a ty herci se skutečně snaží.

Problém je pořád v tom, že jak se možná mohlo zdát, že tahle sci-fi s hlubším přesahem bude pro Lynche ideální volbou, ukázalo, že se velký rozpočet a snaha o to realizovat projekt, který by měl především skutečně nastartovat novou filmovou sérii skutečně není pro něj. George Lucas by si ho možná u (tehdy) třetích Star Wars pohlídal, zde se to ale tak úplně nepovedlo a Lynchova Duna tak zůstává bohužel zůstává ideální ukázkou toho, že by někteří autorští režiséři skutečně neměli dostávat zakázky, které nejsou vyloženě pro ně.

Na Lynche je to ve finále dokonce až příliš obyčejné. Chybí tam víc šílených vizuálních nápadů (šílené to je, ovšem ne zrovna osvěžujícím stylem), výrazných momentů a dechberoucích pasáží. Pasáž s červy se překvapivě povedlo natočit tak, aby nebyla vyloženě bídná a je skutečně dost povedená. Lynch zde navíc často sází i na vnitřní monology postav a většinu času tak vlastně kálí na klasickou zlatou techniku „Show, don’t tell“, protože Lynch zároveň pro tuto adaptaci Herbertovy knihy napsal scénář a dramaturgicky se mu ta Duna celkově tak trochu rozpadla pod rukama.

Lynchova Duna se celou dobu bere strašně vážně, je ovšem strašně těžké brát vážně film, který celou dobu působí víceméně směšně. Lynch možná umí v Duně pracovat s dekoracemi, některými cool pasážemi a víceméně vedením herců, nedokázal ale zcela předvést hlavní kouzlo Duny. Nedokázal předvést specifičnost Duny, která tkví v tom, že jde skutečně o vyspělejší sci-fi podívanou s univerzálním přesahem. Duna tak i díky tomu do jisté míry působí chvílemi jako béčkový snímek (což je vzhledem k vysokému rozpočtu velmi smutný fakt), který se ale snaží být dílem áčkovým. Skutečně je tak Duna velmi zvláštně sešité dílo, které má pořád své specifické kouzlo a díky několika faktorům je velmi snadno zapomenutelná…. zároveň ale prostě a jednoduše zaostává za očekáváními a právem je tak víceméně velmi početnou skupinou nenáviděná (a pak se zase najde velmi početná skupina, která má film z nějakého důvodu velmi ráda).

Lynchovi se alespoň daří nějakou dobu budovat slušná atmosféra, hudba od skupiny Toto stojí za to a některé vizuální nápady či sekvence se Lynchovi opravdu podařilo uchopit s grácií. Zároveň ale skutečně natočil dílo, které Duně neskládá tu největší a nejideálnější poctu. Natočil velmi zvláštní kombinaci snahy o realizaci velkého blockbusteru, která je křížena s filmařským uchopením nezávislého režiséra s velmi specifickým stylem a především jde o kombinaci, která se spojila u velmi těžko zpracovatelné adaptace.

V některých pasážích by si Duna rozhodně zasloužila zkrátit, některé pasáže či motivy zase více prokreslit a prodloužit. Jedno je jisté- Duna Davida Lynche není ideální adaptace. Ale je to vlastně špatný film? Vyloženě ne. Je to skutečně pouze jen špatná adaptace, která je navíc obětí velmi pochybného zvolení tvůrce, kterému tahle látka skutečně souzena nebyla. Lynch se za svojí Dunu nemusí vyloženě stydět, zároveň ale skutečně musí uznat, že se jeho Duna dvakrát vyloženě nepovedla. Lynchova Duna má několik velmi fajn aspektů, zároveň ale též několik velmi bídných. Jedno je zcela jisté určitě- Villeneuve nám (snad konečně) příští rok dodá rozhodně lepší film. Těžko říct jak o moc, něco mi ale říká, že se mu Dunu podaří vystihnout lépe. A i kdyby ne….. minimálně vizuálně si už u nové Duny skutečně nebude na co stěžovat a myslím, že vzpomínky na ní budou následně o mnoho přívětivější než právě ty na Lynchovu Dunu….

PS: Nebýt COVIDU-19 bychom se nové Duny dočkali právě dnes. Sad!

Trailer:

Verdikt: 3 z 5


Foto: Photo © Universal Pictures

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.